اضطراب در کودکان اوتیسم

 1. خانه
 2. خدمات کلینیک
 3. اضطراب در کودکان اوتیسم
اضطراب در کودکان اوتیسم

اضطراب در کودکان اوتیسم

کودکان و نوجوانان اوتیستیک می توانند اضطراب را شدیدتر و بیشتر از سایر کودکان تجربه کنند.

مدیریت اضطراب با شناسایی محرک های اضطراب و شناخت احساسات اضطراب آغاز می شود. استراتژی های مدیریت اضطراب شامل آرامش، حمایت های بصری و فرصت های تمرین است.

کودکان اوتیستیک بسیاری از نگرانی ها و ترس ها را مانند سایر کودکان احساس می کنند. اما کودکان اوتیستیک همچنین ممکن است نگران چیزهایی باشند که برای کودکان در حال رشد کمتر نگران کننده است. این موارد شامل مواردی مانند:

 • اختلالات کوچک در روال خود یا احساسات جدیدی که در بدن خود احساس می کنند
 • موقعیت های اجتماعی ناآشنا یا غیرقابل پیش بینی
 • موقعیت هایی که در آن تشخیص اینکه دیگران چه فکر یا احساسی دارند دشوار است
 • افکار و احساسات خود، به ویژه علائم فیزیکی ناآشنا یا ناخوشایند که مربوط به افکار و احساسات نگران کننده است.

کاهش اضطراب کودک ممکن است رفتار مرتبط با ویژگی های اصلی اوتیسم را کاهش دهد، اما این ویژگی ها یا رفتار را از بین نمی برد.

علائم اضطراب در کودکان اوتیسم

هنگامی که کودکان اوتیستیک نگران یا مضطرب می شوند، نحوه نشان دادن اضطراب خود می تواند بسیار شبیه ویژگی های رایج اوتیسم باشد – تحریک، رفتار وسواسی و تشریفاتی و مقاومت در برابر تغییرات روتین.

همچنین، از آنجایی که کودکان اوتیستیک در تشخیص افکار و احساسات مضطرب خود مشکل دارند، نمی توانند همیشه به شما بگویند که احساس اضطراب می کنند. در عوض، ممکن است متوجه افزایش رفتار چالش برانگیز شوید.

به عنوان مثال، کودک مضطرب شما ممکن است:

 • حتی بیشتر بر روتین و یکسانی پافشاری کند
 • در خوابیدن مشکل بیشتری دارند
 • دچار فروپاشی یا طغیان عاطفی می شوند
 • اجتناب یا کناره گیری از موقعیت های اجتماعی
 • بیشتر به وسواس و تشریفات، مانند ردیف کردن یا چرخاندن اشیاء تکیه کند
 • با تکان دادن، چرخاندن یا تکان دادن دست ها را تحریک کند
 • کارهایی برای آسیب رساندن به خود انجام دهد، مانند ضربه زدن به سر، خاراندن پوست یا گاز گرفتن دست.

اضطراب بخشی طبیعی از زندگی است و هرکسی در مرحله ای آن را تجربه می کند. اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش نگرانی های فرزندتان انجام دهید و کودک خود را تشویق کنید تا سطح اضطراب خود را مدیریت کند.

محرک های اضطراب: نحوه شناسایی آنها در کودکان و نوجوانان اوتیستیک

پیدا کردن آنچه که کودک اوتیستیک شما را مضطرب می کند، اولین قدم در کاهش اضطراب کودک شما و کمک به او برای مدیریت آن است.

از آنجایی که کودکان و نوجوانان اوتیستیک ممکن است در درک و مدیریت احساسات مشکل داشته باشند، ممکن است لازم باشد سیگنال‌های کودک خود را بخوانید و بفهمید که چه چیزی باعث اضطراب یا استرس کودک شما می‌شود.

برخی از محرک های رایج برای اضطراب در کودکان اوتیستیک عبارتند از:

 • تغییر در روال – برای مثال، نرفتن به کلاس هفتگی پیانو به دلیل مریض بودن معلم
 • تغییرات در محیط – به عنوان مثال، یک خانه جدید، وسایل بازی جدید در پارک محلی، یا مبلمان در مکان های مختلف خانه
 • موقعیت های اجتماعی ناآشنا – برای مثال، جشن تولد در خانه ای ناآشنا
 • حساسیت های حسی – به عنوان مثال، حساسیت به صداهای خاص، نورهای روشن، طعم های خاص یا بافت های غذایی
 • ترس از یک موقعیت، فعالیت یا شی خاص – به عنوان مثال، خوابیدن در تخت خود، رفتن به توالت، بادکنک یا جاروبرقی.
 • زمان انتقال – برای مثال، رفتن به سال تحصیلی جدید، شروع مدرسه راهنمایی یا شروع بلوغ.

راهکارهایی برای مدیریت اضطراب در کودکان اوتیسم

می توانید طرح کلی بدن یک فرد را بکشید. در داخل طرح کلی، به کودک خود کمک کنید وقتی احساس ترس یا نگرانی می کند، آنچه را که در هر قسمت از بدن او اتفاق می افتد، بکشد یا بنویسد.

از کودک خود بخواهید تا زمانی که آرام است این استراتژی ها را تمرین کند. هنگامی که کودک شما استراتژی ها را به خوبی می داند، می توانید به آرامی کودک خود را راهنمایی کنید تا زمانی که احساس اضطراب می کند، آنها را امتحان کند.

اگر حمایت‌های بصری و داستان‌های اجتماعی برای فرزندتان خوب کار می‌کنند، می‌توانید از این ابزارها برای کمک به کودکتان برای آماده شدن برای موقعیت‌هایی که او را مضطرب می‌کند استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر کودک شما وقتی او را در مدرسه رها می‌کنید مضطرب می‌شود، می‌توانید از کارهایی که فرزندتان انجام می‌دهد عکس بگیرید – راه رفتن در دروازه مدرسه، نشستن در کلاس، ورزش کردن، خوردن ناهار و غیره. همچنین می‌توانید از کارهایی که در زمانی که با هم نیستید انجام می‌دهید، عکس بگیرید، مانند رانندگی در خانه، خرید مواد غذایی، باغبانی و غیره. تصویر واضحی از بازگشت شما برای بردن فرزندتان نیز مهم خواهد بود.

اگر کودک شما هنگام تغییر روال مضطرب می شود، برنامه های دیداری روزانه یا هفتگی می تواند به آماده سازی کودک شما کمک کند. وقتی می‌دانید تغییری در راه است – به عنوان مثال، در تعطیلات مدرسه هیچ کلاس شنا وجود ندارد – می‌توانید این را در برنامه خود نشان دهید. قبل از تغییر، به طور منظم با فرزند خود به برنامه نگاه کنید تا کودک شما بداند که روال هفتگی متفاوت خواهد بود.

اگر به کودک خود فرصت دهید تا برای موقعیت هایی که برای او استرس زا است تمرین کند، می تواند به کودک شما کمک کند تا این موقعیت ها را درک کند و برای آنها احساس آمادگی بیشتری کند.

اگر کودک شما در موقعیت های اجتماعی مضطرب است، می توانید این موارد را با هم تمرین کنید. می توانید موقعیت های مختلف را تمرین کنید و به نوبت نقش های مختلفی را بازی کنید. سعی کنید سناریوها کوتاه و ساده باشند و کودکتان را تشویق و تحسین کنید

اگر کودک شما بسیار مضطرب است، ممکن است یک روانشناس و کاردرمانگر در این حوزه بتواند به شما کمک کند. 

درمانگران اوتیسم از طیف وسیعی از رویکردها استفاده می کنند، از جمله:

رفتار درمانی شناختی – این به کودکان کمک می کند تا مهارت هایی را برای تغییر تفکر خود در موقعیت هایی که آنها را مضطرب می کند توسعه دهند.
درمان‌ها و حمایت‌هایی که از قرار گرفتن در معرض تدریجی برای کمک به کودکان در مواجهه با ترس‌هایشان استفاده می‌کنند – برای مثال، رویکرد پله‌ای

داستان‌های اجتماعی – این داستان‌ها می‌توانند به آماده‌سازی کودکان برای موقعیت‌های ناآشنا یا استرس‌زا کمک کنند که معمولاً آنها را مضطرب می‌کند
آموزش تمدد اعصاب برای کمک به کودک شما در یادگیری آرامش.

داروها همچنین می توانند به کاهش علائم اضطراب در کودکان اوتیستیک کمک کنند. معمولاً فقط زمانی توصیه می شود که اضطراب بر زندگی روزمره کودک تأثیر بگذارد و استراتژی های رفتاری اضطراب را به اندازه کافی کاهش نداده باشد.

 

مقالات مرتبط :

درمان اختلال پردازش حسی در کودکان اوتیسم

علائم هشدار دهنده اوتیسم در کودکان

علل اوتیسم