دلایل مشکلات گفتاری در بزرگسالان

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. دلایل مشکلات گفتاری در بزرگسالان
دلایل مشکلات گفتاری در بزرگسالان

دلایل مشکلات گفتاری در بزرگسالان

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با لکنت دست و پنجه نرم می کنید یا پس از سکته در حال بهبودی هستید و متوجه مشکلاتی در گفتار خود شده اید، زمان آن رسیده است که از یک گفتار درمانگر بزرگسال کمک بگیرید.

درست است که بسیاری از مشکلات گفتاری مربوط به دوران کودکی است. با این حال، بزرگسالان نیز ممکن است از اختلالات گفتاری رنج ببرند، که به کمک یک گفتاردرمانگر حرفه ای نیاز دارند.

گفتاردرمانی موثرترین روش درمان اختلالات گفتاری در کودکان و بزرگسالان است که در مرکز گفتاردرمانی برنا در شرق تهران ارائه می شود.

دلایل مشکلات گفتاری در بزرگسالان

اختلالات مفصلی

اختلالات بیانی نشان دهنده ناتوانی در ایجاد کلمات یا صداهای خاص است. یک فرد مبتلا به اختلال بیان ممکن است کلمات یا صداها را بیاندازد، مبادله کند، تحریف کند یا اضافه کند. لیسپ نمونه ای از اختلالات مفصلی است.

اختلالات روانی

اختلالات روانی بر سرعت، جریان و ریتم گفتار تأثیر می گذارد. نمونه هایی از اختلالات روانی عبارتند از لکنت یا بهم ریختگی.

افراد مبتلا به لکنت ممکن است در تولید صداها مشکل داشته باشند، گفتار آنها مسدود شده باشد یا به شکل دیگری قطع شود، یا بخشی یا تمام یک کلمه را تکرار کنند.

به هم ریختگی اختلالی است که در آن فرد در حالی که کلمات خود را با هم ادغام می کند، به طرز باورنکردنی سریع صحبت می کند.

اختلالات رزونانس

اختلالات رزونانس یکی از دلایل مشکلات گفتاری در بزرگسالان است و زمانی رخ می دهد که انسداد جریان هوا را در حفره های بینی یا دهان مسدود می کند. همچنین اگر غده ولوفارنکس به درستی بسته نشود، ممکن است رخ دهند. هر دوی این اختلالات می توانند ارتعاشات مسئول کیفیت صدا را تغییر دهند.

اختلالات رزونانس یک مشکل گفتاری است که اغلب با شکاف کام، اختلالات عصبی و تورم لوزه ها مرتبط است.

اختلالات دریافتی

اختلالات دریافتی زمانی رخ می دهد که فرد در دریافت و پردازش گفتار دیگران مشکل داشته باشد. علائم اختلالات دریافتی شامل بی‌علاقگی و بی ادبی، مشکل در پیروی از دستورالعمل‌ها یا دایره واژگان محدود است.

اختلالات دریافتی اغلب با اوتیسم، کم شنوایی، سایر اختلالات زبانی یا آسیب سر همراه است.

اختلالات بیانی

اختلالات بیانی زمانی است که بیان زبان مشکل می شود. با اختلال بیانی، افراد در تشکیل جملات صحیح مانند استفاده از دستور زبان صحیح مشکل دارند.

اختلالات بیانی اغلب با سندرم داون و کاهش شنوایی همراه است، اما همچنین می تواند ناشی از آسیب ضربه ای به سر یا شرایط پزشکی دیگر باشد.

اختلالات شناختی- ارتباطی

اختلالات شناختی ارتباطی به دلیل آسیب به بخشی از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می کند، ایجاد می شود. اختلالات شناختی ارتباطی باعث مشکلات حافظه، حل مسئله و مشکل در صحبت کردن یا شنوایی می شود.

اختلالات شناختی ارتباطی ممکن است در اثر نقص بیولوژیکی مانند رشد غیرطبیعی مغز، برخی شرایط عصبی، آسیب مغزی یا سکته ایجاد شود.

آفازی

آفازی یک اختلال گفتاری اکتسابی است که اغلب در اثر سکته ایجاد می شود. این یک مسئله ارتباطی است که بر توانایی فرد برای صحبت کردن، درک گفتار دیگران و گاهی اوقات بر خواندن و نوشتن تاثیر می‌گذارد.

باز هم، سکته مغزی شایع ترین علت است، اما می تواند توسط سایر اختلالات مغزی نیز ایجاد شود.

دیزآرتری

دیزارتری با گفتار آهسته یا نامفهوم مشخص می شود. این به دلیل ضعف یا از دست دادن کنترل عضلات مورد نیاز برای گفتار صحیح ایجاد می شود. اختلالات سیستم عصبی که باعث فلج صورت یا ضعف گلو و زبان می شود معمولاً علت آن است.

دیزارتری بیشتر با سکته مغزی، مولتیپل اسکلروزیس (MS) و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) همراه است.

 

کلمات مرتبط :

دلایل مشکلات گفتاری در بزرگسالان – درمان مشکلات گفتاری در افراد بزرگسال – گفتاردرمانی در شرق تهران – گفتاردرمانی در پیروزی – مرکز توانبخشی در شرق تهران