دلایل اختلال صوت

لارنژیت حاد
لارنژیت حاد شایع ترین علت گرفتگی صدا و از دست دادن صدا است که به طور ناگهانی شروع می شود. بیشتر موارد لارنژیت حاد ناشی از عفونت ویروسی است که منجر به تورم تارهای صوتی می شود. هنگامی که تارهای صوتی متورم می شوند، ارتعاش متفاوتی دارند که منجر به گرفتگی صدا می شود. بهترین درمان برای این وضعیت، هیدراته ماندن و استراحت یا کاهش استفاده از صدایتان است. از آنجایی که بیشتر لارنژیت حاد توسط ویروس ایجاد می شود، آنتی بیوتیک ها موثر نیستند. عفونت های باکتریایی حنجره بسیار نادرتر هستند و اغلب با مشکل در تنفس همراه هستند. هر گونه مشکل تنفسی در طول یک بیماری نیاز به ارزیابی اضطراری دارد.

لارنژیت مزمن
لارنژیت مزمن یک اصطلاح غیر اختصاصی است و باید علت اصلی آن شناسایی شود و از دلایل اختلال صوت است. لارنژیت مزمن می تواند در اثر بیماری ریفلاکس اسید، قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده مانند دود، و عفونت های با درجه پایین مانند عفونت های مخمری تارهای صوتی در افرادی که از داروهای استنشاقی برای آسم استفاده می کنند، ایجاد شود. بیماران شیمی درمانی یا افرادی که سیستم ایمنی آنها به خوبی کار نمی کند نیز می توانند به این عفونت ها مبتلا شوند.

بیماری رفلاکس حنجره
رفلاکس آب معده به گلو می تواند علائم مختلفی را در مری (لوله بلع) و همچنین در گلو ایجاد کند. گرفتگی صدا (مزمن یا متناوب)، مشکلات بلع، احساس توده در گلو، یا درد گلو از علائم رایج تحریک اسید معده در گلو هستند. لطفاً توجه داشته باشید که بیماری رفلاکس حنجره می‌تواند بدون هیچ گونه علائمی از سوزش سر دل و نارسایی که به طور سنتی با بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) همراه است، رخ دهد.

استفاده نادرست از صدا و استفاده بیش از حد
صحبت کردن یک کار فیزیکی است که نیاز به هماهنگی تنفس با استفاده از چندین گروه عضلانی دارد. جای تعجب نیست که درست مانند هر کار فیزیکی دیگری، راه های کارآمد و ناکارآمدی برای استفاده از صدای شما وجود دارد. استفاده از صدای بیش از حد بلند، طولانی مدت و یا ناکارآمد می‌تواند منجر به مشکلات صوتی شود، درست مانند بلند کردن نادرست می‌تواند منجر به آسیب‌های کمر شود. کشش بیش از حد گردن و عضلات حنجره همراه با تکنیک تنفس ضعیف در حین گفتار منجر به خستگی صدا، افزایش تلاش صوتی و گرفتگی صدا می شود. استفاده نادرست از صدا و استفاده بیش از حد، شما را در معرض خطر ایجاد ضایعات خوش خیم تارهای صوتی یا خونریزی تارهای صوتی قرار می دهد.

موقعیت های رایجی که با استفاده نادرست از صدا همراه است:

  • صحبت کردن در موقعیت های پر سر و صدا
  • استفاده بیش از حد از تلفن همراه
  • استفاده از تلفن در حالی که گوشی روی شانه قرار دارد
  • استفاده از صدای نامناسب (خیلی زیاد یا خیلی کم) هنگام صحبت کردن

سایر دلایل اختلال صوت

ضایعات خوش خیم طناب صوتی
رشد غیر سرطانی خوش خیم روی تارهای صوتی اغلب در اثر استفاده نادرست از صدا یا استفاده بیش از حد ایجاد می شود که باعث آسیب به تارهای صوتی می شود. این ضایعات (یا برآمدگی‌ها) روی تارهای صوتی، لرزش تارهای صوتی را تغییر می‌دهند و منجر به گرفتگی صدا می‌شوند. شایع ترین ضایعات تارهای صوتی ندول ها، پولیپ ها و کیست ها هستند. خوشبختانه ندول های صوتی بسیار قابل درمان هستند و مداخله در بیشتر موارد منجر به بهبود می شود. پولیپ ها و کیست های تار صوتی از دیگر ضایعات خوش خیم رایج هستند.. این نوع مشکلات معمولاً برای درمان نیاز به درمان میکروسکوپی دارند که در برخی موارد صدا درمانی تحت نظر متخصص گفتاردرمانی در رویکرد درمانی ترکیبی به کار می‌رود.

خونریزی تار صوتی
اگر به دنبال فریاد زدن، دچار از دست دادن ناگهانی صدا شوید، ممکن است دچار خونریزی تارهای صوتی شده باشید. خونریزی تار صوتی زمانی رخ می دهد که یکی از رگ های خونی سطح تار صوتی پاره شود و بافت های نرم تار صوتی پر از خون شود. این یک اورژانس صوتی در نظر گرفته می شود و تا زمانی که خونریزی برطرف شود با استراحت مطلق صدا درمان می شود. اگر پس از استفاده شدید از صدا ، صدای خود را از دست دادید، در اسرع وقت به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

فلج تارهای صوتی
گرفتگی صدا و سایر مشکلات مربوط به مشکلات بین اعصاب و عضلات در جعبه صدا یا حنجره می تواند رخ دهد. شایع ترین بیماری عصبی که حنجره را تحت تاثیر قرار می دهد فلج یا ضعف یک یا هر دو تارهای صوتی است. درگیری هر دو تار صوتی نادر است و معمولاً با تنفس پر سر و صدا یا مشکل در دریافت هوای کافی هنگام تنفس یا صحبت کردن ظاهر می شود. هنگامی که یک تار صوتی فلج یا ضعیف است، مشکل معمولاً صدا است نه تنفس. یک تار صوتی ممکن است به دلیل عفونت ویروسی گلو، پس از جراحی در گردن یا قفسه سینه، از یک تومور یا رشد در امتداد اعصاب حنجره یا به دلایل نامشخص فلج یا ضعیف شود. انتخاب درمان به ماهیت فلج تارهای صوتی، میزان اختلال صوتی و نیازهای صوتی بیمار بستگی دارد. در حالی که نمی‌توانیم تارهای صوتی فلج شده را دوباره حرکت دهیم، گزینه‌های درمانی خوبی برای بهبود صدا وجود دارد. یک گزینه شامل جراحی برای فلج یک طرفه تارهای صوتی است که تارهای صوتی را برای بهبود تماس و لرزش تار صوتی فلج شده با تارهای صوتی غیرفلج تغییر مکان می دهد. تکنیک های جراحی مختلفی برای انجام این کار استفاده می شود. صدا درمانی ممکن است قبل یا بعد از درمان جراحی تارهای صوتی فلج شده مورد استفاده قرار گیرد یا همچنین می توان از آن به عنوان تنها درمان استفاده کرد.

سرطان حنجره
سرطان گلو یک بیماری بسیار جدی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. گرفتگی صدا مزمن نیاز به ارزیابی توسط متخصص گوش و حلق و بینی برای رد سرطان حنجره دارد. مهم است که به یاد داشته باشید که توجه سریع به تغییرات در صدا تشخیص زودهنگام را تسهیل می کند.

 

کلمات مرتبط :

دلایل اختلال صوت – گفتاردرمانی برای اختلال صوت – گفتاردرمانی در شرق تهران – گفتاردرمانی در پیروزی – بهترین مرکز گفتاردرمانی در منطقه ۱۳ تهران