توانبخشی پس از سکته مغزی

 1. خانه
 2. خدمات کلینیک
 3. توانبخشی پس از سکته مغزی
توانبخشی پس از سکته مغزی

توانبخشی پس از سکته مغزی با هدف کمک به بهبود توانمندی های بیماران پس از این عارضه مغزی و کاهش وابستگی آن ها به اطرافیان ارائه می شود.

درمان زودهنگام و فیزیوتراپی پس از سکته مغزی به بسیاری از افراد کمک می کند تا عملکرد زیادی را به دست آورند.

انواع روشهای توانبخشی سکته مغزی به نیازهای فردی هر بیمار سکته مغزی بستگی دارد.

توانبخشی بیماران سکته مغزی ممکن است شامل فعالیت هایی برای یادگیری مجدد مهارت هایی باشد که از زمان سکته مغزی از دست داده اند، یا یادگیری مهارت های جدید برای کمک به فعالیت های روزمره خود در صورت ناتوانی.

گزینه های توانبخشی سکته مغزی شامل فعالیت ها و فناوری هایی برای کمک به سلامت جسمانی، سلامت روان و تفکر و حافظه شما می شود.

توانبخشی پس از سکته مغزی

هدف از توانبخشی سکته مغزی این است که بیماران بیشترین بهره را از زندگی و توانایی های خود پس از سکته مغزی داشته باشند. درمان زودهنگام و فیزیوتراپی پس از سکته مغزی به بسیاری از بیماران کمک می کند تا عملکرد طبیعی خود را به دست آورند. بسیاری از بهبودی ها در شش ماه اول پس از درمان ایجاد می‌شوند، اما بهبود می‌تواند سال‌ها ادامه یابد.

نوع توانبخشی که برای بیمار در نظر گرفته می شود بستگی به این دارد که چگونه عملکرد بیمار تحت تأثیر قرار گرفته است. تغییرات عملکردی پس از سکته مغزی بستگی به این دارد که کدام قسمت از مغز آسیب دیده و به چه میزان. جدیدترین داده ها نشان می دهد که پس از سکته مغزی، کمی بیش از یک سوم افراد دارای ناتوانی هستند که بر فعالیت های روزانه آنها تأثیر گذاشته است.

اقدامات توانبخشی در راستای موارد زیر ارائه می شوند:

 • یادگیری مجدد مهارت‌هایی که در اثر سکته مغزی از بین رفتند
 • یادگیری روش های جدید برای انجام وظایف برای غلبه بر هر گونه ناتوانی که ممکن است رخ داده باشد.

به محض اینکه بیمار در بخش سکته مغزی بیمارستان یا بخش پزشکی پایدار باشد، فیزیوتراپی شروع می شود. این ممکن است ۲۴ ساعت پس از سکته مغزی باشد.

فعالیت های توانبخشی سکته مغزی ممکن است با زمان و با تغییر نیازها و سطح مهارت شما متفاوت باشد. نیازهای بیمار باید برای انواع رویکردهای توانبخشی انتخاب شده محور باشد. خانواده و مراقبان نیز می توانند در فعالیت های توانبخشی شما مشارکت داشته باشند.

توانبخشی پس از سکته مغزی ممکن است شامل فعالیت هایی برای بهبود باشد:

 • قدرت و هماهنگی عضلات
 • تحرک – استفاده از وسایل کمکی راه رفتن، عصا یا بریس های پا
 • استفاده از اندام های آسیب دیده
 • دامنه حرکت و کشش در مفاصل آسیب دیده
 • ارتباط – بازیابی توانایی ها در گفتار، خواندن و نوشتن
 • تفکر و حافظه
 • سلامت روان.

توانبخشی همچنین می تواند شامل فناوری هایی مانند بازی های ویدئویی، رباتیک و تحریک الکتریکی عملکردی برای بهبود مهارت های مختلف باشد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی سکته مغزی – کاردرمانی سکته مغزی – گفتاردرمانی سکته مغزی