اضافه بار حسی اصطلاحی است که تجربه ای را توصیف می کند که یک فرد با تفاوت های حسی ممکن است در هنگام دریافت اطلاعات حسی بیش از حد داشته باشد. مغز قادر به پردازش اطلاعات به طور موثر نیست. اضافه بار می شود. واکنش رفتاری متفاوت خواهد بود.

اضافه بار حسی به چه صورت است؟

این وضعیت زمانی رخ می دهد که مغز دانش آموز آنقدر ورودی حسی داشته باشد که دیگر نتواند آن را پردازش کند. این می تواند منجر به فروپاشی شود، کودک سعی می کند خود را از موقعیت دور کند یا ممکن است منجر به خاموش شدن شود. در غیر این صورت به عنوان پاسخ مبارزه، فرار یا انجماد شناخته می شود. این روش مغز برای مقابله با اطلاعات اضافی است که نمی تواند پردازش کند.

  • بحران‌ها می‌توانند شبیه به کج خلقی به نظر برسند، اما یکسان نیستند. آنها معمولاً به این دلیل رخ می دهند که کودک نمی تواند یک موقعیت را پردازش کند یا شاید از آن خارج شود. این یک از دست دادن موقت کنترل پس از افزایش است. رفتارها بین تک تک کودکان متفاوت خواهد بود. برخی از کودکان بسیار کلامی هستند، برخی گریه می کنند و برخی پرخاشگرتر می شوند.
  • زمانی که فرد بیش از حد بارگیری می کند، سعی می کند از اطلاعات حسی که باعث اضافه بار حسی می شود دور شود. همچنین اگر نتوانند از نظر فیزیکی از فضا خارج شوند، ممکن است سعی کنند خود را پنهان کنند.
  • خاموش شدن به دلیل اضافه بار حسی معمولاً به این معنی است که فرد ساکت می شود و پردازش اطلاعات را متوقف می کند. معمولاً فرد بی پاسخ می شود. گاهی اوقات ممکن است حرکاتی مانند تکان دادن سر داشته باشند. به طور معمول، آنها از این حرکات در تلاش برای آرام کردن استفاده می کنند. گاهی اوقات ممکن است در مدرسه از قلم بیفتد زیرا دانش آموز درونی می کند و بنابراین باعث ایجاد اختلال در کلاس نمی شود. متأسفانه آنها نیز در حال حاضر در حال یادگیری نیستند.

برخی از علائم اضافه بار حسی

با صدا تغییر می کند
این می تواند شامل ساکت شدن فرد باشد، یا در برخی موارد، ممکن است شامل بیشتر صحبت کردن باشد. همچنین ممکن است تغییر در زیر و بم، میزان صدا یا سرعت صدا وجود داشته باشد.

تغییر حرکت
به دنبال افزایش یا کاهش حرکت باشید. برخی از افراد ممکن است تنش بیشتری پیدا کنند، برخی دیگر ممکن است بی قرار شوند.

تغییر رنگ پوست
مواردی مانند قرمز شدن یا کم رنگ شدن را مشاهده کنید. این همچنین می تواند شامل افزایش دما باشد.

تغییر در تمرکز یا توجه
معمولاً این شامل کاهش توجه یا تمرکز نیز می شود. ممکن است شبیه چک کردن یا رویاپردازی به نظر برسد.

فرار یا مخفی شدن
این یکی دیگر از بیان های قابل مشاهده اضافه بار است. این یک واکنش فرار است، به جای جنگیدن، فرد قصد دارد خود را از موقعیت دور کند. اگر فرد فرار کند یا پنهان شود، داشتن یک فضای امن که بتواند به آن برود، به ویژه در مدرسه مهم است.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی برای کودکان اوتیسم – کاردرمانی در شرق تهران – مرکز کاردرمانی ذهنی در پیروزی – بهترین کاردرمانی شرق تهران