نقاط عطف مهارت های حرکتی ظریف بر اساس سن

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. نقاط عطف مهارت های حرکتی ظریف بر اساس سن
نقاط عطف مهارت های حرکتی ظریف

نقاط عطف مهارت های حرکتی ظریف بر اساس سن

۰-۶ ماهگی
اکثر نوزادان در بدو تولد یک درک ابتدایی دارند و در حدود سه ماهگی شروع به گرفتن اشیا می کنند. آن‌ها همچنین شروع به توسعه گرفتن اشیا با دست بطور اختیاری می کنند.

۶ تا ۱۲ ماهگی
از ۶ تا ۱۲ ماهگی، بیشتر نوزادان شروع به دراز کردن و گرفتن اشیایی برای قرار دادن در دهان خود می کنند و توانایی کنترل رها شدن اشیایی را که در دست دارند شروع می کنند. آنها همچنین یک گیره ایجاد می کنند و با این چنگ (شست و یک انگشت) اشیا را برمی دارند. آنها همچنین می توانند یک شی را از یک دست به دست دیگر منتقل کنند و می توانند اسباب بازی های خود را بیندازند و بردارند.

۱۲ تا ۲۴ ماهگی
در سن ۱۲ تا ۲۴ ماهگی، بیشتر کودکان علاقه مند به روی هم چیدن با استفاده از بلوک های ساختمانی هستند. آنها همچنین روی این کار خواهند کرد که بتوانند حلقه‌ها را روی چوب قرار دهند، گیره‌ها را روی یک تخته پایه قرار دهند و هر بار چند صفحه را ورق بزنند. آنها همچنین می توانند شروع به خط خطی کردن، رنگ آمیزی با تمام حرکات بازوی خود کنند، دستان خود را جابجا کنند و بدون هیچ کمکی غذاها را با دست به دهان بگذارند.

سایر نقاط عطف مهارت های حرکتی ظریف

دو سالگی
در حدود سن دو سالگی، کودکان نوپا می توانند مداد شمعی را با انگشت شست و انگشت خود (به جای مشت) نگه دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند در اکثر فعالیت‌ها به طور مداوم از یک دست استفاده کنند و با استفاده از مچ دست خود شروع به نقاشی کنند، نقطه، خطوط و ضربات دایره‌ای ایجاد کنند. کودک نوپا شما همچنین می تواند بدون هیچ کمکی به طور قابل اعتماد غذا بخورد.

سه سالگی
در سن سه سالگی، کودک نوپای شما می‌تواند برج‌های بلندتر را از بلوک‌های ساختمانی بسازد و مواد رسی را با چرخاندن آنها به شکل توپ، ساختن مار یا کلوچه دستکاری کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که آنها شروع به استفاده از دست غیر غالب خود برای کمک و تثبیت طرف مقابل در هنگام استفاده از اشیاء کرده اند.

چهار سالگی
در سن چهار سالگی، اکثر کودکان می توانند به طور مداوم خطوط نقطه چین را بر روی تکه های کاغذ برش دهند. آنها می توانند یک شکل دایره یا مربع را در حین طراحی کپی کنند و بتوانند نام و اعداد خود را از ۱ تا ۵ بنویسند. آنها می توانند حروف را کپی کنند. آنها همچنین می توانند به تنهایی لباس بپوشند.

 

کلمات مرتبط :

نقاط عطف مهارت های حرکتی ظریف – کاردرمانی در کودکان – کاردرمانی برای کودکان در پیروزی – کاردرمانی تاخیر در مهارتهای حرکتی ظریف