فرزندپروری مستبدانه

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. فرزندپروری مستبدانه
فرزندپروری مستبدانه

فرزندپروری مستبدانه چیست؟

روش‌های زیادی برای تربیت فرزندتان وجود دارد، اما به گفته محققان، چهار سبک اصلی والدین وجود دارد: فرزندپروری مقتدرانه، مستبدانه، سهل‌ گیرانه و بدون دخالت. 

یکی از شناخته شده ترین شیوه های فرزندپروری، فرزندپروری مستبدانه است. یک والدین مستبد را می توان سختگیر و انعطاف ناپذیر توصیف کرد. در حالی که افزودن قوانین و ساختار به سبک فرزندپروری شما شایستگی دارد، فرزندپروری مستبدانه اغلب مورد انتقاد قرار می گیرد زیرا مبتنی بر یک رابطه گرم و متقابل نیست. به همین دلیل، اکثر روانشناسان سبک فرزندپروری مستبدانه را توصیه نمی کنند

به گفته روانشناسان والدین مستبد دو ویژگی اصلی دارد که کنترل زیاد و گرمی کم است.

والدین مستبد با کنترل رفتاری و روانی بالا، از جمله انتظارات سفت و سخت برای اطاعت از قوانین و خواسته های بزرگسالان، انضباط سخت، خشن و تنبیه در صورت نقض انتظارات مشخص می شود.

در این سبک از فرزندپروری پاسخ‌دهی احساسی کمتر والدین می شود. والدینی که فرزندپروری مستبدانه را انجام می دهند تحمل کمی برای بیان نیازها و خواسته های کودک نشان می دهند. در این سبک فرزندپروری تمرکز کمتری بر روی پرورش و احترام به احساسات کودک و تمرکز بیشتر بر پیروی از قوانین وجود دارد.

ویژگی های یک والدین مستبد

در این سبک از فرزندپروری کودکانی که قوانین والدین را زیر پا می‌گذارند، معمولاً به جهاتی مورد سرزنش قرار می‌گیرند. تمرکز والدین اغلب بر تنبیه رفتار «بد» به جای استفاده از تقویت‌کننده‌های مثبت مانند تحسین است. برخی از والدین مستبد ممکن است از تنبیه های سخت مانند شرمساری یا تنبیه بدنی استفاده کنند.

در بسیاری از موارد، والدین مستبد به کودکی که افکار یا نظرات خود را دارد، علاقه ای ندارند. تصمیمات معمولاً برای کودک توسط والدین گرفته می شود و نظرات کودک در نظر گرفته نمی شود. والدین مستبد ممکن است سرد باشند و احساسات کودک (مانند غم، ترس یا عصبانیت) را غیرقابل قبول ببینند و ممکن است ابراز ناراحتی را نادیده بگیرند یا مجازات کنند.

نمونه هایی از فرزندپروری مستبدانه

فرزندپروری مستبد در عمل ممکن است شبیه والدینی باشد که به کودک می‌گویند کاری را انجام دهد و تمایلی به توضیح دلیل آن ندارد. یک والدین مستبد ممکن است از گوش دادن به توضیح رفتار کودک خودداری کنند. در این سبک کنترل رفتار کودک بیش از نیازهای عاطفی کودک ارزش دارد و روش‌های انضباطی مورد استفاده بیشتر تنبیهی هستند تا حمایتی.

فرزندپروری مستبدانه در سال‌های نوجوانی ممکن است چیزی شبیه به یک دانش‌آموز دبیرستانی باشد که می‌خواهد در کلاس هنر به عنوان یک درس انتخابی شرکت کند، والدین مستبد آن را منع می‌کنند و نوجوان را وادار می‌کنند به جای آن به علوم کامپیوتر بپردازند. والدین به نوجوان می‌گویند که کلاس‌های هنری به آنها کمک نمی‌کند تا شغلی پیدا کنند و برای افراد تنبلی است که نمی‌خواهند تکالیف مدرسه واقعی را انجام دهند.

اثرات فرزندپروری مستبدانه

یکی از مهم‌ترین دلایلی که کارشناسان این سبک از فرزندپروری را توصیه نمی‌کنند، تأثیرات منفی آن بر سلامت روان و رشد کودک است.

تحقیقات نشان داده است که سبک‌های فرزندپروری مستبدانه با پیامدهای رشدی و کشمکش‌های سلامت روان که شامل اضطراب، رفتار پرخاشگرانه و مسخ شخصیت می‌شود، مرتبط است. 

مطالعات همچنین نشان داده اند که بسیاری از این مشکلات رفتاری را می توان با این واقعیت توضیح داد که به فرزندان والدین مستبد ابزاری برای مدیریت احساسات آنها داده نمی شود، زیرا احساسات آنها اغلب نادیده گرفته می شود. این کودکان ممکن است با مشکل در تصمیم گیری های شخصی بزرگ شوند و ممکن است خجالتی باشند یا عزت نفس پایینی داشته باشند. با بزرگتر شدن، این بچه ها ممکن است در نهایت در اعتماد یا احترام به شخصیت های معتبر دچار مشکل شوند و ممکن است علیه آنها شورش کنند.

سلامت روان و رفاه کودکانی که توسط والدین مستبد بزرگ شده اند ممکن است به میزان قابل توجهی آسیب ببیند. 

 

کلمات مرتبط :

سبک فرزندپروری – متخصص روانشناسی کودک و نوجوان – فرزندپروری صحیح – بهترین سبک فرزندپروری