درمان غیر جراحی کمردرد مزمن

اگر کمردرد سه ماه یا بیشتر طول بکشد مزمن تلقی می شود. این می تواند بیاید و برود، اغلب باعث تسکین موقت و به دنبال آن ناامیدی می شود. اگر علت آن را ندانید، مقابله با کمردرد مزمن می تواند بسیار سخت باشد.

متخصص توانبخشی و فیزیوتراپی کمردرد بینش هایی را در مورد علل شایع کمردرد مزمن و گزینه های درمانی غیرجراحی ارائه می دهد و توصیه می کند که امید خود را از دست ندهید.

علل شایع کمردرد مزمن

کمردرد مزمن معمولاً مربوط به سن است، اما می تواند ناشی از آسیب قبلی نیز باشد. شایع ترین علل عبارتند از:

آرتریت ستون فقرات – نازک شدن تدریجی غضروف داخل ستون فقرات
تنگی کانال نخاعی – باریک شدن کانال نخاعی که ممکن است منجر به درد عصبی شود
مشکلات دیسک، مانند فتق یا برآمدگی دیسک
سندرم درد میوفاشیال – درد و حساسیت عضلانی غیر قابل توضیح
در برخی موارد، تعیین علت کمردرد مزمن دشوار است. اگر پزشک شما تمام گزینه های تشخیصی را تکمیل کرده است، وقت آن است که نظر دوم را از یک متخصص کمردرد بخواهید. مهم است که تا زمانی که منشاء درد پیدا نشود، تصمیمات عجولانه نگیرید یا تحت اقدامات پزشکی گسترده قرار نگیرید. نه تنها ممکن است کمکی نکنند بلکه آنها می توانند درد را بدتر کنند.

اگر منبع درد مشخص نیست یا قابل درمان نیست، بهترین گزینه ممکن است همکاری با پزشک خود برای کاهش شعله‌ور شدن و کنترل درد با درمان‌های غیرجراحی باشد.

درمان غیر جراحی کمردرد مزمن

فیزیوتراپی

ورزش پایه و اساس درمان کمردرد مزمن است. این یکی از اولین درمان هایی است که باید تحت راهنمایی پزشک و فیزیوتراپیست ستون فقرات خود امتحان کنید. با این حال، مجموعه تمرینات مشابه برای همه کار نمی کند. تمرینات باید متناسب با علائم و شرایط خاص شما باشد. حفظ روال ورزش در خانه نیز بخش بزرگی از موفقیت است.

فیزیوتراپی برای کمردرد مزمن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بازآموزی وضعیت بدن
  • تست محدودیت های تحمل درد
  • تمرینات کششی و انعطاف پذیری
  • تمرینات هوازی
  • تقویت هسته

فیزیوتراپی بهترین روش درمان غیرجراحی کمردرد مزمن است که با مراجعه به پلی کلینیک توانبخشی برنا می توانید از آن بهره مند شوید. متخصصان ما در بهترین مرکز فیزیوتراپی در پیروزی خدمات فیزیوتراپی برای کمردرد را با توجه به نیاز بیماران و نوع مشکل آن ها ارائه می دهند.

ذهن آگاهی و مدیتیشن

کمردرد مزمن هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی فشار می آورد. برای مدیریت ناامیدی، تحریک پذیری، افسردگی و سایر جنبه های روانی مقابله با درد مزمن، ممکن است به یک روانشناس توانبخشی مراجعه کنید. این متخصص ممکن است مدیتیشن، یوگا، تای چی و سایر راهبردهای شناختی و آرامش بخش را توصیه کند تا ذهن شما را از تمرکز بر درد دور نگه دارد.

رژیم غذایی

برخی از رژیم ها بسیار التهاب زا هستند، به ویژه آنهایی که دارای چربی ترانس، قندهای تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده هستند. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا رژیم غذایی شما می تواند به کمردرد مزمن شما کمک کند و چگونه می توانید آن را تغییر دهید. حفظ وزن سالم همچنین می تواند با کاهش فشار روی ستون فقرات به کاهش کمردرد شما کمک کند.

اصلاح سبک زندگی

وقتی درد مزمن دارید، مهم است که محدودیت‌های خود را بپذیرید و خود را وفق دهید. به بدن خود گوش دهید و یاد بگیرید که با خودتان قدم بگذارید. به فعالیت هایی که درد شما را تشدید می کند توجه داشته باشید و در صورت امکان از آنها اجتناب کنید. این نه تنها می تواند به احساس بهتر کمر شما کمک کند، بلکه می تواند از پیشرفت بیماری زمینه ای نیز جلوگیری کند. یکی دیگر از تغییرات مهم در سبک زندگی، ترک سیگار است. نیکوتین از نظر علمی برای تشدید درد و تاخیر در بهبود شناخته شده است.

 

کلمات مرتبط :

درمان غیر جراحی کمردرد مزمن – فیزیوتراپی برای کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – بهترین فیزیوتراپی شرق تهران