درمان اختلالات صدا

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. درمان اختلالات صدا
درمان اختلالات صدا

درمان اختلالات صدا

بسته به تشخیص شما، پزشک یک یا چند درمان را توصیه می کند:

استراحت، مایعات و صدا درمانی. مانند هر قسمت دیگری از بدن، تارهای صوتی به استراحت و مایعات منظم نیاز دارند. متخصصان گفتاردرمانی می توانند به شما یاد دهند که چگونه از طریق صوت درمانی از صدای خود به طور موثرتر استفاده کنید، چگونه گلوی خود را به درستی پاک کنید و چه مقدار مایع بنوشید.

درمان های آلرژی اگر آلرژی باعث ایجاد مخاط بیش از حد در گلوی شما شود، پزشک یا متخصص آلرژی می تواند علت آلرژی را شناسایی کرده و درمان را ارائه دهد.

ترک سیگار. اگر مشکل صدای شما در نتیجه سیگار کشیدن است، ترک سیگار می تواند به بهبود صدای شما در کنار بسیاری از زمینه های دیگر سلامتی شما، مانند تقویت سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.

داروها چندین دارو برای درمان اختلالات صدا در دسترس هستند. بسته به علت اختلال صدا، ممکن است به دارو برای کاهش التهاب، درمان رفلاکس معده به مری یا جلوگیری از رشد مجدد عروق خونی نیاز داشته باشید. داروها را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد، به تارهای صوتی تزریق کرد یا به صورت موضعی در حین جراحی استفاده کرد.

سایر روشهای درمان اختلالات صدا

برداشتن ضایعات. ضایعات غیر سرطانی (پولیپ ها، ندول ها و کیست ها) روی تارهای صوتی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. 

تزریق بوتاکس. تزریق مقادیر کمی از سم بوتولینوم خالص شده به پوست گردن می‌تواند اسپاسم عضلانی یا حرکات غیرطبیعی را در صورت ابتلا به اختلال حرکتی عصبی که بر عضلات صوتی حنجره تأثیر می‌گذارد (دیسفونی اسپاسمودیک) کاهش دهد.

گاهی ممکن است یک تار صوتی از حرکت باز بماند (فلج شود). اگر یک تار صوتی فلج دارید، ممکن است اغلب از گرفتگی صدا شکایت کنید. همچنین ممکن است هنگام نوشیدن مایعات از خفگی شکایت داشته باشید، اما به ندرت در بلع غذاهای جامد مشکل دارید. گاهی اوقات مشکل با گذشت زمان برطرف می شود.

در غیر این صورت، می توان از یکی از دو روش برای فشار دادن تارهای صوتی فلج شده به وسط نای استفاده کرد تا تارهای صوتی بتوانند به هم نزدیکتر شوند و به ارتعاش نزدیک شوند. این کار صدا را بهبود می بخشد و به حنجره اجازه می دهد هنگام قورت دادن بسته شود. درمان ها شامل:

تزریق چربی یا کلاژن چربی بدن یا کلاژن مصنوعی از طریق دهان یا پوست گردن تزریق می شود تا حجم تارهای صوتی فلج شده را افزایش دهد یا ضعف تارهای صوتی را درمان کند. این ماده فضای کنار تار صوتی شما را پر می کند و آن را به تارهای صوتی دیگر نزدیک می کند و به آنها اجازه می دهد تا نزدیکتر به هم ارتعاش کنند.

تیروپلاستی. یک سوراخ کوچک در غضروف از بیرون جعبه صدای شما ایجاد می شود. پزشک یک ایمپلنت را از طریق سوراخ وارد می کند و آن را به طناب صوتی فلج می فشارد و آن را به تار صوتی دیگر شما نزدیک می کند.

 

کلمات مرتبط :

درمان اختلالات صدا – صدا درمانی – درمان اختلالات صوتی – صدا درمانی – صوت درمانی – مرکز گفتاردرمانی در پیروزی – گفتاردرمانی در شرق تهران