تخصص های روانشناسی

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. تخصص های روانشناسی
تخصص های روانشناسی

تخصص های روانشناسی

وقتی مردم اصطلاح روانشناس را می شنوند، بسیاری بلافاصله مرد یا زنی را تصور می کنند که در دفتری نشسته است و در حالی که مشتری روی یک مبل چرمی در حال ناراحتی نشسته است، یادداشت می نویسد. مطمئناً، روانشناسان زیادی هستند که در این نوع گفتگو درمانی و به نوعی روان درمانی شرکت می کنند، اما افرادی که در زمینه روانشناسی کار می کنند، کارهای مختلف دیگری نیز انجام می دهند.

تخصص های روانشناسی

روانشناسان زیستی
این روانشناسان را گاهی روانشناس زیستی یا روانشناس فیزیولوژیک نیز می نامند. آنها در مورد مغز و رفتار مطالعه و تحقیق می کنند. با بررسی پایه های عصبی رفتار، روانشناسان زیستی قادر به درک عوامل مختلف بیولوژیکی هستند که ممکن است بر نحوه تفکر، احساس و عمل افراد تأثیر بگذارند.

این نوع روانشناس همچنین ممکن است چگونگی تأثیر بیماری و آسیب مغزی بر رفتار را بررسی کند. با درک بهتر اینکه چگونه افراد تحت تأثیر چنین آسیب‌ها و بیماری‌هایی قرار می‌گیرند، محققان همچنین می‌توانند راه‌های جدیدی برای پیشگیری، درمان و مدیریت بیماری‌های مغزی و تروماهای جدی پیدا کنند.

روانشناسان بالینی
روانشناسی بالینی یکی از پرکاربردترین و شناخته ترین تخصص های روانشناسی است.

روانشناسان بالینی افراد مبتلا به ناراحتی روانی و بیماری روانی را ارزیابی، تشخیص و درمان می کنند. آنها همچنین روان درمانی انجام می دهند و برنامه های درمانی را توسعه می دهند.

روانشناسان بالینی اغلب در بیمارستان ها، کلینیک های سلامت روان و مطب خصوصی کار می کنند. آنها در انواع تکنیک های درمانی آموزش دیده اند، اما ممکن است در درمان برخی اختلالات یا کار با جمعیت های خاصی تخصص داشته باشند. به عنوان مثال، یک روانشناس بالینی ممکن است در زمینه هایی مانند درمان سوء مصرف مواد، سلامت روان کودک، سلامت روان بزرگسالان یا سلامت روان سالمندان تخصص داشته باشد.

در حالی که روانشناسان بالینی اغلب در محیط های پزشکی کار می کنند، آنها پزشک نیستند و در بیشتر موارد نمی توانند دارو تجویز کنند.

روانشناسان شناختی
روانشناسان شناختی نحوه تفکر افراد را بررسی می کنند، از جمله موضوعاتی مانند تصمیم گیری و حل مسئله. این نوع روانشناس به نحوه پردازش، یادگیری، ذخیره، شناسایی و استفاده از اطلاعات توسط مغز علاقه مند است.

روانشناسان شناختی ممکن است در محیط های مختلفی از جمله دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، مراکز توانبخشی، بیمارستان ها، سازمان های دولتی و در بخش خصوصی کار کنند. متخصصان در این زمینه اغلب وظایف مختلفی مانند انجام تحقیقات و کار با بیماران را انجام می دهند.

مانند سایر زمینه های روانشناسی، روانشناسان شناختی اغلب در زمینه خاصی مانند حافظه، رشد زبان، توجه، حل مسئله یا ناتوانی های یادگیری تخصص می گیرند.

روانشناسان جامعه
این نوع روانشناس در مورد مسائل مربوط به سلامت جامعه تحقیق می کند. آنها همچنین به دنبال آموزش جامعه و توسعه برنامه های پیشگیری هستند. این متخصصان بر کمک به ایجاد تغییرات مثبت در سطح فردی و اجتماعی متمرکز هستند.

ممکن است روانشناسان جامعه را در طیف وسیعی از تنظیمات در دانشگاه ها، سازمان های دولتی، سازمان های اجتماعی و مشاغل خصوصی به عنوان استاد، مشاور، مشاور سیاست گذاری، مدیر برنامه و محقق بیابید.

روانشناسان تطبیقی
روانشناسان تطبیقی ​​رفتار گونه های مختلف را مطالعه می کنند، به ویژه اینکه چگونه رفتار حیوان و انسان متفاوت است. چرا حیوانات را مطالعه می کنیم؟ زیرا در حالی که آشکارا تفاوت‌های عمده وجود دارد، فرض بر این است که برخی چیزها ممکن است برای همه گونه‌ها صادق باشد.

بنابراین مطالعه رفتارها و واکنش های حیواناتی مانند موش ها و سگ ها می تواند بینشی در مورد رفتارهای انسان نیز ارائه دهد. چنین مشاهداتی در طول بسیاری از تاریخ روانشناسی اهمیت داشته اند.

روانشناسان مشاوره
روانشناسی مشاوره نیز یکی از تخصص های روانشناسی است . روانشناسان مشاوره برای افرادی که اختلالات روانی، مشکلات رفتاری، مشکلات عاطفی، استرس و مسائل مربوط به آن را تجربه می کنند، روان درمانی ارائه می دهند. این متخصصان وجوه مشترک زیادی با روانشناسان بالینی دارند.

روانشناسان رشد
روانشناسان رشدی در مورد رشد انسان در کل طول عمر تحقیق می کنند. برخی بر دوره خاصی مانند دوران کودکی، نوجوانی، بزرگسالی یا پیری تمرکز می کنند. این متخصصان ممکن است وظایفی مانند ارزیابی کودکانی که ممکن است دارای تاخیر رشد یا ناتوانی هستند، بررسی مسائل مرتبط با افزایش سن، و مطالعه چگونگی کسب مهارت های زبانی انجام دهند.

برخی از روانشناسان رشد ممکن است بر روی تحقیق تمرکز کنند و به درک ما از مسائل رشدی که در طول زندگی به وجود می آیند اضافه کنند. سایر متخصصان ممکن است با مشتریانی که برای مقابله با مسائل رشدی به کمک نیاز دارند، کار کاربردی انجام دهند.

بهترین مرکز روانشناسی شرق تهران

متخصصان ما در پلی کلینیک توانبخشی برنا خدمات روانشناسی و روانپزشکی را توسط متخصصان مجرب این حوزه ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

مرکز روانشناسی در شرق تهران – کلینیک مشاوره در شرق تهران – بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در پیروزی