اتاق تاریک یا اتاق چندحسی (سنسوری روم) اتاقی است که به طور علمی برای تحریک حسی در محیط کنترل شده و آرام طراحی شده است. اتاق تاریک علاوه بر تجربیاتی که در طول فعالیت‌های معمول روزانه ما به دست می‌آیند، جایگاهی در ارائه فرصت‌ها و تجربیات چندحسی دارد. اتاق چندحسی به درمانگر کمک می کند تا محرک حسی مناسب را به روشی سازمان یافته برای بهبود پردازش حسی سیستم حسی ارائه دهد.

اتاق حسی اتاقی با طراحی خاص است که طیف وسیعی از محرک ها را برای کمک به رشد و درگیر کردن حواس افراد فراهم می کند.

اینها می تواند شامل نورها، رنگ ها، صداها، اشیاء نرم حسی، بوهای موجود در یک محیط امن باشد که به فرد امکان می دهد بدون خطر از آنها برای کاوش و تعامل استفاده کند.

اتاق‌های حسی می‌توانند به افراد مبتلا به ناتوانی‌های یادگیری، ناتوانی‌های رشدی یا اختلالات حسی کمک کنند تا ارتباط با دنیای اطراف خود را بیاموزند، اما در یک محیط امن که اعتماد به نفس و توانایی آنها را افزایش می‌دهد.

مزایای اتاق تاریک

  • تمرکز و توجه را افزایش می دهد
  • حواس شنوایی، بینایی و لامسه را توسعه می دهد یا دوباره فعال می کند
  • آگاهی را افزایش می دهد و هوشیاری را بهبود می بخشد
  • هماهنگی و رشد مهارت های حرکتی را بهبود می بخشد
  • با افزایش عملکرد مغز، رشد شناختی را تقویت می کند
  • آرامش ذهنی و جسمی را تقویت می کند، به کاهش چشمگیر سطح استرس کمک می کند
  • منجر به آرامش بیشتر و کاهش رفتارهای پرخاشگرانه می شود

اتاق‌های تاریک مراکز بازی بصری واضحی هستند که به کاربران کمک می‌کنند بدون تحریک بیش از حد تمرکز کنند و حواس خود را توسعه دهند.

اتاق‌های چند حسی که در تاریکی احاطه شده‌اند، برای پیشرفت شخصی مناسب هستند. همانطور که نورها و حرکات برجسته‌تر می‌شوند، وقتی کاربران با عناصر روشن اتاق تعامل دارند، مهارت‌های هماهنگی دست و چشم، پردازش بصری و ردیابی خود را توسعه می‌دهند، همگی در یک محیط کنترل‌شده چندحسی.

اتاق های تاریک همچنین می تواند به عنوان یک فضای آرامش بخش برای کسانی که نیاز به سکوت و آرامش دارند استفاده شود. در اتاق های چندحسی کودکان یا بزرگسالان می‌توانند دراز بکشند، استراحت کنند و رویاپردازی کنند و اجازه دهند رنگ‌های حبابی ستون حباب و ستاره‌های فیبر نوری چشمک زن تخیل آنها را القا کنند.

اتاق تاریک، به عنوان زیرمجموعه ای از محیط چند حسی (MSE)، عملکردهایی را افزایش می دهد که در آن حواس بینایی، شنوایی، دهلیزی، عمقی و لامسه اغلب تحریک و تقویت می شوند.

این اتاق ها به عنوان یک اتاق حسی، وضعیت حسی کودک را ارزیابی می کند و بر این اساس برنامه ریزی می کنیم که فرد این وضعیت را بهبود بخشد.

اختلال پردازش حسی در طیف گسترده ای از اختلالات مانند اوتیسم، ناتوانی های یادگیری، اختلالات کمبود توجه و عقب ماندگی ذهنی دیده می شود.

اختلال یکپارچگی حسی (SID) و یا اختلال پردازش حسی (SPD) نوعی اختلال عصبی است که از ناتوانی مغز در ادغام، پردازش و پاسخ به اطلاعات خاص دریافتی از پنج سیستم حسی اصلی بدن ناشی می‌شود. این دستگاه های حسی وظیفه تشخیص تصاویر، صداها، بوها، مزه ها، دما، درد و وضعیت بدن را بر عهده دارند. ارتباط ثابت بین رفتار و عملکرد مغز، یکپارچگی حسی (SI) نامیده می شود. یکپارچگی حسی پایه بسیار مهمی برای رفتار و یادگیری در زندگی فرد فراهم می کند.

برای درمان و توانبخشی این افراد از یک تحریک حسی خاص استفاده می شود که منحصراً بر اساس وضعیت حسی فرد انجام می دهیم. اتاق تاریک به عنوان یک اتاق حسی، علاوه بر جنبه های جانبی مفید دیگر مانند آرامش، و آموزش های شناختی و رفتاری به این هدف دست می یابد.

 

کلمات مرتبط :

اتاق چند حسی در شرق تهران – سنسوری روم در پیروزی – اتاق تاریک چیست؟ – کاردرمانی کودکان در شرق تهران