آسیبهای ناشی از استفاده بیش از حد

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. آسیبهای ناشی از استفاده بیش از حد
آسیبهای ناشی از استفاده بیش از حد

آسیبهای ناشی از استفاده بیش از حد (که به آن آسیب‌های «فشار بیش از حد» یا «بیش از حد تمرین» نیز گفته می‌شود) ریزترومایی هستند که در اثر استرس مکرر به استخوان‌ها، صفحات رشد، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها یا رباط‌ها در یک دوره زمانی مشخص، بدون استراحتی که به ناحیه آسیب‌دیده زمان کافی برای بهبودی می‌دهد، ایجاد می‌شود. 

ماهیچه‌ها و تاندون‌ها با استرس سازگار می‌شوند، به این ترتیب قوی‌تر می‌شوند. اما آنها همچنین نیاز به استراحت و بازسازی بین دوره های استرس دارند. با آسیب استفاده بیش از حد، عضله یا تاندون استرس را دریافت می کند، اما هرگز فرصتی برای استراحت پیدا نمی کند.

آیا دلایل دیگری وجود دارد که می تواند به آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد کمک کند؟

آسیب قبلی به یک ناحیه می تواند آن ناحیه را مستعد آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد کند. یا اگر کودکی به سادگی شرطی نشده باشد، مثلاً اگر قبلاً هرگز بیسبال بازی نکرده باشد و ناگهان مربی او را به توپ کند ، ممکن است در معرض آسیب ناشی از استفاده بیش از حد قرار گیرد.

تمرینات فیزیوتراپی که فیزیوتراپیست برای فرد ورزشکار در نظر می گیرد و شامل تمرینات کششی و تقویتی می شود کمک زیادی به پیشگیری از آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد می کند.

علائم آسیبهای ناشی از استفاده بیش از حد چیست؟

درد و یا التهاب می تواند از علائم آسیب استفاده بیش از حد باشد. درد ناشی از صدمات ناشی از استفاده بیش از حد در مراحل زیر تشدید می شود:

  • در ابتدا ممکن است وقتی فرد ورزش خود را انجام می دهد آسیب خفیف آسیب ببیند.
  • با بیشتر شدن ضربه، فرد در هنگام بازی درد مداوم را تجربه خواهد کرد.
  • در مرحله پایانی، کودک حتی زمانی که بازی نمی‌کند، دائماً در آن ناحیه درد دارد. در آن نقطه، منطقه آسیب دیده خسارت قابل توجهی را متحمل خواهد شد.

آیا صفحات رشد و جهش های رشد کودک استعداد او را در برابر آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد افزایش می دهد؟

صفحات رشد کودکان را مستعد آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد می کند. صفحات رشد به سمت انتهای استخوان ها قرار دارند و به اندازه خود استخوان ها استخوانی نیستند – در اصل ناحیه ای از استخوان ضعیف تر را ایجاد می کنند. و به دلیل این ضعف، اگر مته یا حرکتی بارها و بارها آن ناحیه را بکشد، باعث آسیب به صفحات رشد می شود. 

در طول جهش رشد، استخوان‌ها و تاندون‌های بچه‌ها دراز می‌شوند و بیشتر مستعد آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد هستند. و با ادامه بازی با ضربه به یک منطقه، بازیکن آسیب را تشدید می کند.

در حالی که آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد در پسران و دختران به طور یکسان رخ می دهد، دختران نوجوان آسیب پذیری خاصی دارند. برخی – به ویژه دوندگان صحرایی و ژیمناستیک ها – ممکن است اختلال قاعدگی (آمنوره) داشته باشند که در آن دیگر پریود نمی شوند. این وضعیتی است که می تواند باعث پوکی استخوان (از دست دادن تراکم استخوان) یا استئوپنی (پیش ساز پوکی استخوان) شود و استخوان های ورزشکار را مستعد نگه داشتن شکستگی های استرسی می کند.

 

کلمات مرتبط :

آسیبهای ناشی از استفاده بیش از حد – فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در نیروهوایی