مشکلات گفتاری در بزرگسالان

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. مشکلات گفتاری در بزرگسالان
مشکلات گفتاری در بزرگسالان

مشکلات گفتاری در بزرگسالان

در حالی که برخی از دلایل مشکلات گفتاری موقتی هستند و به راحتی قابل درمان هستند، برخی دیگر می توانند پایدارتر باشند.

برای درک اینکه چگونه می توان اختلال گفتاری خاص خود را به بهترین نحو برطرف کرد، دانستن اینکه چه چیزی ممکن است باعث آن شود مفید است. در زیر برخی از علل رایج مشکلات گفتاری در بزرگسالان آورده شده است.

دلایل مشکلات گفتاری در بزرگسالان

علل موقتی مشکلات گفتاری:

  • سرماخوردگی یا بیماری دیگری که منجر به احتقان یا گلودرد می‌شود، می‌تواند واضح صحبت کردن را دشوار کند.
  • آلرژی همچنین می تواند باعث تورم در گلو و دهان شود و صحبت کردن را دشوار کند.

دلایل مشکلات گفتاری مداوم:

مشکلات گفتاری مداوم ممکن است به دلایل مختلفی در بزرگسالان ایجاد شود. اغلب، شرایط پزشکی زمینه ای مقصر هستند.

۱٫ ضعف عضلات
ضعف عضلانی یکی از شایع ترین علل مشکلات گفتاری در بزرگسالان است. ماهیچه های دهان، زبان و گلو به دلیل عوامل مختلفی از جمله از دست دادن عضلانی مرتبط با افزایش سن، آسیب یا شرایط عصبی می توانند ضعیف شوند. این می تواند منجر به مشکل در تولید صداهای گفتاری واضح و/یا مشکل در تشکیل صحیح کلمات شود.

در حالی که بسیاری از افراد مبتلا به ضعف عضلانی تنها مشکلات خفیفی را در گفتار تجربه می کنند، برخی دیگر ممکن است صحبت کردن را غیرممکن بدانند. در هر صورت گفتار درمانی می تواند یک گزینه درمانی موثر باشد. با همکاری با یک درمانگر برای تقویت عضلات مورد نیاز برای صحبت کردن، بسیاری از افراد می توانند مهارت های ارتباطی خود را بهبود بخشند و مشکلات گفتاری خود را کاهش داده یا از بین ببرند.

۲٫ صدمات تروماتیک مغزی (TBIs)
آسیب های مغزی تروماتیک (TBIs) نیز یکی از دلایل اصلی مشکلات گفتاری بزرگسالان است. TBI می تواند به مراکز زبان مغز آسیب برساند و تولید و درک گفتار را دشوار کند. علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و ممکن است شامل مشکل در یافتن کلمات مناسب، گفتار نامفهوم یا ناتوانی در صحبت کردن باشد.

علاوه بر این، TBI همچنین می تواند باعث اختلالات فیزیکی شود که تولید صحیح صداهای گفتاری را دشوار می کند. به عنوان مثال، آسیب به ماهیچه ها یا اعصابی که لب و زبان را کنترل می کنند، می تواند منجر به اختلال در مفصل شود. TBI همچنین می تواند بر مهارت های شناختی مانند حافظه و توجه تأثیر بگذارد که می تواند پیگیری مکالمات یا به خاطر سپردن واژگان جدید را دشوار کند.

۳٫ بیماری های دژنراتیو
بیماری های دژنراتیو یکی دیگر از علل شایع مشکلات گفتاری در بزرگسالان است. این بیماری ها باعث کاهش تدریجی عملکرد سیستم عصبی می شود که می تواند منجر به مشکلات حرکتی و گفتاری شود. بیماری های دژنراتیو رایجی که می توانند باعث مشکلات گفتاری شوند عبارتند از بیماری پارکینسون، بیماری هانتینگتون و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS). علائم بسته به بیماری متفاوت است، اما ممکن است شامل گفتار نامفهوم، مشکل در صحبت کردن واضح و مشکل در تشکیل کلمات باشد. در برخی موارد، بیماری‌های دژنراتیو نیز می‌توانند باعث فلج شوند، که می‌تواند اصلاً صحبت کردن را غیرممکن کند.

 

کلمات مرتبط :

بهترین مرکز گفتاردرمانی بزرگسالات در شرق تهران – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کودکان در تهران – مرکز گفتاردرمانی در پیروزی – گفتاردرمانی در نیروهوایی