سوزن خشک در فیزیوتراپی

سوزن خشک تکنیکی است که فیزیوتراپیست ها برای درمان درد و اختلالات حرکتی استفاده می کنند. فیزیوتراپیست یک سوزن «خشک»، بدون دارو یا تزریق، در قسمت‌هایی از عضله وارد می‌کند.

سوزن خشک بخشی از طب مدرن غربی است و توسط تحقیقات پشتیبانی می شود و بیشتر در درمان نقاط ماشه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

نقطه ماشه ای چیست؟
نقطه ماشه ای یک نوار محکم از عضله اسکلتی در یک گروه عضلانی بزرگتر است. نقاط ماشه ای می توانند در لمس حساس باشند. لمس یک نقطه ماشه ممکن است درد را به سایر قسمت های بدن منتقل کند.

درد بر نحوه حرکت بدن شما تأثیر می گذارد. تصور می‌شود که سوزن خشک نحوه ارتباط مغز و ماهیچه‌ها با یکدیگر را تغییر می‌دهد تا سیستم به الگوی حرکتی طبیعی‌تری بازگردد.

سوزن خشک در فیزیوتراپی 

سوزن خشک شامل یک سوزن رشته ای نازک است. سوزن به پوست نفوذ می کند و نقاط ماشه ای زیرین میوفاشیال و بافت های عضلانی و همبند را تحریک می کند. سوزن به فیزیوتراپیست اجازه می‌دهد تا بافت‌هایی را که نمی‌توانند با دست‌های خود به آن‌ها برسند، هدف قرار دهد.

فیزیوتراپیست ها هنگام انجام این روش از دستکش و تجهیزات محافظ شخصی استفاده می کنند. سوزن های استریل استفاده شده در یک جمع کننده وسایل تیز پزشکی دور ریخته می شوند.

چرا سوزن خشک؟
هنگامی که فیزیوتراپیست ها از سوزن خشک استفاده می کنند، معمولاً بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر است.

سوزن خشک می تواند نقاط ماشه ای را برای تسکین درد یا بهبود دامنه حرکتی آزاد یا غیرفعال کند. تحقیقات نشان می دهد که سوزن خشک کنترل درد را بهبود می بخشد و تنش عضلانی را کاهش می دهد. یافته‌های مطالعه همچنین نشان می‌دهد که سوزن خشک می‌تواند اختلال عملکرد صفحات انتهایی حرکتی را که از آن تکانه‌های عصبی به عضلات منتقل می‌شود، عادی کند. این می تواند به تسریع بازگشت بیمار به توانبخشی فعال کمک کند.

فیزیوتراپیست ها به عنوان بخشی از آموزش ابتدایی خود، در آناتومی و درمان بدن به خوبی آموزش می بینند. فیزیوتراپیست هایی که مکمل های سوزن خشک را انجام می دهند، تحصیلات و آموزش های تکمیلی خاصی را نیز دریافت می کنند.

بیمار ممکن است هنگام سوزن زدن احساسات متفاوتی را تجربه کند، درد عضلانی، درد و انقباض عضلانی هنگام وارد کردن سوزن نشانه خوبی است. سوزن ها ممکن است به صورت عمیق یا سطحی، برای مدت زمان کوتاه تر یا طولانی تر، بسته به نوع دردی که تحت درمان است و مدت زمان طول کشیده، قرار داده شوند. دوره های زمانی کوتاه تر به این معنی است که سوزن برای چند ثانیه در عضله باقی می ماند، در حالی که دوره های طولانی تر می تواند به معنای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باشد.

سوزن خشک تقریباً همیشه به عنوان بخشی از یک برنامه کلی استفاده می شود که احتمالاً شامل نوعی ورزش، درمان دستی، گرما درمانی و آموزش است. سوزن خشک برای افزایش دامنه حرکتی استفاده می شود که ممکن است به دلیل سفتی عضلانی یا بافت اسکار محدود شود. سوزن خشک همچنین ممکن است موارد زیر را درمان کند:

  • مشکلات مفصلی
  • مشکلات دیسک
  • تاندونیت
  • سردردهای میگرنی و تنشی
  • مشکلات فک و دهان (مانند اختلالات مفصل گیجگاهی فکی یا TMD)
  • اختلالات حرکتی مکرر (مانند سندرم تونل کارپال)
  • مشکلات ستون فقرات
  • درد لگن
  • گرفتگی های عضلانی شبانه

 

کلمات مرتبط :

سوزن خشک در فیزیوتراپی – سوزن خشک چیست – درای نیدلینگ در شرق تهران – فیزیوتراپی در شرق تهران