اختلال نقص توجه و بیش فعالی

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. اختلال نقص توجه و بیش فعالی
اختلال نقص توجه و بیش فعالی

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) یک اختلال عصبی رفتاری است. یعنی ADHD بر روشی که مغز فرد اطلاعات را پردازش می کند تأثیر می گذارد. در نتیجه بر رفتار تأثیر می گذارد.

بر اساس اطلاعات آماری تقریباً ۵ درصد از کودکان دارای درجاتی از اختلال ADHD هستند.

علت دقیق این وضعیت ناشناخته است. محققان معتقدند ژنتیک، تغذیه، مشکلات سیستم عصبی مرکزی در طول رشد و سایر عوامل نقش مهمی بر اساس کلینیک مایو دارند.

دلایل اختلال نقص توجه و بیش فعالی

ژن ها و ADHD
شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد ژن های یک فرد بر ADHD تأثیر می گذارد. مشخص شده است که بر بستگان نزدیک افراد مبتلا به ADHD تأثیر می گذارد. اگر مادر یا پدرتان مبتلا به ADHD باشد، شما و خواهر و برادرتان بیشتر احتمال دارد که ADHD داشته باشید.

هیچ کس هنوز نتوانسته است دقیقاً مشخص کند که کدام ژن بر ADHD تأثیر می گذارد. بسیاری از مطالعات منبع معتبر بررسی کرده اند که آیا ارتباطی بین ADHD و ژن DRD4 وجود دارد یا خیر. تحقیقات اولیه نشان می دهد که این ژن بر گیرنده های دوپامین در مغز تأثیر می گذارد. برخی از افراد مبتلا به ADHD دارای تنوعی از این ژن هستند. این امر بسیاری از کارشناسان را به این باور رسانده است که ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد. احتمالا بیش از یک ژن مسئول ADHD وجود دارد.

توجه به این نکته مهم است که ADHD در افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند، تشخیص داده شده است. محیط یک فرد و ترکیبی از عوامل دیگر نیز می تواند بر ابتلای شما به این اختلال تاثیر بگذارد.

نوروتوکسین های مرتبط با ADHD
بسیاری از محققان بر این باورند که ممکن است بین ADHD و برخی مواد شیمیایی عصبی رایج، یعنی سرب و برخی آفت کش ها، ارتباط وجود داشته باشد. قرار گرفتن در معرض سرب در کودکان ممکن است بر سطح تحصیلات آنها تأثیر بگذارد منبع مورد اعتماد. همچنین به طور بالقوه با بی توجهی، بیش فعالی و تکانشگری مرتبط است.

قرار گرفتن در معرض آفت کش های ارگانوفسفره نیز ممکن است با ADHD مرتبط باشد. این آفت کش ها مواد شیمیایی هستند که روی چمن ها و محصولات کشاورزی اسپری می شوند. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۶، ارگانوفسفره ها به طور بالقوه اثرات نامطلوبی بر رشد عصبی کودکان دارند.

مصرف سیگار و الکل در دوران بارداری
شاید قوی ترین پیوند بین محیط و ADHD قبل از تولد کودک اتفاق بیفتد.  قرار گرفتن در معرض سیگار کشیدن قبل از تولد با رفتارهای کودکان مبتلا به ADHD مرتبط است.

کودکانی که در دوران بارداری در معرض الکل و مواد مخدر قرار گرفتند، بیشتر در معرض ADHD هستند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال – کاردرمانی اختلال تمرکز – درمان بیش فعالی