توانبخشی شناختی چیست ؟

توانبخشی شناختی (CRT) به گروهی از درمان ها اطلاق می شود که هدف آنها بازگرداندن عملکرد شناختی پس از آسیب مغزی است، انواع مختلفی از CRT وجود دارد.

CRT نوع خاصی از درمان نیست. بلکه به گروهی از راهکارهای درمانی برای بهبود و بازگرداندن عملکرد شناختی در افرادی که آسیب مغزی ناشی از ضربه مغزی (TBI) ، سکته مغزی و سایر مسائل پزشکی را تجربه کرده اند ، گفته می شود.

هرگونه درمانی با هدف بازسازی عملکرد شناختی نوعی توانبخشی شناختی است.

این گروه از درمان ها توسط متخصصان روانپزشکی ، روانشناسی ، کاردرمانگران و سایر درمانگران در حوزه توانبخشی مورد استفاده قرار می گیرد.

 این گروه از روش های درمانی برای کمک به بهبود کیفیت زندگی پس از آسیب مغزی طراحی شده است.

از آنجا که همیشه امکان بازیابی عملکرد مغز وجود ندارد ، CRT همچنین شامل کمک به فرد در یادگیری ابزارهای مقابله ای ، مانند استفاده از وسایل کمکی برای کمک به برقراری ارتباط یا حرکت آسان تر است.

هرگونه درمانی که با هدف بهبود عملکرد شناختی بدنبال آسیب به مغز انجام شود ، نوعی CRT است ، بنابراین این درمان به اشکال مختلف صورت می گیرد.

انواع رویکردهای توانبخشی شناختی چیست ؟

توانبخشی شناختی ترمیمی

درمانگران از CRT ترمیمی برای بهبود عملکرد شناختی با بازگرداندن یا تقویت عملکردهایی که فرد یا از دست داده یا همچنان چالش برانگیز است استفاده می کنند.

به عنوان مثال ، یک فرد ممکن است به طور فزاینده ای تست های حافظه را برای بهبود حافظه انجام دهد یا برای بهبود دامنه توجه خود آموزش ببیند.

CRT ترمیمی به فرد کمک می کند مهارت ها را تمرین کند تا بتواند بهبود یابد. این بر ایده پلاستیسیته عصبی استوار است ، که نشان می دهد مغز می تواند با تمرین تغییر کند، مغز یک فرد ممکن است ارتباطات جدیدی برای کار در اطراف آسیب ایجاد کند یا به دلیل استفاده مکرر ، ارتباطات موجود را تقویت کند.

توانبخشی شناختی جبرانی

CRT جبرانی به فرد کمک می کند تا در اطراف آسیب خود کار کند.

گاهی اوقات ، این یک استراتژی موقتی است ، مانند زمانی که فرد از مهارتهای جدید استفاده می کند و از وسایل کمکی استفاده می کند.

CRT جبرانی همچنین می تواند یک استراتژی بلندمدت باشد در صورتی که امکان بازگرداندن کامل عملکرد فرد وجود ندارد.

برخی از نمونه های CRT جبرانی شامل استفاده از موارد زیر است:

  • ابزارهای گفتاری کمکی برای افرادی که دارای اختلال گفتاری هستند
  • تقویم ها و ابزارهای حافظه برای افرادی که با عملکرد اجرایی دست و پنجه نرم می کنند
  • هشدارهایی برای جلب توجه فرد در شرایط خاص

 

کلمات مرتبط :

مرکز توانبخشی در شرق تهران – مرکز کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی ذهنی در شرق تهران