صدا درمانی از تمرینات تارهای صوتی برای پیشگیری یا درمان اختلالات صدا مانند گرفتگی صدا و لارنژیت استفاده می کند. آسیب شناسان گفتار و زبان، درمانگرهای تنفسی و مربیان صوتی صدا درمانی را ارائه می دهند. 

صدادرمانی به افراد مبتلا به اختلالات صوتی کمک می کند تا رفتارهای صوتی خود را تغییر دهند و تارهای صوتی خود را بهبود بخشند. این درمان به صدای شما کمک می‌کند قوی‌تر به نظر برسد و بیشتر شبیه قبل از اختلال صدا باشد.

صدا درمانی همچنین می تواند به پیشگیری از اختلال صدا کمک کند. و افرادی که تراجنسیتی هستند ممکن است از نوعی صدا درمانی به نام صوت درمانی تایید کننده جنسیت بهره مند شوند.

اختلالات صدا چیست؟

اختلالات صدا بر جعبه صدای شما (حنجره) تأثیر می گذارد و می تواند باعث تغییر مداوم یا ناسازگار در صدای شما شود. حنجره ناحیه ای از گلو است که تارهای صوتی شما را در خود جای داده است. همچنین دارای ماهیچه هایی است که برای صحبت کردن، نفس کشیدن و بلعیدن نیاز دارید.

اختلالات صدا می تواند کیفیت، زیر و بم یا بلندی صدای شما را تغییر دهد. صدای شما ممکن است خشن، دراز یا ضعیف به نظر برسد. گاهی اوقات، صدای شما به زمزمه تبدیل می شود یا به طور کلی ناپدید می شود.

صدای شما چگونه کار می کند؟

وقتی صداهایی تولید می کنید، هوا از طریق ریه های شما و به داخل نای و جعبه صوتی شما حرکت می کند. در داخل حنجره شما دو تار صوتی (که به آن تارهای صوتی نیز گفته می شود) وجود دارد. این ماهیچه های منعطف با عبور هوا از آنها می لرزند. ارتعاشات امواج صوتی را تولید می کنند که صدای شماست.

به طور معمول، تارهای صوتی شما با هم می لرزند تا صدایی واضح تولید کنند. اختلالات صوتی زمانی اتفاق می‌افتد که تارهای صوتی شما به‌طور ناهماهنگ می‌لرزند یا کاملاً باز یا بسته نمی‌شوند.

زیر و بم به میزان بلند یا پایین بودن صدای شما اشاره دارد. اندازه و طول (کشش) تارهای صوتی شما بر روی زیر و بم تأثیر می گذارد.

چه کسانی به صدا درمانی نیاز دارند؟

صدادرمانی به کودکان و بزرگسالان کمک می کند. درمانگر یا متخصص گفتاردرمانی ممکن است صدا درمانی را در صورت داشتن اختلال صوتی مانند:

  • لارنژیت: آلرژی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی جعبه صدای شما را تحریک می کند و باعث تورم آن می شود. لارنژیت معمولاً زمانی بهبود می یابد که بیماری زمینه ای برطرف شود.
  • نارسایی تنش عضلانی: استرس بیش از حد روی تارهای صوتی شما باعث سفت شدن عضلات شما می شود.
  • نارسایی اسپاسمودیک: عضلات جعبه صدا دچار اسپاسم یا لرزش می شوند که باعث وقفه های دوره ای در گفتار می شود. دیسفونی اسپاسمودیک یک اختلال عصبی است.
  • اختلال عملکرد تارهای صوتی (VCD): تارهای صوتی می خواهند زمانی که باید باز باشند بسته شوند. اختلال عملکرد تارهای صوتی می تواند منجر به مشکلات تنفسی در حین ورزش یا زمانی که گلو شما تحریک شده است، شود.
  • ضایعات تارهای صوتی: ضایعات خوش خیم (غیر سرطانی) روی تارهای صوتی ایجاد می شود که بر صدای شما تأثیر می گذارد. انواع ضایعات تارهای صوتی شامل ندول، پولیپ و کیست است. خوانندگان و افرادی که زیاد صحبت می کنند، مانند معلمان و وکلا، بیشتر در معرض ضایعات تارهای صوتی هستند.
  • فلج تارهای صوتی: یک یا هر دو تار صوتی هیچ حرکتی یا کاهش حرکتی ندارند که شما نمی توانید آن را کنترل کنید. این به دلیل اسکار یا آسیب عصبی است. فلج تارهای صوتی می تواند باعث گرفتگی صدا، مشکل در بلع (دیسفاژی) و تنگی نفس (تنگی نفس) شود.

تکنیک های صوت درمانی چیست؟

در طول صوت درمانی، گفتاردرمانگر تمریناتی را به شما آموزش می دهد که عملکرد صوتی را بهبود می بخشد. تمرینات ممکن است بسته به علت مشکل صوتی شما متفاوت باشد.

آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • تمرینات تنفسی برای کمک به کنترل عضله دیافراگم که شما را قادر می سازد نفس بکشید و صحبت کنید.
  • تمرینات تنش زدایی برای کاهش تنش در گلو، مانند کشش و ماساژ.
  • صداهای مجرای صوتی نیمه بسته مانند آواسازی نی، زمزمه و موارد دیگر برای ارتقای ارتعاش تارهای صوتی سالم.
  • تمرینات ساخت صدا برای تقویت تارهای صوتی و پشتیبانی از تنفس برای کسانی که تارهای صوتی ضعیفی دارند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی در پیروزی – اختلالات صدا – اختلالات صوت – گفتاردرمانی برای اختلالات صوت – گفتاردرمانی رای اختلالات صدا – گفتاردرمانی در شرق تهران – بهترین مرکز گفتاردرمانی بزرگسالان در تهران