نوروفیدبک درمانی یک روش غیر تهاجمی است که امواج مغزی بیمار را اندازه گیری می کند و به بیمار بازخوردی در زمان واقعی درباره نحوه عملکرد مغز ارائه می دهد. این نوعی بیوفیدبک است که یک تکنیک ذهن-بدن است که هدف آن کمک به بیماران برای کنترل داوطلبانه برخی از عملکردهای بدن است که معمولاً غیرارادی هستند (مانند ضربان قلب، انقباض عضلانی یا امواج مغزی). بیوفیدبک از ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌کند تا فرآیندهای فیزیولوژیکی خاصی را که در بدن بیمار اتفاق می‌افتد و معمولاً از آن‌ها آگاه نیستند، به بیمار منتقل می‌کند.

درمان نوروفیدبک، به ویژه، برای کمک به آموزش خودکنترلی عملکردهای مغز با نشان دادن نحوه واکنش مغز آنها به برخی محرک ها به بیماران استفاده می شود. با گذشت زمان، بیماران یاد می‌گیرند که تشخیص دهند مغزشان در وضعیت خاصی قرار دارد. سپس، آنها می توانند یاد بگیرند که حالت مورد نظر مانند آرامش را بازسازی کنند یا از حالت های نامطلوب مانند بی قراری در زندگی روزمره خود اجتناب کنند.

موارد کاربرد نوروفیدبک درمانی

از آنجایی که امواج مغزی در تمام فعالیت ها و عملکردهای مغز نقش دارند، این درمان را می توان برای طیف وسیعی از شرایط مبتنی بر مغز استفاده کرد:

  • افسردگی
  • اضطراب
  • مسائل مربوط به سلامت روان و اختلالات روانپزشکی
  • اختلال استرس پس از سانحه

نوروفیدبک می تواند به بیماران کمک کند تا احساس آرامش، شادی و امنیت بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال، درمان اختلالات اضطرابی ممکن است شامل کاهش امواج بتا سریع (مرتبط با اضطراب) و افزایش امواج آلفا (مرتبط با آرامش) باشد.

برای بسیاری از اختلالات رشدی، مغز شبکه های مناسبی برای ارتباط ایجاد نمی کند. در کودکان مبتلا به اوتیسم، نوروفیدبک می تواند به طور قابل توجهی شبکه های مغز را همانطور که در تصویربرداری fMRI شناسایی شده تغییر دهد و رفتار را بهبود بخشد.

  • سکته مغزی
  • مسائل نورولوژیک و آسیب های مغزی
  • وزوز گوش
  • پارکینسون

نوروفیدبک مانند ورزش برای مغز است و می تواند حتی به افرادی که اختلالات روانپزشکی یا عصبی ندارند کمک کند تا عملکرد مطلوبی داشته باشند.

درمان نوروفیدبک که اغلب به عنوان درمانی برای اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD) استفاده می شود، هدف آن تغییر نحوه واکنش مغز به محرک های خاص است. همچنین برای درمان صرع، اضطراب، افسردگی و بی خوابی، در میان سایر اختلالات سلامت روان استفاده می شود.

اگرچه این رویکرد جدیدی نیست، اما تحقیقات پیرامون نوروفیدبک درمانی هنوز قطعی نیست و ادامه دارد. بنابراین اگرچه ممکن است درمان همه چیز نباشد، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد می تواند یک درمان موثر برای بیماران خاص باشد.

 

کلمات مرتبط :

درمان با نوروفیدبک – نوروفیدبک در شرق تهران – هزینه نوروفیدبک درمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.