فواید بازی درمانی

کودکان معمولاً در برقراری ارتباط با افکار و احساسات خود مشکل دارند، به خصوص زمانی که بسیار کم سن هستند. شاید بازی راهی برای برقراری ارتباط به نظر نرسد، اما برای کودکان بسیار موثر است. بازی اعتماد به نفس را در کودکان افزایش می دهد و راه هایی برای موارد زیر فراهم می کند:

 • گسترش بیان خود
 • افزایش شناخت از خود
 • انتقال ایده ها به زندگی واقعی
 • حل مسئله
 • رفع استرس
 • رفع کسالت
 • ایجاد ارتباط با افراد دیگر

فواید بازی درمانی

بازی درمانی برای کودکان همان چیزی است که گفتار درمانی برای بزرگسالان است. بازی بخشی طبیعی از دوران کودکی است و در رشد کودک مهم است. درمانگران از بازی درمانی برای کمک به کودکان برای بیان آنچه که آنها را ناراحت می کند استفاده می کنند، زمانی که نمی توانند کلماتی برای بیان احساسات خود پیدا کنند. در بازی درمانی اسباب بازی ها مانند کلمات کودک و بازی زبان کودک است. رابطه مثبت و قابل اعتمادی که بین درمانگر و کودک در طول جلسات بازی درمانی ایجاد می شود، یک تجربه احساسی ایمن لازم برای بهبودی را فراهم می کند.

از طریق بازی، درمانگران می توانند به کودکان کمک کنند تا رفتارهای مفیدتری را بیاموزند، احساسات خود را درک کنند و در مورد حل تعارضات درونی بینشی به دست آورند. از طریق بازی درمانی، کودکان خودکنترلی، احترام به خود، ابراز احساسات، حل مسئله، مهارت های ارتباطی و اصلاح رفتارهای مشکل ساز را نیز یاد می گیرند.

بازی درمانی برای کودکان ۳ تا ۱۱ ساله مفید است و می تواند برای رسیدگی به طیف گسترده ای از مسائل ارائه شده استفاده شود. برخی از مشکلاتی که بازی درمانی ممکن است برطرف کند عبارتند از: اضطراب، افسردگی، استرس های زندگی، غم و اندوه، درگیری های خانوادگی، طلاق، مشکلات مدرسه، خشم و موارد دیگر.

بنابراین اگر کودک شما در خانه یا مدرسه مشکل دارد، با خواهر و برادر یا همسالانش مشکل دارد، همیشه عصبانی، غمگین یا نگران به نظر می رسد، کنترلی ندارد، یا مطمئن نیستید که چگونه به فرزندتان کمک کنید تا مشکلاتش را برطرف کند. ، بازی درمانی ممکن است گزینه مناسبی برای خانواده شما باشد.

چه کسانی از بازی درمانی سود می برند؟

بازی درمانی برای کودکان بین ۳ تا ۱۲ سال مناسب است. کودکان کوچکتر و حتی نوزادان نیز می توانند از بازی درمانی به عنوان ابزاری برای مداخله زودهنگام بهره مند شوند.

ممکن است برخی از رفتارهای فرزندتان را به‌عنوان انجام دادن یا آزمایش مرزها ببینید. با نگاهی متفاوت به آن، کودک شما در تلاش است تا دنیای اطراف خود و سناریوهای فردی را که تجربه می کند، کشف کند. فرزند شما اساساً مهارت های حل مسئله خود را ایجاد می کند. تمرین‌کنندگان بازی را ارزیابی می‌کنند و در صورت نیاز راهنمایی می‌کنند تا به کودک شما کمک کنند تا دیدگاه خود را به روش جدیدی از تفکر و احساس تغییر دهد تا بتواند تعارضات آینده را حل کند.‌‌

با راهنمایی، آنها می توانند این مهارت ها و آنچه را که از یک سناریو می آموزند تقویت کنند تا در آینده قابل اجرا باشند. اما برخی از کودکان بسیار مضطرب هستند یا آسیب هایی را تجربه می کنند که پردازش را برای آنها دشوار می کند. بازی درمانی به کودک شما این امکان را می دهد که از روش های بازی خود در حضور یک متخصص آموزش دیده که روانشناسی کودک را می فهمد، استفاده کند.

اهداف بازی درمانی

اهداف خاص به نیازهای فردی فرزند شما بستگی دارد. متخصص قبل از شروع درمان با شما صحبت می کند تا دیدگاه شما را به دست آورد و بیاموزد که چه نتایجی را می خواهید در نتیجه درمان ببینید. این اهداف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ایجاد مسئولیت در قبال رفتار
 • ایجاد استراتژی های موفق برای رسیدگی به نگرانی ها و مقابله
 • ایجاد راه حل های منحصر به فرد و خلاقانه برای مشکلات خود
 • آموزش احترام به خود و دیگران
 • آموزش بیان احساسات به شیوه صحیح
 • ایجاد همدلی و احترام نسبت به احساس دیگران
 • یادگیری استراتژی های اجتماعی و رابطه ای برای تعامل با دوستان و خانواده

 

کلمات مرتبط :

فواید بازی درمانی – بازی درمان چیست؟ – کاردرمانی ذهنی – رفتاردرمانی – کاردرمانی کودکان در شرق تهران