انواع اکولالیا

دو دسته اصلی اکولالیا وجود دارد: اکولالیای کاربردی (یا تعاملی) و اکولالیای غیرتعاملی، که در آن صداها یا کلمات ممکن است فقط برای استفاده شخصی به جای ارتباط باشند.

اکولالیا به تکرار کلمات و جملات گفته می شود و بیشتر در کودکان اوتیستیک دیده می شود.

انواع اکولالیا

اکولالیای تعاملی

اکولالیای عملکردی، تلاشی برای برقراری ارتباط متقابل است که به عنوان ارتباط با شخص دیگر عمل می کند. مثالها عبارتند از:

نوبت گیری: فرد مبتلا به اکولالیا از عباراتی برای پر کردن یک تبادل کلامی متناوب استفاده می کند.

تکمیل کلامی: گفتار برای تکمیل روال های کلامی آشنا که توسط دیگران آغاز می شود استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر از افراد مبتلا به اکولالیا خواسته شود تا کاری را انجام دهند، ممکن است بگویند “کار خوب!” در حالی که آن را تکمیل می کنند، آنچه را که به شنیدن عادت کرده اند بازتاب می دهند.

ارائه اطلاعات: ممکن است از گفتار برای ارائه اطلاعات جدید استفاده شود، اما ممکن است اتصال نقطه ها دشوار باشد. مادری ممکن است از فرزندش بپرسد که مثلاً برای ناهار چه می‌خواهد، و او آهنگی را که از یک آگهی تبلیغاتی گوشت ناهار می‌خواند بخواند و بگوید که ساندویچ می‌خواهد.

درخواست ها: فرد مبتلا به اکولالیا ممکن است بگوید “آیا ناهار می خواهید؟” ناهار خودشان را بخواهند

اکولالیای غیر تعاملی

اکولالیای غیرتعاملی یکی از انواع اکولالیا است و معمولاً به عنوان ارتباط در نظر گرفته نمی شود و برای استفاده شخصی مانند برچسب زدن شخصی یا خود تحریکی در نظر گرفته شده است. مثالها عبارتند از:

گفتار غیر متمرکز: فرد مبتلا به اکولالیا چیزی می گوید که هیچ ارتباطی با زمینه موقعیتی ندارد، مانند خواندن بخش هایی از یک برنامه تلویزیونی در حین راه رفتن در کلاس درس. این رفتار ممکن است خود تحریک کننده باشد.

ارتباط موقعیت: گفتار توسط یک موقعیت، بصری، شخص یا فعالیت تحریک می شود و به نظر نمی رسد تلاشی برای برقراری ارتباط باشد. به عنوان مثال، اگر شخصی یک محصول با نام تجاری را در فروشگاه ببیند، ممکن است آهنگی را از تبلیغات بخواند.

تمرین: گوینده ممکن است قبل از اینکه با صدای معمولی پاسخ دهد، چند بار همان عبارت را به آرامی با خود به زبان بیاورد. این ممکن است تمرینی برای تعامل آینده باشد.

خود هدایتی: افراد ممکن است از این جملات برای گذراندن یک فرآیند استفاده کنند. مثلاً اگر در حال درست کردن ساندویچ هستند، ممکن است به خود بگویند «آب را روشن کن. از صابون استفاده کنید. دست ها را بشویید. آب را خاموش کنید. دست های خشک نان بگیر نان را در بشقاب قرار دهید. گوشت ناهار را دریافت کنید، و به همین ترتیب تا زمانی که فرآیند تکمیل شود.

اکولالیای تعاملی در مقابل غیرتعاملی

اکولالیا منعکس کننده چگونگی پردازش اطلاعات توسط گوینده است. گاهی اوقات، تشخیص تفاوت بین اکولالیای تعاملی و غیرتعاملی دشوار است تا زمانی که گوینده و نحوه برقراری ارتباط آنها را بشناسید. در برخی موارد، اکولالیا کاملاً خارج از دسته بندی خاصی به نظر می رسد.

 

کلمات مرتبط :

انواع اکولالیا – گفتاردرمانی برای کودک اوتیسم – کاردرمانی برای کودک اوتیسم – بهترین کاردرمانی اوتیسم در شرق تهران – بهترین مرکز توانبخشی اوتیسم در تهران