کاردرمانی کودکان کم توان ذهنی

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. کاردرمانی کودکان کم توان ذهنی
کاردرمانی کودکان کم توان ذهنی

کاردرمانی کودکان کم توان ذهنی نقش زیادی در تقویت مهارت های ذهنی و حتی حرکتی در این کودکان دارد و به بهبود کیفیت زندگی این کودکان کمک زیادی می کند و عوارض ناشی از این مشکل را در سنین بزرگسالی به حداقل می رساند.

رشد و توسعه ذهنی کودکان معمولا تا پایان ۶ سالگی شکل می گیرد ، به همین دلیل ضروری است که خدمات کاردرمانی و توانبخشی برای کودکان از زمان کودکی و در سال های ابتدایی زندگی تا این سنین بطور منظم انجام شود.

مشکلات کودکانی که دچار عقب ماندگی ذهنی هستند اغلب در دوران مدرسه نمایان می شود به همین دلیل برای پیشگیری و کاهش مشکلات تحصیلی در این کودکان بهتر است خدمات توانبخشی در سنین پایین تر شروع شود.

آموزش هایی که کاردرمانگر به کودکان کم توان ذهنی می دهد متناسب با سن و دیگر شرایط کودک است و برای هر کودک منحصر بفرد است.

افزایش خلاقیت و قدرت درک این کودکان یکی از مهم ترین فواید کاردرمانی کودکان کم توان ذهنی است که نقش زیادی در کاهش مشکلات در سنین نوجوانی و بزرگسالی دارد.

متخصص کاردرمانی برای ارائه خدمات توانبخشی به این کودکان ابتدا اقدام به ارزیابی دقیق شرایط کودک می کند که این امر از طریق مشاهده رفتارهای کودک ، صحبت کردن با وی و انجام تست های مخصوصی صورت می پذیرد.

کاردرمانگر برای ارزیابی كودک عقب مانده ذهنی مواردی همچون ایستادن ، نشستن ، راه رفتن ، لباس پوشیدن ، گره زدن ، نوشتن ، نقاشی کشیدن ، شناخت زمان و … را نیز مورد بررسی قرار می دهد.

بازی درمانی یکی از تکنیک های کاردرمانی ذهنی است که نقش موثری در تقویت مهارت های کودک دارد.

بهبود مهارتهای ذهنی کودکان علاوه بر آموزش های کاردرمانی ذهنی تحت تاثیر خانواده و محیط زندگی به عنوان دو محيط مهم و موثر بر مهارت های شناختی کودکان کم توان ذهنی نیز می باشد.

اهداف کاردرمانی کودکان کم توان ذهنی

  • ایجاد و نقویت مهارت های ذهنی ، مهارت های حل مساله و …
  • افزایش هوش و رشد ذهنی کودک
  • افزایش خلاقیت و قدرت درک
  • تقویت حافظه
  • تخفیف اثرات معلوليت جسمی و ذهنی

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی کودکان – کاردرمانی کم توانی ذهنی – کاردرمانی سندرم داون – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در پیروزی