درمان اسکیزوفرنی

درمان‌ های کنونی برای اسکیزوفرنی بر کمک به افراد برای مدیریت علائم خود، بهبود عملکرد روزانه و دستیابی به اهداف زندگی شخصی، مانند تکمیل تحصیلات، دنبال کردن شغل و داشتن روابط رضایت‌بخش متمرکز است.

داروهای ضد روان پریشی
داروهای ضد روان پریشی می توانند به کاهش شدت و تکرار علائم روان پریشی کمک کنند. این داروها معمولاً هر روز به صورت قرص یا مایع مصرف می شوند. برخی از داروهای ضد روان پریشی به صورت تزریقی یک یا دو بار در ماه تجویز می شوند.

اگر علائم فرد با داروهای ضد روان پریشی معمول بهبود نیافت، ممکن است کلوزاپین برای او تجویز شود. افرادی که کلوزاپین مصرف می کنند باید به طور منظم آزمایش خون انجام دهند تا عارضه جانبی بالقوه خطرناکی که در ۱-۲٪ از بیماران رخ می دهد بررسی شود.

افراد به روش های مختلف به داروهای ضد روان پریشی پاسخ می دهند. مهم است که هر گونه عوارض جانبی را به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی گزارش کنید. بسیاری از افرادی که داروهای ضد روان پریشی مصرف می کنند با شروع مصرف این داروها عوارض جانبی مانند افزایش وزن، خشکی دهان، بی قراری و خواب آلودگی را تجربه می کنند. برخی از این عوارض جانبی ممکن است با گذشت زمان از بین بروند، در حالی که برخی دیگر ممکن است باقی بمانند.

تصمیم گیری مشترک بین پزشکان و بیماران استراتژی توصیه شده برای تعیین بهترین نوع دارو یا ترکیب دارویی و دوز مناسب است. می توانید آخرین اطلاعات در مورد هشدارها، راهنماهای داروی بیمار یا داروهایی که به تازگی تایید شده اند را در وب سایت سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بیابید.

دیگر روشهای درمان اسکیزوفرنی

درمان های روانی اجتماعی
درمان‌های روانی اجتماعی به افراد کمک می‌کند تا راه‌حل‌هایی برای چالش‌های روزمره بیابند و علائم را در حین حضور در مدرسه، کار، و ایجاد روابط مدیریت کنند. این درمان ها اغلب همراه با داروهای ضد روان پریشی استفاده می شوند. افرادی که در درمان‌ های روانی-اجتماعی منظم شرکت می‌کنند، کمتر احتمال دارد علائم دوباره عود کنند یا در بیمارستان بستری شوند.

نمونه هایی از این نوع درمان عبارتند از درمان شناختی رفتاری، آموزش مهارت های رفتاری، اشتغال حمایت شده و مداخلات اصلاح شناختی.

آموزش و حمایت خانواده
برنامه‌های آموزشی می‌توانند به خانواده و دوستان کمک کنند تا در مورد علائم اسکیزوفرنی، گزینه‌های درمانی و استراتژی‌های کمک به عزیزان مبتلا به این بیماری بیاموزند. این برنامه‌ها می‌توانند به دوستان و خانواده کمک کنند تا پریشانی خود را مدیریت کنند، مهارت‌های مقابله‌ای خود را تقویت کنند و توانایی آنها را برای ارائه حمایت تقویت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات مبتنی بر خانواده در منطقه خود، می توانید به صفحه آموزش خانواده و گروه های حمایتی در وب سایت اتحاد ملی در مورد بیماری روانی مراجعه کنید.

مراقبت های تخصصی هماهنگ
برنامه‌های مراقبت ویژه هماهنگ (CSC) برنامه‌هایی متمرکز بر بهبودی برای افراد مبتلا به سایکوز اولین دوره، مرحله اولیه اسکیزوفرنی هستند. این درمان ها شامل روان درمانی، دارو درمانی، مدیریت علائم، حمایت از اشتغال و تحصیل، و آموزش و حمایت خانواده است. تیم درمان برای تصمیم گیری در مورد درمان، با مشارکت اعضای خانواده تا حد امکان با فرد همکاری می کند.

در مقایسه با مراقبت های معمولی، CSC در کاهش علائم، بهبود کیفیت زندگی و افزایش مشارکت در کار یا مدرسه موثرتر است. 

 

کلمات مرتبط :

درمان اسکیزوفرنی – درمان شیزوفرنی – کلینیک روانپزشکی در شرق تهران – بهترین روانپزشک در پیروزی