اختلال یادگیری چیست؟

اختلال یادگیری شامل ناتوانی در کسب، حفظ یا استفاده گسترده از مهارت ها یا اطلاعات خاص است که ناشی از کمبود توجه، حافظه یا استدلال است و بر عملکرد تحصیلی تأثیر می گذارد.

کودکان مبتلا ممکن است در یادگیری نام رنگ ها یا حروف، شمردن یا یادگیری خواندن یا نوشتن کند باشند.

کودکان یک سری تست های آکادمیک و هوش که توسط متخصصان یادگیری داده می شود، انجام می دهند و پزشکان ممکن است معیارهای تعیین شده را برای تشخیص اعمال کنند.

درمان شامل یک برنامه یادگیری متناسب با مهارت های کودک است.

اختلالات یادگیری، اختلالات عصبی رشدی هستند.

اختلالات یادگیری کاملاً با ناتوانی ذهنی (که قبلاً عقب ماندگی ذهنی نامیده می شد) متفاوت است و در کودکان با عملکرد طبیعی یا حتی هوشی بالا رخ می دهد. اختلالات یادگیری فقط بر عملکردهای خاصی تأثیر می گذارد، در حالی که در کودکان دارای ناتوانی ذهنی، مشکلات به طور گسترده بر عملکردهای شناختی تأثیر می گذارد.

شایع ترین انواع اختلال یادگیری چیست؟

  • اختلالات خواندن
  • اختلال در بیان نوشتاری
  • اختلالات ریاضی

بنابراین، کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری ممکن است در درک و یادگیری ریاضی مشکل قابل توجهی داشته باشند، اما در خواندن، نوشتن و انجام خوب در سایر دروس مشکلی ندارند. نارساخوانی شناخته شده ترین اختلال یادگیری است. اختلالات یادگیری شامل مشکلات یادگیری نمی شود که در درجه اول به دلیل مشکلات بینایی، شنوایی، هماهنگی یا اختلالات عاطفی است، اگرچه این مشکلات می تواند در کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری نیز رخ دهد.

کودکان ممکن است با اختلال یادگیری به دنیا بیایند یا در حین رشد به این اختلال مبتلا شوند. اگرچه علل اختلالات یادگیری به طور کامل شناخته نشده است، اما شامل ناهنجاری در فرآیندهای اساسی مربوط به درک یا استفاده از زبان گفتاری یا نوشتاری یا استدلال عددی و مکانی است. علل احتمالی عبارتند از بیماری در مادر یا استفاده مادر از داروهای سمی در دوران بارداری، عوارض دوران بارداری یا زایمان (مثلاً پره اکلامپسی یا زایمان طولانی) و مشکلات نوزاد در زمان زایمان (به عنوان مثال، نارس بودن، زایمان کم). وزن، یرقان شدید یا پس از بلوغ). پس از تولد، عوامل احتمالی شامل قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند سرب، عفونت‌های سیستم عصبی مرکزی، سرطان‌ها و درمان‌های آن، سوء تغذیه، انزوای شدید اجتماعی یا بی‌توجهی یا سوء استفاده عاطفی است. رویدادهای آسیب زا که در دوران کودکی رخ می دهد، مانند کودک آزاری و بدرفتاری نیز می تواند به ایجاد اختلالات یادگیری کمک کند.

بسیاری از کودکان، به ویژه آنهایی که مشکلات رفتاری دارند، در مدرسه عملکرد ضعیفی دارند و توسط روانشناسان تربیتی برای اختلالات یادگیری مورد آزمایش قرار می گیرند. با این حال، برخی از کودکان مبتلا به انواع خاصی از اختلالات یادگیری، نقایص خود را به خوبی پنهان می کنند و برای مدت طولانی از تشخیص و در نتیجه درمان اجتناب می کنند.

علائم انواع اختلال یادگیری چیست؟

کودکان خردسال ممکن است در یادگیری نام رنگ ها یا حروف، اختصاص دادن کلمات به اشیاء آشنا، شمردن و پیشرفت در سایر مهارت های یادگیری اولیه کند باشند. یادگیری خواندن و نوشتن ممکن است به تاخیر بیفتد. علائم دیگر ممکن است کوتاه بودن بازه توجه و حواس پرتی (تقلید اختلال نقص توجه ـ بیش فعالی [ADHD])، مشکلات گفتار و زبان، مشکل در درک اطلاعات گفتاری و حافظه کوتاه باشد. کودکان مبتلا ممکن است در فعالیت هایی که نیاز به هماهنگی حرکتی ظریف دارند، مانند چاپ و کپی کردن، مشکل داشته باشند و ممکن است دستخط بسیار نامرتب داشته باشند یا مداد را به طرز ناخوشایندی در دست بگیرند. کودکانی که دارای اختلال یادگیری هستند ممکن است در سازماندهی یا شروع کارها یا بازگویی یک داستان به ترتیب متوالی مشکل داشته باشند یا نمادهای ریاضی را اشتباه بگیرند و اعداد را اشتباه بخوانند.

کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری ممکن است در برقراری ارتباط مشکل داشته باشند. برخی از کودکان در ابتدا ناامید می شوند و بعداً دچار مشکلات رفتاری می شوند، مانند به راحتی حواس پرتی، بیش فعال، گوشه گیر، خجالتی یا پرخاشگر. اختلالات یادگیری و اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) اغلب با هم بروز می کنند.