انواع اختلالات یادگیری

ناتوانی های یادگیری اغلب بر اساس مجموعه مهارت های مدرسه گروه بندی می شوند. اگر فرزند شما در مدرسه است، انواع اختلالات یادگیری که بیشتر آشکار هستند، معمولاً حول محور خواندن، نوشتن یا ریاضی می چرخند.

اختلالات یادگیری در خواندن (نارساخوانی)

دو نوع اختلال یادگیری در خواندن وجود دارد. مشکلات اساسی خواندن زمانی رخ می دهد که درک رابطه بین صداها، حروف و کلمات مشکل باشد. مشکلات درک مطلب زمانی رخ می دهد که در درک معنای کلمات، عبارات و پاراگراف ها ناتوان باشد.

اختلالات یادگیری در ریاضی (ناتوانی در محاسبه)

ناتوانی های یادگیری در ریاضی بسته به سایر نقاط قوت و ضعف کودک بسیار متفاوت است. توانایی کودک در انجام ریاضی به طور متفاوتی تحت تأثیر ناتوانی یادگیری زبان، اختلال بینایی، یا مشکل در ترتیب، حافظه یا سازماندهی قرار می گیرد.

دیگر انواع اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری در نوشتن (دیسگرافی)

اختلالات یادگیری در نوشتن می تواند شامل عمل فیزیکی نوشتن یا فعالیت ذهنی درک اطلاعات باشد. اختلال نوشتاری اولیه به مشکل فیزیکی در تشکیل کلمات و حروف اشاره دارد. ناتوانی در نوشتن بیانی نشان دهنده مبارزه برای سازماندهی افکار روی کاغذ است.

اختلالات یادگیری در مهارت های حرکتی (دیسپراکسی)

دشواری حرکتی به مشکلات حرکتی و هماهنگی اشاره دارد، چه در مهارت های حرکتی ظریف (بریدن، نوشتن) باشد و چه در مهارت های حرکتی درشت (دویدن، پریدن). ناتوانی حرکتی گاهی اوقات به عنوان یک فعالیت “خروجی” نامیده می شود به این معنی که به خروجی اطلاعات از مغز مربوط می شود. برای دویدن، پریدن، نوشتن یا بریدن چیزی، مغز باید بتواند با اعضای لازم برای تکمیل عمل ارتباط برقرار کند.

علائمی که نشان می دهد فرزند شما ممکن است ناتوانی در هماهنگی حرکتی داشته باشد شامل مشکلاتی در توانایی های فیزیکی است که نیاز به هماهنگی دست و چشم دارد، مانند در دست گرفتن مداد یا بستن دکمه های پیراهن.

اختلالات یادگیری در زبان (آفازی/دیسفازی)

ناتوانی های یادگیری زبان و ارتباط شامل توانایی درک یا تولید زبان گفتاری است. زبان همچنین به عنوان یک فعالیت خروجی در نظر گرفته می شود زیرا به سازماندهی افکار در مغز و فراخوانی کلمات مناسب برای توضیح شفاهی یا برقراری ارتباط نیاز دارد.

نشانه‌های اختلال یادگیری مبتنی بر زبان شامل مشکلاتی در مهارت‌های زبانی کلامی مانند توانایی بازگویی یک داستان، روانی گفتار و توانایی درک معنای کلمات، دستورالعمل‌ها و موارد مشابه است.

بهترین مرکز کاردرمانی ذهنی در شرق تهران

متخصصان ما در گروه توانبخشی برنا شامل روانشناس ، روانپزشک ، متخصصان توانبخشی ذهنی و جسمی شامل کاردرمانی ، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی آماده ارائه خدمات برای درمان و توانبخشی طبق گسترده ای از مشکلات به عزیزانی که در مناطق شرقی تهران سالکن هستند می باشند.

 

کلمات مرتبط :

انواع اختلالات یادگیری – درمان اختلالات یادگیری – کاردرمانی ذهنی در شرق تهران – مرکز توانبخشی ذهنی در شرق تهران – بهترین کاردرمانی شرق تهران