کامپرشن تراپی درمانی است که شامل آستین های بادی است که در اطراف پاها یا بازوها نصب می شود. این آستین به دستگاهی متصل است که به طور متناوب آستین ها را با هوا پر می کند تا در اطراف اندام های آسیب دیده فشار ایجاد کند و سپس آنها را تخلیه می کند.

این دستگاه بیشتر در بیمارستان برای تحریک جریان خون و کاهش خطر لخته شدن خون در زمانی که فرد در هنگام بهبودی پس از جراحت یا جراحی فعالیت کمتری دارد، استفاده می شود. همچنین در فیزیوتراپی (PT) برای کمک به حمایت از پروتکل های درمانی خاص استفاده می شود

در حالی که این روش برای همه مناسب نیست، می تواند هنگام درمان انواع خاصی از شرایط مفید باشد. 

در این روش درمانی دستگاهی است از یک دستگاه پمپاژ هوا متمرکز تشکیل شده است که به یک آستین با چند محفظه هوا متصل است. هنگامی که آستین روی یک اندام یا ناحیه بدن قرار می گیرد، آستین باد می شود و باعث می شود که نواحی داخل بدن را فشرده کند.

بسته به واحد، بسیاری از دستگاه‌های کامپرشن تراپی را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که مقادیر مختلفی فشار را به هر یک از محفظه‌ها اعمال کنند تا به تخلیه مایع یا بهبود گردش خون در یک منطقه کمک کنند. بیشتر دستگاه ها چرخه‌های فشرده‌سازی از پیش تعیین‌شده‌ای دارند تا تأثیر آن‌ها بر ناحیه مورد نظر را به حداکثر برسانند

به دلیل این ویژگی‌ها، این روش درمانی اغلب در هنگام درمان شرایط خاص، نسبت به پوشش‌های فشاری یا تکنیک‌های درمان دستی ترجیح داده می‌شوند. 

موارد استفاده کامپرشن تراپی

  • لنف ادم: این تجمع لنف (نوعی مایع) در بافت نرم است که باعث تورم می شود که اغلب پس از درمان سرطان رخ می دهد. آستین های فشرده سازی برای کمک به کنترل علائم استفاده می شود
  • تورم پس از جراحی: این روش ممکن است در بیمارستان برای کمک به تشویق تخلیه مایع استفاده شود.
  • زخم وریدی یا اختلال در عملکرد وریدی: وضعیتی که در آن وریدهای ضعیف، اغلب در ساق پا، نمی توانند خون را به طور طبیعی به قلب بازگردانند. این روش درمانی به تحریک جریان خون کمک می کند. 
  • بارداری یا مشکلات گردش خون مرتبط با چاقی: برای مقابله با اختلالات گردش خون استفاده می شود.
  • پیشگیری از لخته شدن خون (ترومبوز ورید عمقی): دوره‌های طولانی بی‌تحرکی (مانند پس از جراحی یا در حین بهبودی آسیب) می‌تواند جریان خون را کاهش دهد و احتمال تجمع گلبول‌های قرمز خون و تشکیل لخته را افزایش دهد. کامپرشن تراپی برای جلوگیری از این اتفاق استفاده می شود.

دستگاه های کامپرشن معمولا در حالت نشسته یا دراز کشیده استفاده می شوند. همچنین ممکن است درمانگر از شما بخواهد که ناحیه آسیب دیده را بالا ببرد تا به کاهش مایعات کمک کند.

هنگامی که درمان شروع می شود، احساس می کنید که آستین فشاری در حالی که ناحیه مورد نظر را فشار می دهد، محکم می شود. در حالی که این فشار ممکن است عجیب و یا حتی کمی ناراحت کننده باشد، نباید دردناک باشد. اگر احساس ناراحتی کردید حتماً به فیزیوتراپیست خود اطلاع دهید تا بتوانند بر اساس آن شدت را تغییر دهند.

با ادامه درمان، مقدار و محل فشرده سازی معمولاً در نوسان است. همچنین ممکن است بسته به نحوه تغییر مایع در ناحیه، تغییراتی در شدت فشرده سازی احساس کنید.

پس از اتمام برنامه درمان، آستین به طور کامل تخلیه می شود و می تواند از بدن شما خارج شود.

در مورد لنف ادم، این روش معمولاً در فیزیوتراپی در کنار تکنیک‌های تخلیه لنفاوی دستی، پوشش‌های فشاری و دستورالعمل‌های حفظ بهداشت مناسب پوست استفاده می‌شود.

به طور مشابه، فیزیوتراپیست ها اغلب از باند یا جوراب ساق بلند علاوه بر این روش برای درمان زخم وریدی استفاده می کنند.

 

کلمات مرتبط :

کامپرشن تراپی در پیروزی – دستگاه فشرده سازی اندام – فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در نیروهوایی