درمان اختلالات رفتاری در کودکان

کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری درمان نشده ممکن است به بزرگسالانی ناکارآمد تبدیل شوند. به طور کلی، هر چه مداخله زودتر انجام شود، احتمالاً نتیجه بهتری خواهد داشت.

اختلالات رفتاری در کودکان اختلالاتی هستند که در آن کودکان یا نوجوانان در کنترل احساسات و رفتار خود مشکل دارند. رفتار آنها ممکن است بسیار سرکشی باشد، و ممکن است به شدت با شخصیت های اقتدار در تضاد باشد. اقدامات آنها ممکن است تهاجمی و مخرب باشد. همه کودکان گاهی اوقات مشکلات رفتاری خفیفی دارند، اما DBD ها شدیدتر هستند و در طول زمان ادامه می یابند.

اختلال رفتاری می تواند زمانی که کودک جوان است شروع شود. کودکان یا نوجوانان مبتلا به DBD که تحت درمان قرار نمی گیرند، اغلب مشکلات رفتاری جدی در خانه، مدرسه یا هر دو دارند. همچنین با افزایش سن، احتمال بروز مشکلات مربوط به مصرف الکل یا مواد مخدر و رفتار خشونت آمیز یا جنایتکارانه در آنها بیشتر است.

درمان اختلالات رفتاری در کودکان

درمان این اختلالات معمولاً چند وجهی است و به اختلال خاص و عوامل مؤثر در آن بستگی دارد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • آموزش والدین – به عنوان مثال، آموزش والدین چگونه با فرزندان خود ارتباط برقرار کنند و آنها را مدیریت کنند.
  • خانواده درمانی – به کل خانواده کمک می شود تا مهارت های ارتباطی و حل مسئله را بهبود بخشند.
  • درمان شناختی رفتاری – برای کمک به کودک برای کنترل افکار و رفتار.
  • آموزش اجتماعی – مهارت های اجتماعی مهمی به کودک آموزش داده می شود، مانند اینکه چگونه با دیگران مکالمه داشته باشد یا با دیگران بازی کند.
  • مدیریت خشم – به کودک آموزش داده می شود که چگونه نشانه های ناامیدی فزاینده خود را تشخیص دهد و مجموعه ای از مهارت های مقابله ای که برای خنثی کردن خشم و رفتار پرخاشگرانه طراحی شده است به او داده می شود. تکنیک های آرام سازی و مهارت های مدیریت استرس نیز آموزش داده می شود.
  • حمایت از مشکلات مرتبط – برای مثال، کودکی که مشکل یادگیری دارد از حمایت حرفه ای بهره مند خواهد شد.
  • تشویق – بسیاری از کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری شکست‌های مکرر را در مدرسه و در تعامل با دیگران تجربه می‌کنند. تشویق کودک به برتری در استعدادهای خاص خود (مانند ورزش) می تواند به ایجاد عزت نفس کمک کند.
  • دارو – برای کمک به کنترل رفتارهای تکانشی.
متخصصان ما در مرکز توانبخشی برنا خدمات تخصصی کاردرمانی ذهنی و روانشناسی را برای کمک به درمان اختلالات رفتاری در کودکان ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

درمان اختلال رفتار در کودکان – درمان اختلالات روحی کودکان – مرکز روانشناسی در تهران – کلینیک مشاوره روانشناسی کودکان در تهران