تأخیر رشدی رفتار کودکان خردسالی را توصیف می کند که رشد آنها در حرکت، صحبت یا بازی کندتر از سایر کودکان هم سن است. تأخیر می تواند در هر حوزه (های) رشدی باشد، مانند مهارت های حرکتی (حرکتی)، گفتار، تفکر یا مراقبت از خود باشد.

حدود ۱۰ درصد از تمام کودکان نوپا و پیش دبستانی به عنوان دارای تاخیر رشد طبقه بندی می شوند.

اصطلاح تأخیر رشدی ممکن است برای توصیف هر نوع تأخیر در ارتباط با توانایی‌های حرکتی، گفتاری یا تفکر که ممکن است ناشی از یک وضعیت خاص باشد یا نباشد، استفاده شود. به عنوان مثال، کودک مبتلا به سندرم داون، در بدو تولد به عنوان مبتلا به این سندرم (یا حتی قبل از تولد با آزمایش‌های قبل از تولد) و همچنین، همانطور که مشخص می‌شود، دارای تاخیر در چندین زمینه از جمله حرکت، گفتار و تفکر است.

به طور مشابه، کودک مبتلا به اوتیسم را می توان به عنوان دارای اوتیسم و ​​تاخیر رشد توصیف کرد، به این معنی که رفتارهای کودک را می توان به عنوان اوتیسم توصیف کرد، اما کودک در مهارت ها نیز تاخیر از خود نشان می دهد. سایر کودکان بدون داشتن تشخیص خاصی دچار تاخیر هستند.

علائم تأخیر رشدی

اگر کودکی دچار تاخیر رشد باشد، ممکن است با اسباب‌بازی‌های کودکان کوچک‌تر بازی کند یا مانند یک کودک کوچک‌تر با افراد ارتباط برقرار کند. وقتی مهارت‌های حرکتی کودکان به تأخیر می‌افتد، ممکن است با بچه‌های دیگر ندوند، نپرند یا …، زیرا هنوز مهارت‌های مناسب سن خود را توسعه نداده‌اند و نمی‌توانند با همسالان خود هماهنگی داشته باشند.

از آنجایی که این اصطلاح بسیار گسترده و کلی است، تاخیر رشد اغلب از کودکی به کودک دیگر متفاوت به نظر می رسد.

در دوران نوزادی، اگر نقاط عطف رایج به تأخیر بیفتد، ابتدا مشکوک به تاخیر رشدی در کودک می شود، مانند:

  • تا ۴ ماه سر را به طور پیوسته بالا نگه دارید
  • نشستن حدود ۶ ماه
  • پیاده روی حدود ۱۲ ماه

کودکی که به طور کلی کمبود حرکت دارد یا به روش های مختلف برای کشف حرکت ، حرکت نمی کند، ممکن است دچار تأخیر رشد حرکتی شود. برخی از نوزادان با تاخیر رشد حرکتی، هیپوتونی یا تون عضلانی پایین دارند که به مشکلات حرکتی آنها کمک می کند.

اگرچه تأخیر در نقاط عطف حرکتی اغلب بارزترین رفتاری است که مراقبان متوجه آن می شوند، سایر تأخیرها ممکن است مربوط به حرکت نکردن کودک باشد. به عنوان مثال، یادگیری در مورد اشیاء یا تولید صداهای گفتاری می تواند تحت تأثیر قرار گیرد اگر کودک یاد نگیرد که بنشیند یا وضعیت خود را تغییر دهد. در دوران شیرخوارگی، همه حوزه های رشدی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و بر پیشرفت یکدیگر تأثیر می گذارند.

برخی از کودکان مشکلات حسی دارند که بر مشکلات حرکتی اضافه می کند، مانند حساسیت بیش از حد به لمس یا ناتوانی در برنامه ریزی و حل مسئله فعالیت های حرکتی. کودکانی که برخی یا همه این مشکلات را دارند ممکن است دچار مشکلات اجتماعی یا عاطفی مانند ترس از امتحان کردن مهارت های حرکتی جدید شوند.

تأخیر رشدی چگونه تشخیص داده می شود؟

ابتدا باید با پزشک اطفال خود در مورد هر گونه نگرانی در مورد رشد کودک خود صحبت کنید. مشکلات پزشکی می تواند بر رشد کلی که پزشک شما می تواند تشخیص دهد تأثیر بگذارد، مانند عفونت های مزمن گوش که شنوایی را کاهش می دهد و بر رشد گفتار یا تعادل کودک تأثیر می گذارد.

تأخیر رشد با استفاده از آزمون هایی که برای امتیاز دادن به حرکات، ارتباط، بازی و سایر رفتارهای کودک در مقایسه با سایر کودکان هم سن طراحی شده اند، تشخیص داده می شود. این آزمون‌ها استاندارد شده‌اند یا بر روی صدها کودک نمره‌گذاری می‌شوند تا محدوده نرمال نمرات را برای هر سنی تعیین کنند. اگر کودکان امتیازات بسیار کمتری از میانگین سنی خود کسب کنند، در معرض خطر تاخیر رشد هستند.

یک متخصص اطفال معمولاً آزمایش غربالگری را در دوران شیرخوارگی انجام می‌دهد تا مشخص کند که آیا کودک به طور طبیعی پیشرفت می‌کند یا خیر، اغلب به درخواست والدینی که مشکوک هستند کودک مهارت‌های مشابهی با سایر کودکان هم سن ندارد. یک تست غربالگری به شناسایی کودکانی که از ارزیابی عمیق تر سود می برند کمک می کند. یک کاردرمانگر یا فیزیوتراپیست که از رشد حرکتی، هماهنگی و شرایط پزشکی آگاهی دارد، یک معاینه عمیق انجام می دهد تا تعیین کند که آیا مهارت های حرکتی کودک به تأخیر افتاده است یا خیر و در این صورت، تا چه اندازه به تأخیر افتاده است.

کاردرمانی تأخیر رشدی در بهترین کاردرمانی شرق تهران

کاردرمانگران ما در بهترین مرکز توانبخشی شرق تهران ابتدا کودک شما را ارزیابی می کنند، از جمله گفتگو با شما و انجام یک تست مناسب و دقیق برای تعیین نقاط قوت و ضعف خاص کودک. اگر کودک تأخیر رشدی داشته باشد، درمانگر با شما در مورد روال‌ها و محیط خانواده‌تان مشکل حل می‌کند تا راه‌هایی برای تقویت و تقویت مهارت‌های رشدی کودکتان بیابد.

علاوه بر ارزیابی کودک شما و محیطی که کودک در آن حرکت می کند، متخصص کاردرمانی کودکان در بهترین مرکز کاردرمانی شرق تهران می تواند راهنمایی دقیقی در مورد ایجاد مهارت های حرکتی در یک مرحله در یک زمان برای رسیدن به اهداف تعیین شده ارائه دهد. درمانگر ممکن است حرکات کودک را راهنمایی کند یا نشانه هایی را برای کمک به کودک ارائه دهد تا روش جدیدی برای حرکت بیاموزد. برای مثال، اگر کودکی در یادگیری کشیدن خود به حالت ایستاده مشکل دارد، درمانگر ممکن است به کودک نشان دهد که چگونه به جلو خم شود و پاهایش را فشار دهد. یا اگر کودک در حالت ایستاده نتواند تعادل خود را حفظ کند، درمانگر ممکن است ابزارهای حمایتی مختلفی را آزمایش کند تا کودک بتواند با خیال راحت راه‌های ایستادن را بیاموزد.

بهترین متخصص کاردرمانی کودکان همچنین به خانواده می‌آموزد که چه کاری می‌توانند انجام دهند تا به کودک کمک کنند تا مهارت‌های خود را در طول فعالیت‌های روزمره کودک تمرین کند. مهمترین تأثیر بر کودک خانواده است، زیرا آنها می توانند مطمئن شوند که کودک فرصت های لازم برای دستیابی به هر مهارت جدید را دارد.

درمانگر توضیح خواهد داد که چقدر تمرین برای کمک به دستیابی به یک نقطه عطف خاص مورد نیاز است. برای مثال، کودکی که یاد می‌گیرد چگونه راه برود، زمین‌های زیادی را در طول روز پوشش می‌دهد و درمانگر می‌تواند توصیه‌های خاصی در مورد میزان و نوع فعالیت‌های مناسب برای کودک شما در مرحله رشد او ارائه دهد.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی تاخیر حرکتی – کاردرمانی تأخیر رشدی – بهترین کاردرمانی شرق تهران – کاردرمانی کودکان در پیروزی – مرکز کاردرمانی در نیروهوایی – کاردرمانی در منطقه ۱۳ تهران