درمان اختلال بلع سالمندان بستگی به نوع یا علت اختلال بلع فرد دارد.

اختلال بلع یا همان دیسفاژی یکی از شایع ترین اختلالاتی است که در افراد سالمند دیده می شود و می تواند سلامت فرد سالمند را نیز تهدید کند.

اختلالاتی همچون سکته مغزی ، پارکینسون ، سرطان های دهان و حنجره از جمله مهم ترین دلایل بروز اختلال بلع در سالمندان هستند که باید توجه ویژه ای به آن ها شود.

درمان اختلال بلع سالمندان

گفتاردرمانی برای درمان اختلال بلع به عنوان یکی از درمان های اصلی و موثر شناخته می شود که توسط متخصصان ما در مرکز توانبخشی برنا (بهترین گفتاردرمانی شرق تهران) ارائه می شود، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تمرین های یادگیری. برخی تمرینات ممکن است به هماهنگ کردن ماهیچه های بلع یا تحریک مجدد اعصابی که رفلکس بلع را تحریک می کنند، کمک کند.
  • آموزش تکنیک های بلع. همچنین ممکن است روش هایی را بیاموزید که غذا را در دهان خود قرار دهید یا بدن و سر خود را برای کمک به بلع قرار دهید. اگر اختلال بلع ناشی از مشکلات عصبی مانند بیماری آلزایمر یا پارکینسون باشد، ورزش ها و تکنیک های جدید بلع ممکن است به شما کمک کند.

درمان دیسفاژی مری

رویکردهای درمانی برای دیسفاژی مری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اتساع مری. برای سفت شدن اسفنکتر مری (آکالازی) یا تنگی مری، پزشک شما ممکن است از یک آندوسکوپ با یک بالون مخصوص متصل به مری استفاده کند تا به آرامی مری شما را کشیده و منبسط کند یا از یک لوله یا لوله‌های منعطف برای کشش مری (اتساع) استفاده کند.
  • عمل جراح. برای یک تومور مری، آشالازی یا دیورتیکول حلق مری، ممکن است برای پاک کردن مسیر مری نیاز به جراحی داشته باشید.
    داروها مشکل بلع مرتبط با GERD را می توان با داروهای خوراکی تجویزی برای کاهش اسید معده درمان کرد. ممکن است لازم باشد این داروها را برای مدت طولانی مصرف کنید.
  • کورتیکواستروئیدها ممکن است برای ازوفاژیت ائوزینوفیلیک توصیه شود. برای اسپاسم مری، شل کننده های عضلات صاف ممکن است کمک کنند.
  • رژیم غذایی. پزشک ممکن است بسته به علت دیسفاژی، رژیم غذایی خاصی را برای کمک به علائم شما تجویز کند. اگر ازوفاژیت ائوزینوفیلیک دارید، رژیم غذایی ممکن است به عنوان درمان استفاده شود.

درمان اختلال بلع سالمندان در موارد شدید
اگر مشکل در بلع شما را از خوردن و آشامیدن کافی باز می دارد و درمان به شما اجازه نمی دهد که با خیال راحت بلعید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک لوله تغذیه را توصیه کند. یک لوله تغذیه مواد مغذی را بدون نیاز به بلع فراهم می کند.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی برنا خدمات گفتاردرمانی برای درمان اختلال بلع را بر اساس بروزترین متدهای درمانی ارائه می دهند.

گفتاردرمانگران ما با تجربه بالا در زمینه گفتاردرمانی دیسفاژی و اختلال بلع نهایت تلاش خود را برای کمک به مراجعان عزیز بکار می بندند.

 

کلمات مرتبط :

درمان اختلال بلع سالمندان – درمالن دیسفاژی در سالمندان – گفتاردرمانی برای سالمندان – گفتاردرمانی سالمندان – گفتاردرمانی در پیروزی – گفتاردرمانی در نیروهوایی – بهترین گفتاردرمانی شرق تهران