تاخیر مهارت های حرکتی ظریف

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. تاخیر مهارت های حرکتی ظریف
تاخیر مهارت های حرکتی ظریف

تاخیر مهارت های حرکتی ظریف

وقتی کودکان خردسال هستند ، درباره مهارت های حرکتی آنها صحبت های زیادی می شود. آنها چگونه در حال توسعه هستند؟ والدین برای کمک به آنها چه کاری می توانند انجام دهند؟ آیا کودکان مهارت های خود را با سرعت همسالان خود توسعه می دهند؟ توسعه مهارت های حرکتی بسیار مهم است ، زیرا این مهارت ها بخشی از همه کارهای ما هستند! توانایی ما در برداشتن لیوان ، ورق زدن یا استفاده از چنگال به مهارتهای حرکتی بستگی دارد.

مهارت های حرکتی به کودکان کمک می کند تا حرکت کنند و کارهای مبتنی بر حرکت را انجام دهند. مهارتهای حرکتی درشت حرکات بزرگی مانند دویدن یا رقصیدن است ، در حالی که مهارتهای حرکتی ظریف معمولاً شامل حرکات با دست و انگشتان است.

مهارتهای حرکتی ظریف کودکان از بدو تولد شروع می شود و در دوران ابتدایی رشد می کند. با این حال ، چند نقطه عطف عمده وجود دارد که انتظار می رود کودکان در هنگام شروع پیش دبستانی به آنها برسند. آنها عبارتند از:

  • حرکت دست خود به جلو برای رسیدن به یک شیء
  • استفاده از انگشتان دست ها برای قرار دادن یک شیء در دستان
  • استفاده از دست ها برای جابجایی یک شیء از مکانی به مکان دیگر
  • رها کردن شیئی که در دست دارند
  • از انگشتان خود برای تنظیم یک شیء در دست او استفاده می کند
  • استفاده از دو دست خود با هم در یک فعالیت

علائم تاخیر مهارت های حرکتی ظریف

قبل از ورود به پیش دبستانی ، کودکان باید در همه این کارها مهارت داشته باشند. اما اگر فرزند شما تقریباً چهار ساله باشد و متوجه شوید که او هنوز نمی تواند اسباب بازی هایش را بدون کمک حمل کند ، این بدان معنا نیست که مشکلی در مورد او وجود دارد ؛ او فقط به تمرین بیشتر نیاز دارد کودکان بیشتر مهارت های حرکتی خود را از بازی با همسالان می آموزند ، اما بزرگسالان می توانند با یادگیری نحوه انجام کارهای ساده به کودکان کمک کنند.

برای مثال کودکی را که در بالا ذکر شد در نظر بگیرید. او با مهارت “حمل” دست و پنجه نرم می کند ، به این معنی که باید به او نشان داده شود چگونه از انگشتان و کف دست خود برای بلند کردن و حرکت دادن اشیا استفاده می کند. اسباب بازی های ساده که شامل قرار دادن وسایل در جای خود هستند ، ابزارهای خوبی برای آموزش این مهارت هستند. والدین یا معلم می توانند نحوه انجام این کار را به کودک نشان دهند.

از آنجا که مهارت های حرکتی بسیار اساسی هستند ، تاخیر در مهارت های حرکتی بسیار مهم است و کودکان هنگام ورود به پیش دبستانی باید این مهارت ها را کسب کنند.

 

کلمات مرتبط :

تاخیر مهارت های حرکتی ظریف – تاخیر رشدی – تاخیر حرکتی در کودکان – کاردرمانی کودکان – کاردرمانی در شرق تهران – مرکز توانبخشی در تهران