کاردرمانی در بیش فعالی

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. کاردرمانی در بیش فعالی
کاردرمانی در بیش فعالی

کاردرمانی در بیش فعالی

اگر کودک شما دارای ADHD است، جلسات کاردرمانی می تواند واقعا برای رشد او مفید باشد.

در کاردرمانی کمک به کودکان، ما به کودکان مبتلا به ADHD در موارد زیر کمک می کنیم:

  • سازماندهی و برنامه ریزی
  • مشکلات پردازش حسی
  • توسعه مهارت های خودتنظیمی
  • مهارت های حرکتی ظریف و درشت
  • ایجاد استقلال در کارهای روزمره

سازماندهی و برنامه ریزی
ما با کودکان کار می کنیم تا وظایف را به مراحل کوچک قابل دستیابی تقسیم کنیم. این کار باعث می‌شود که آن‌ ها کارهای خود را بتوانند بهتر انجام دهند. اینها می توانند کارهای ساده ای مانند مدیریت تکالیف روزانه، انجام یک تکلیف یا سازماندهی جدول زمانی آنها باشند. ما استفاده از اطلاعات بصری را بهترین راه برای کمک به کودکان مبتلا به ADHD می دانیم. به عنوان مثال، ممکن است از نمودارهای بصری ساده، یادداشت‌ ها، کدگذاری رنگ و یا چک لیست استفاده کنیم.

مهارت های حرکتی ظریف و درشت
مهارت های حرکتی ظریف شامل عضلات کوچک دست می شود. کاردرمانگران به رشد مهارت های دست خط، گرفتن مداد، قدرت دست، هماهنگی چشم و دست، مهارت انگشتان و مهارت های دستکاری در دست کمک می کنند. بهبود در این زمینه ها ممکن است به کودک کمک کند تا از کارد و چنگال استفاده کند، بند کفش خود را ببندد یا دست خط خود را بهبود بخشد.

مهارتهای حرکتی درشت شامل عضلات بزرگ بدن می شود. ما به عنوان کاردرمانگر به کودکان کمک می کنیم تا از هر دو طرف بدن خود به طور هماهنگ استفاده کنند، قدرت مرکزی خود را توسعه دهند، از خط وسط عبور کنند، تعادل و مهارت های هماهنگی عمومی خود را بهبود بخشند. بهبود در این زمینه ها ممکن است به کودکان کمک کند تا فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، شنا کردن مستقل یا بهبود مهارت های فوتبال و مشارکت تیمی خود را انجام دهند.

مشکلات پردازش حسی
بر اساس آمارها در حدود نیمی از کودکان مبتلا به ADHD دارای اختلال پردازش حسی نیز هستند. کودکان مبتلا به اختلال پردازش حسی (SPD) ممکن است حساسیت بیشاز حد یا کمتر از دیگران به اطلاعات حسی نشان دهند ،  همچنین ممکن است به طور دقیق اطلاعات حسی را تفسیر نکنند یا ممکن است یک اختلال حرکتی مبتنی بر حس داشته باشند. ما به‌ عنوان کاردرمانگر در مرکز کاردرمانی برنا در خیابان پیروزی، با کودکان مبتلا دارای اختلال پردازش حسی کار می کنیم، تا پاسخ‌ های مناسب به احساسات را به روش‌ های فعال، هدفمند و سرگرم‌کننده ایجاد کنیم تا کودک بتواند فعالیت‌ های روزمره را در خانه و مدرسه انجام دهد. درمانگران ما که خدمات کاردرمانی در بیش فعالی را ارائه می دهند ، همچنین استراتژی هایی را برای والدین ارائه می دهند تا به مدیریت رفتار فرزندانشان در منزل کمک کنند.

سایر برنامه های کاردرمانی در بیش فعالی

توسعه مهارت های خودتنظیمی
خودتنظیمی یعنی ما قادریم احساسات و رفتارهای خود را تنظیم کنیم. کودکی که به دلیل بیش فعالی خودتنظیمی ضعیفی دارد ممکن است به خاطر یک مشکل کوچک دچار سردرگمی شدید شود، مثلاً وقتی خانواده در حال بیرون رفتن از خانه هستند به او گفته می شود که باید با اسباب بازی مورد علاقه خود بازی نکند. متخصصان کاردرمانی در بیش فعالی با ارائه راهکارهایی به کودکان آموزش می دهند تا چگونه احساسات و رفتار خود را تنظیم کنند.

توسعه استقلال در کارهای روزمره
کاردرمانگران با کودکان کار می کنند تا بتوانند وظایف متناسب با سن خود را انجام دهند. این می تواند آماده شدن برای مدرسه در صبح، درست کردن یک میان وعده یا بستن کیف مدرسه باشد. ما در تجزیه و تحلیل وظایف آموزش دیده ایم، که وظایف را به مراحل کوچک قابل دستیابی تقسیم می کند. به این ترتیب کودک همیشه احساس مثبتی دارد و مشتاق به تسلط بر کار است. ما به عنوان یک متخصص کاردرمانی در بیش فعالی از طیف وسیعی از راهبردهای مختلف برای ایجاد استقلال در کودکان استفاده می کنیم. اینها ممکن است شامل نمودارهای بصری، چک لیست، دستورالعمل های تکراری و تکرار زیاد باشد.

 

مقالات مرتبط :

کنترل اضطراب در کودکان

نوروفیدبک در شرق تهران

اختلال پردازش حسی در کودکان

علائم بیش فعالی در کودکان

اختلال نقص توجه – بیش فعالی