اختلالات خوردن در کودکان

اکثر کودکان مبتلا به اختلالات خوردن علائم اختلال خوردن غیر معمول بیشتری دارند. ارائه ها اغلب پیچیده هستند و الگوهای محدودیت غذایی معمولاً با بیماران بزرگسال متفاوت است.

دلایل رایج امتناع از غذا در کودکان عبارتند از:

  • ترس از “چاق شدن” مربوط به دیدن همسالان دیگری است که در مدرسه مورد تمسخر قرار می گیرند
  • ترس از معده درد یا استفراغ، خفگی
  • بیزاری از طعم، بو و بافت

بسیاری از کودکان علائم اضطراب پیش از بیماری دارند که بر ترس و اختلال در خوردن آنها تأثیر بیشتری می گذارد، در حالی که برخی دیگر ممکن است رفتارهایی شبیه OCD داشته باشند که همزمان با محدودیت و سوء تغذیه است.

کودکان اغلب در حالت‌های پسرفته رفتاری حضور دارند و نشان می‌دهند:

  • کج خلقی های شدید
  • پرخاشگری فیزیکی
  • جیغ زدن
  • حرکت بیش از حد

شایع ترین اختلالات خوردن در کودکان

  • اختلال مصرف غذای محدود کننده ـ اجتنابی (ARFID): عدم علاقه به غذا، رژیم غذایی محدود به دلیل مسائل حسی، یا امتناع از غذا مربوط به ترس از تجارب بد (خفگی، استفراغ)
  • بی اشتهایی عصبی (AN): وزن بدن به میزان قابل توجهی کم، ترس شدید از افزایش وزن، تصویر بدن مخدوش و رفتار مداوم که در افزایش وزن اختلال ایجاد می کند.

درمان اختلالات خوردن در کودکان

مداخلات خانواده محور در کودکان کوچکتر مؤثرتر است. مراقبت‌های آگاهانه خانواده‌درمانی (FBT) مناسب‌ترین است، زیرا والدین مسئولیت تصمیم‌گیری‌های تغذیه‌ای را بر عهده می‌گیرند و مهارت‌هایی در حمایت از وعده‌های غذایی و نظارت و مدیریت رفتارهای اجتنابی از غذا و اضطراب کسب می‌کنند.

نظارت پزشکی توسط متخصص اطفال بسیار مهم است. اختلالات شدید خوردن یا بی ثباتی پزشکی ممکن است به مراقبت های بالاتری نیاز داشته باشد. در صورتی که والدین در مورد نحوه تهیه وعده های غذایی کافی برای بازیابی وزن نامطمئن باشند، مشاوره با متخصصان تغذیه و گفتاردرمانگر بلع نیز می تواند مفید باشد.

از آنجایی که کودکان از نظر رشدی فاقد انتزاع شناختی هستند، درمان در درجه اول رفتاری است و بر پاداش ها و پیامدهای مربوط به اطمینان از دریافت غذای کافی و مدیریت رفتارهای ناسازگار تمرکز دارد.

عوارض پزشکی اختلالات خوردن در دوران کودکی چیست؟

بیشتر عوارض پزشکی با تثبیت مصرف و ترمیم وزن برطرف می شود. نارسایی تغذیه ای در طول دوره های رشد می تواند رشد و بلوغ را کاهش دهد، تراکم استخوان را کاهش دهد و باعث تغییرات ساختاری و عملکردی مغز شود. سوء تغذیه مداوم می تواند علاوه بر سایر عوارض پزشکی منجر به از دست دادن پتانسیل رشد و استئوپنی شود.

 

کلمات مرتبط :

اختلالات غذا خوردن در کودکان – مشکل غذا خوردن در کودکان – گفتاردرمانی اختلال بلع در کودکان – گفتاردرمانگر بلع – گفتاردرمانی در پیروزی