اختلالات خواندن زمانی رخ می دهد که فرد در خواندن کلمات یا درک آنچه می‌خواند مشکل داشته باشد. نارساخوانی یکی از انواع اختلال خواندن است. به طور کلی به مشکلات خواندن کلمات فردی اشاره دارد و می تواند منجر به مشکلات درک متن شود.

بیشتر اختلالات خواندن ناشی از تفاوت‌های خاص در نحوه پردازش کلمات و متن توسط مغز است. معمولاً این تفاوت‌ها از سنین پایین وجود دارد. اما یک فرد می تواند در هر سنی به دلیل آسیب به مغز دچار مشکل خواندن شود.

افراد مبتلا به اختلال خواندن اغلب در تشخیص کلماتی که قبلاً می‌دانند و درک متنی که خوانده‌اند مشکل دارند. آنها همچنین ممکن است املای ضعیفی داشته باشند. همه افراد مبتلا به اختلال خواندن همه علائم را ندارند.

اختلال خواندن نوعی اختلال فکری یا رشدی نیست و نشانه ای از هوش پایین یا عدم تمایل به یادگیری نیست.

افراد مبتلا به اختلال خواندن ممکن است ناتوانی های یادگیری دیگری نیز داشته باشند، از جمله مشکلات نوشتن یا اعداد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این مشکلات به موضوع ما در مورد ناتوانی های یادگیری مراجعه کنید.

انواع اختلالات خواندن

نارساخوانی شناخته شده ترین اختلال خواندن است. به طور خاص توانایی خواندن فرد را مختل می کند. افراد مبتلا به نارساخوانی دارای هوش طبیعی هستند، اما در سطوح بسیار پایین تر از حد انتظار می خوانند. اگرچه این اختلال از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما ویژگی‌های مشترکی دارد: افراد مبتلا به نارساخوانی اغلب در تلفظ کلمات، درک کلمات نوشته شده و نام‌گذاری سریع اشیا مشکل دارند.

اکثر مشکلات خواندن از زمانی که کودک خواندن را یاد می گیرد، وجود دارد. اما برخی از افراد پس از سکته مغزی یا آسیب به ناحیه ای از مغز که با خواندن درگیر است، توانایی خواندن را از دست می دهند. به این نوع اختلال خواندن، آلکسی می گویند.

هایپرلکسیا اختلالی است که در آن افراد مهارت های خواندن پیشرفته ای دارند اما ممکن است در درک مطالبی که خوانده یا با صدای بلند صحبت می شود مشکل داشته باشند. آنها همچنین ممکن است مشکلات شناختی یا اجتماعی داشته باشند.

افراد دیگر ممکن است مهارت خواندن عادی داشته باشند اما در درک کلمات نوشته شده مشکل داشته باشند

اختلالات خواندن همچنین می تواند شامل مشکلاتی در مهارت های خاص باشد:

  • رمزگشایی کلمه افرادی که در تلفظ کلمات نوشتاری مشکل دارند، برای تطبیق حروف با صداهای مناسب خود تلاش می کنند.
  • روانی. افرادی که تسلط ندارند در خواندن سریع، دقیق و با بیان مناسب (در صورت خواندن با صدای بلند) مشکل دارند.
  • درک مطلب ضعیف. افرادی که درک مطلب ضعیفی دارند در درک مطالبی که می خوانند مشکل دارند.
بهترین مرکز کاردرمانی شرق تهران

کاردرمانی ذهنی درمان اصلی انواع اختلال خواندن است که با مراجعه به کلینیک کاردرمانی برنا در شرق تهران می توانید از آن بهره مند شوید.

متخصصان ما در مرکز کاردرمانی برنا خدمات تخصصی کاردرمانی ذهنی و جسمی را برای کمک به کودکانی که دچار این اختلال یادگیری شایع هستند ارائه می دهند.

آن دسته از عزیزانی که در مناطق شرق تهران ساکن هستند بويژه مناطق پیروزی ، نیروهوایی ، چهارراه کوکاکولا ، نبرد ، پرستار ، آهنگ ، امامت ، پاسدار گمنام و … دسترسی مناسبی به کلینیک توانبخشی برنا دارند.

 

کلمات مرتبط :

مرکز کاردرمانی در شرق تهران – مرکز توانبخشی در شرق تهران – کاردرمانی خوب در پیروزی – گفتاردرمانی خوب در پیروزی