بهبود مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. بهبود مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان
بهبود مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان

بهبود مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان

مهارت های حرکتی ظریف در تمام مراحل زندگی بسیار مهم است. به همین دلیل است که یافتن راه‌هایی برای بهبود مهارت‌های حرکتی ظریف برای توسعه و حفظ این مهارت‌ها حیاتی است، که بسیاری از افراد روزانه بدون اینکه متوجه شوند آن را تمرین می‌کنند! در این مقاله، برخی از فعالیت‌های سرگرم‌کننده را برای تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف در درجه اول برای کودکان، با برخی تمرین‌های متمرکز برای بهبود مهارت‌های حرکتی ظریف در بزرگسالان نیز بررسی خواهیم کرد.

چرا مهارت های حرکتی ظریف مهم هستند؟

مهارت های حرکتی ظریف برای طیف وسیعی از فعالیت های روزانه حیاتی است. اگر این مهارت ها در طول زمان توسعه نیافته یا بدتر شوند، ممکن است فرد در انجام برخی از وظایف رایج دچار مشکل شود.

چند نمونه از مهارت های حرکتی ظریف عبارتند از:

  • نگه داشتن ظروف یا اشیاء دیگر مانند خودکار یا مداد
  • قرار دادن پریز به پریز
  • بستن بند کفش
  • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
  • ریختن نوشیدنی
  • ورق زدن یک کتاب

حرکت ظریف در مقابل مهارت های حرکتی درشت
تفاوت اصلی بین مهارت های حرکتی ظریف و درشت در گروه های عضلانی آنهاست. مهارت‌های حرکتی درشت معمولاً عضلات بزرگ‌تری را در هسته، بازوها و پاهای شما درگیر می‌کنند تا کارهایی مانند ایستادن، دویدن، راه رفتن و پریدن را انجام دهند. مهارت های حرکتی ظریف بر روی گروه های عضلانی کوچکتر در مچ دست، دست ها و انگشتان برای کارهای ماهرانه تر متمرکز است.

بهبود مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان

فعالیت های زیادی برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف وجود دارد، از جمله تمرین ساده کارهای روزانه که به آنها نیاز دارند. با این حال، تمرین مهارت‌های حرکتی ظریف با کودک، و درگیر نگه داشتن آن‌ها به این معنی است که ممکن است نیاز داشته باشید چیز سرگرم‌کننده‌تری را امتحان کنید. در اینجا چند نمونه وجود دارد که ممکن است برای کودکان استفاده کنید:

۱٫ استخرهای توپ

راه‌های زیادی برای تمرین مهارت‌های حرکتی ظریف در استخر توپ وجود دارد – برداشتن توپ‌ها، پرتاب کردن و گرفتن آن‌ها فعالیت‌های بسیار خوبی برای تقویت مهارت‌های حرکتی ظریف هستند، همراه با مزیت افزوده کار بر روی هماهنگی دست و چشم در همان زمان.

۲٫ پازل

چه کسی پازل را دوست ندارد؟ پازل ها برای بهبود مهارت های حرکتی ظریف عالی هستند زیرا معمولاً درجه بندی می شوند، به این معنی که می توانید با قطعات بزرگتر شروع کنید و با بهبود مهارت های حرکتی ظریف کاربر، قطعات را کوچکتر کنید. می توانید از پازل ها به عنوان تمرینی برای بهبود مهارت های حرکتی ظریف در بزرگسالان و کودکان استفاده کنید زیرا همه سنین می توانند از پازل لذت ببرند.

۳٫ خمیر بازی

قالب گیری و قالب گیری مجدد خمیر بازی راهی عالی برای بهبود مهارت های حرکتی ظریف است. می توانید به چرخاندن مارهای خمیر بازی، نیشگون گرفتن آن، شکل دادن کاسه ها و گنجاندن وسایل برش (مناسب با سن) بروید. بعلاوه، احساس فشردن خمیر بازی در دست می‌تواند حس لامسه‌ای دلپذیر باشد که می‌تواند کاربران را تشویق به ادامه فعالیت در این فعالیت کند.

۴٫ فیبر نوری

اگر به دنبال روشی آرام‌تر برای تمرین مهارت‌های حرکتی خوب هستید، فیبر نوری حسی می‌تواند مفید باشد. نور ملایم و تغییر رنگ ها می تواند مسحورکننده باشد، در حالی که برداشتن یا نوازش رشته ها، استفاده و رشد عضلات دست را تشویق می کند.

رشته های فیبر نوری به گونه ای طراحی شده اند که برای لمس کاربران ایمن باشد، زیرا از رشته های فیبر نوری برای تغذیه LED ها به جای برق استفاده می کنند. این همچنین به این معنی است که شما نیازی به تعویض هیچ لامپی ندارید!

۵٫ رنگ آمیزی و نقاشی

نقاشی کردن یکی راهکارهای بهبود مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان است. رنگ آمیزی و نقاشی هر دو نیاز به استفاده از ابزار (نشانگر، مداد رنگی، قلم مو و غیره) دارد و به فرد فضایی می دهد تا آزادانه خود را بیان کند. برداشتن و گذاشتن ابزار، و همچنین دستکاری آن در دست، روی کاغذ یا بوم، همه راه‌های عالی برای ایجاد مهارت‌های حرکتی خوب هستند. این می تواند به ویژه برای کسانی که با مهارت های ارتباطی مبارزه می کنند مفید باشد، زیرا هیچ انتظاری وجود ندارد.

۶٫ برش با قیچی

استفاده از قیچی می تواند برای رشد مهارت های حرکتی ظریف بسیار مفید باشد. سعی کنید با چیزی ساده مانند کاغذ شروع کنید و سپس به سراغ مواد ضخیم تر مانند کارت یا نمد بروید! این می تواند یک فعالیت واقعا مفید باشد، اما هر فردی که مهارت های حرکتی ظریف محدودی دارد باید در حین استفاده از قیچی تحت نظارت باشد تا خطر تصادف را به حداقل برساند.

۷٫ بلوک های ساختمانی

استفاده از بلوک‌ها برای ایجاد برج‌ها، شکل‌ها یا حتی یک پشته برای شکستن یک راه عالی برای تشویق مهارت‌های حرکتی خوب و تخیل است! گنجاندن رشد مهارت در بازی تضمین می‌کند که فرد احساس آرامش می‌کند و می‌تواند از خود لذت ببرد و همچنین از مزایای جسمانی بهره ببرد.

 

کلمات مرتبط :

بهبود مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان – تقویت مهارتهای حرکتی ظریف در کودکان – تقویت مهارت های نقاشی در کودکان