اختلال وسواس اجباری در کودکان اوتیسم

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. اختلال وسواس اجباری در کودکان اوتیسم

اختلال وسواس اجباری در کودکان اوتیسم

اوتیسم یک اختلال عصبی رشدی است که با مشکلات اجتماعی و ارتباطی و همچنین رفتارهای تکراری و اغلب تشریفاتی مشخص می شود. اختلال وسواس اجباری (OCD) یک اختلال اضطرابی است که شامل رفتارهای تکراری و تشریفاتی (اجبارها) و همچنین افکار تکرار شونده (وسواس) می شود.

این دو اختلال اغلب با هم همپوشانی دارند.

هنگامی که اوتیسم و ​​OCD در یک فرد به طور همزمان رخ می دهد، گفته می شود که این اختلالات همراه هستند. آنها باید با هم از طریق یک برنامه درمانی کامل درمان شوند که می تواند به کاهش اضطراب و مدیریت علائم هر دو اختلال کمک کند. درمان های رفتاری می توانند به شناسایی محرک های علائم و اصلاح مثبت رفتارها کمک کنند.

اختلال وسواس و اتیسم

نشان داده شده است که هر دو اوتیسم و ​​OCD دارای پیوندهای ژنتیکی هستند، و آنها را به اختلالات ارثی تبدیل می کند که همچنین شامل مناطق همپوشانی مشابهی از مغز می شود. عملکرد و ساختار مغزی که تحت تأثیر اوتیسم است نیز می تواند تحت تأثیر OCD باشد.

داشتن یک اختلال خطر ابتلا یا ابتلا به دیگری را در برخی مواقع افزایش می دهد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان می دهد که احتمال ابتلا به OCD در افراد مبتلا به اوتیسم دو برابر بیشتر است.

اختلال وسواس اجباری در کودکان اوتیسم همچنین می توانند شباهت زیادی به یکدیگر داشته باشند و تشخیص یکی یا دیگری، یا هر دو به طور همزمان، گاهی دشوار است. با این حال، تفاوت هایی وجود دارد که می توان آنها را مشاهده کرد. به عنوان مثال، فرد مبتلا به اختلال وسواس احساس می کند مجبور است یک رفتار مناسکی خاص را به همان شیوه انجام دهد تا اضطراب را کاهش دهد، در حالی که فرد مبتلا به اوتیسم انواع رفتارهای تکراری و نه لزوماً هر بار یکسان را انجام می دهد.

استرس مشکلات ارتباطی مرتبط با اوتیسم می تواند علائم OCD را تشدید کند. فردی که هر دو اختلال را دارد، احتمالاً به شیوه‌ای غیرعادی به تجربیات حسی، مانند صداهای بلند، پاسخ می‌دهد.

اوتیسم همراه و OCD می توانند انجام وظایف روزمره زندگی را حتی سخت تر کنند. این می تواند منجر به عصبانیت بیشتر، مسائل رفتاری و مشکلات عملکرد شود.

افراد مبتلا به اوتیسم در حدود ۴۰ درصد موارد حداقل یک اختلال اضطرابی دارند. مطالعات نشان می‌دهند که میزان ابتلا به OCD به طور خاص بین ۱۷ تا ۳۷ درصد است.

اختلال وسواس اجباری یکی از شایع ترین اختلالات اضطرابی است که همزمان با اوتیسم رخ می دهد. تشخیص هر دو اختلال با هم و تمایز آنها از یکدیگر می تواند دشوار باشد. میزان بیماری های همراه نیز می تواند به دلیل تشخیص اشتباه یا عدم تشخیص به طور کلی تغییر کند.

افراد مبتلا به اوتیسم بیشتر از جمعیت عمومی مبتلا به این اختلال هستند. تشخیص اینکه چه زمانی هر دو اختلال همزمان اتفاق می‌افتند، مهم است تا بتوان درمان را به‌طور خاص انجام داد. اگر فردی مبتلا به اوتیسم و اختلال وسواس باشد، اما فقط اوتیسم تشخیص داده و درمان شود، نمی‌تواند به طور موثر علائم خود را مدیریت کند.

مدیریت اختلال وسواس اجباری در کودکان اوتیسم

تحقیقات برای تشخیص عوامل خطر محیطی برای OCD ادامه دارد. با این حال، می دانیم که از آنجایی که این یک اختلال اضطرابی است، می تواند در اثر استرس طولانی مدت و شدید ایجاد شود. افزایش اضطراب می تواند منجر به رفتارهای OCD و همچنین طغیان های عاطفی و فیزیکی شود.

برای والدین، حفظ امنیت فرزند (و اطرافیانشان) اولین نگرانی است. برای انجام این کار، هدف این است که کودک خود را آرام نگه دارید و استرس های احتمالی را کاهش دهید.

در اینجا چند نکته وجود دارد:

  • از محرک های کودک خود آگاه باشید. پس از شناسایی این موارد، در صورت نیاز محیط را تغییر دهید. اگر صداهای بلند مشکل دارند، هدفون های حذف نویز را در نظر بگیرید. اگر کودک شما به نورهای روشن بیش از حد حساس است، اتاق را کم نور نگه دارید
  • روی روش های ارتباطی با هم کار کنید. کودکان اوتیستیک اغلب در بیان احساسات و نیازهای خود مشکل دارند. اشکال جایگزین ارتباط، مانند استفاده از تصاویر و وسایل ارتباطی خاص، می تواند کمک کننده باشد.
  • یک برنامه زمانی ساختاریافته ایجاد کنید. این نوع روتین می تواند با کمک به کودک برای درک اینکه چه اتفاقی قرار است چه اتفاقی بیفتد، اضطراب را به حداقل برساند. تنظیم برنامه به جلوگیری از عصبانیت و کاهش استرس کمک می کند.
  • از طریق تغییرات و انتقال صحبت کنید. کودکان مبتلا به OCD و اوتیسم اغلب انعطاف ناپذیر و مقاوم در برابر تغییر هستند. عدم اطمینان می تواند اضطراب را افزایش دهد. تمرینات ایفای نقش، بحث در مورد تغییرات آتی و یادگیری مدیریت انتقال می تواند بسیار مفید باشد.

اگر مشکوک به OCD، اوتیسم یا هر دو هستید، در مورد نگرانی های خود با پزشک کودک خود صحبت کنید. مداخله و درمان زودهنگام اوتیسم می تواند به کاهش اضطراب و همچنین مدیریت علائم اوتیسم کمک کند.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی برنا خدمات تخصصی کاردرمانی و گفتاردرمانی را برای کودکان مبتلا به اوتیسم ارائه می دهند.