نوروفیدبک در شرق تهران

  1. خانه
  2. مقالات
  3. نوروفیدبک در شرق تهران
نوروفیدبک در شرق تهران

نوروفیدبک در شرق تهران در پلی کلینیک توانبخشی برنا با توجه به نیاز مراجعه کنندگان گرامی ارائه می شود.

نوروفیدبک که با نام بیوفیدبک EEG نیز شناخته می شود، به عنوان یک رویکرد غیرتهاجمی و بدون دارو برای درمان بیماری های مبتنی بر مغز، از جمله ADHD، اختلالات اضطرابی و حتی اوتیسم، توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. 

نوروفیدبک یک درمان غیر تهاجمی است که مغز را تشویق می‌کند تا الگوهای فعالیت سالم‌تری ایجاد کند. هدف درمان تنها تغییر طرز فکر و احساس شما نیست، بلکه تغییر مغز شما در سطح بیولوژیکی برای عملکرد بهتر است.

تحقیقات اخیر نشان داده است که وقتی از حمایت مناسب برخوردار باشد، مغز توانایی تغییر و انطباق را دارد، خاصیتی که به عنوان نوروپلاستیسیته شناخته می شود. نوروفیدبک می تواند این فرآیند عصبی پلاستیسیته را تشویق و تسریع کند.

کلمات به تنهایی اغلب کافی نیستند. صرفاً گفتن به کسی که آرام باشد یا تمرکز کند، مشکلات اساسی شرایطی مانند اضطراب یا ADHD را حل نمی کند. از سوی دیگر، نوروفیدبک به ما این امکان را می دهد که با زبان خود مغز با مغز صحبت کنیم: امواج مغزی.

سلول های مغز ما از طریق تکانه های الکتریکی معروف به امواج مغزی ارتباط برقرار می کنند. هر موج مغزی دو خاصیت دارد:

  • فرکانس، یعنی سرعت حرکت موج.
  • دامنه، یعنی ارتفاع موج وقتی بالا و پایین می‌رود.

به طور کلی، امواج مغزی سریعتر با تمرکز، تفکر و آگاهی همراه است، در حالی که امواج مغزی کندتر با آرامش، مدیتیشن و خواب عمیق مرتبط هستند.

در اختلالات سلامت روان، الگوهای امواج مغزی می تواند مختل شود و منجر به فعالیت و رفتار بیولوژیکی ناسالم شود. به عنوان مثال، افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی اغلب دارای فعالیت امواج مغزی بسیار سریع هستند که باعث می‌شود آنها احساس بی‌قراری، بیش‌انگیختگی و هراس کنند. از سوی دیگر، افراد مبتلا به ADHD می توانند فعالیت امواج مغزی آهسته تری داشته باشند که در نتیجه علائمی مانند مه مغزی، خیال پردازی و مشکل در تمرکز ایجاد می شود.

هدف درمان نوروفیدبک کمک به تعدیل این الگوهای امواج مغزی نامنظم است.

نوروفیدبک در شرق تهران

یک جلسه نوروفیدبک معمولی مراحل زیر را دنبال می کند:

اهدافی را برای درمان تعیین کنید. اهداف بر اساس وضعیت بیمار و نوع سیستم نوروفیدبک است. به عنوان مثال، هدف از درمان اضطراب ممکن است تنظیم فعالیت امواج مغزی سریع باشد تا بیمار بعد از یک جلسه احساس آرامش و آرامش بیشتری داشته باشد.

اندازه گیری فعالیت امواج مغزی یک پزشک با قرار دادن الکترودها بر روی پوست سر بیمار شروع می‌کند تا یک اندازه‌گیری در زمان واقعی از امواج مغزی او (به عنوان مثال الکتروانسفالوگرافی یا EEG) به دست آورد. پس از تنظیم، بیمار ممکن است با شروع آموزش نوروفیدبک، فیلم تماشا کند، یک بازی ویدیویی انجام دهد یا به موسیقی گوش دهد.

با بازخورد مثبت مغز را تمرین دهید. وقتی EEG تشخیص داد که فعالیت امواج مغزی بیمار به اهداف درمان رسیده است، مغز با بازخورد مثبت پاداش می گیرد. برای بیماران مبتلا به اضطراب، زمانی که مغز آنها بیشتر از امواج آلفای کندتر و کمتر از امواج بتا سریعتر را تولید می کند، یک صفحه فیلم بزرگتر، امتیاز بالاتر در بازی ویدیویی یا بازخورد صوتی دلپذیر دریافت می کند.

تمرین را تکرار کنید. EEG به نظارت بر امواج مغزی بیمار و دادن بازخورد مثبت در صورت تحقق اهداف درمان ادامه می دهد. این حلقه آموزشی هزاران فرصت به مغز می دهد تا در یک جلسه خود را اصلاح کند و پاداش بگیرد.

آموزش مغز با بازخورد مثبت مبتنی بر اصول تئوری یادگیری یا شرطی‌سازی عامل است و شبیه نحوه نشستن سگ با پاداش دادن به او است. مغز ما دائماً به دنبال پاداش است.

 

کلمات مرتبط :

نوروفیدبک در شرق تهران – نوروفیدبک تراپی – هزینه درمان با نوروفیدبک – کلینیک کاردرمانی در شرق تهران – کلینیک روانشناسی در شرق تهران