علل شایع کمردرد

کمردرد شایع ترین اختلال اسکلتی ـ عضلانی و دومین علت مراجعه افراد به مراکز درمانی شناخته می شود، کمردرد بحدی شایع است که به عنوان اولین عامل دوری افراد از محل کار و فعالیت شناخته می شود.

خوشبختانه در اغلب موارد مشکل جدی وجود نداشته و کمردرد با روشهای غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی قابل کنترل است و نیازی به انجام جراحی های پرهزینه و پرعارضه وجود ندارد.

علل شایع کمردرد

کمردرد مکانیکی

بیشتر موارد کمردرد به‌عنوان «غیر اختصاصی» (هیچ دلیل واضحی وجود ندارد) یا «مکانیکی» شناخته می‌شوند (درد از مفاصل، استخوان‌ها یا بافت‌های نرم داخل و اطراف ستون فقرات منشأ می‌گیرد). اینها اغلب به دلیل آسیب، به عنوان مثال بلند کردن یا فعالیت هایی مانند باغبانی ایجاد می شوند.

بیرون زدگی دیسک

فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر، منبع شایع کمردرد است. برآمدگی دیسک علاوه بر ایجاد کمردرد، می‌تواند به عصب فشار وارد کند و باعث درد پا (سیاتیک)، بی‌حسی، گزگز یا ضعف در ساق پا شود.

فیزیوتراپیست های ما در مرکز فیزیوتراپی برنا خدمات تخصصی فیزیوتراپی برای دیسک کمر را بر اساس متدهای درمانی روز دنیا ارائه می دهند.

اسپوندیلوز کمری

اسپوندیلوز کمر به تغییرات مرتبط با افزایش سن در ناحیه کمر مربوط می شود و از علل شایع کمردرد است. این می تواند شامل تغییرات در دیسک ها (کاهش ارتفاع) و مفاصل (به عنوان مفاصل فاست) باشد. درمان فیزیوتراپی برای کمردرد ناشی از ساییدگی بسیار موثر است. درمان شما شامل درمان دستی است، درمان دقیق بستگی به یافته های ارزیابی دارد.

تنگی کانال نخاعی

تنگی در ارتباط نزدیک با تغییرات طبیعی مرتبط با افزایش سن در ستون فقرات ما (اسپوندیلوز)، باعث ایجاد کمردرد و/یا سیاتیک در هنگام ایستادن یا راه رفتن می شود و در هنگام نشستن کاهش می یابد. فیزیوتراپیست شما علاوه بر درمان عملی، استراتژی‌ها و تمرین‌هایی را برای کمک به مدیریت شرایطتان ارائه می‌کند.

آرتروپاتی مفصل فاست

مفاصل کمر ما “مفاصل فاست” نامیده می شوند. همانطور که مفصل زانو ما مستعد “ساییدگی و پارگی” است، مفاصل فاست نیز مستعد “ساییدگی” هستند. سفتی و درد کمر اغلب هنگام حرکت پس از نشستن یا عدم تحرک وجود دارد. درمان فیزیوتراپی شامل درمان دستی خواهد بود. علاوه بر این، فیزیوتراپیست استراتژی‌ها و تمرین‌هایی را برای کمک به شما در مدیریت شرایط ارائه می‌کند.

اسپوندیلولیستزیس

اسپوندیلولیستزیس باعث می شود که یک مهره به سمت جلو از مهره دیگر بلغزد.

ناشی از عوامل متعددی از جمله،

  • ضربه های مکرر به ستون فقرات، مانند کریکت یا ژیمناستیک،
  • آسیب یا ضربه ناگهانی به ستون فقرات، مانند شکستگی
  • یک نقص مادرزادی

علائم می تواند شامل کمردرد و سفتی باشد که با ایستادن بدتر می شود و هنگام دراز کشیدن تسکین می یابد.

 

کلمات مرتبط :

علل شایع کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی برای کمردرد