درمان افسردگی با آر تی ام اس

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. درمان افسردگی با آر تی ام اس
درمان افسردگی با آر تی ام

درمان افسردگی با آر تی ام اس

تحریک مغناطیسی جمجمه ای مکرر (rTMS) یک تکنیک تعدیل عصبی غیر تهاجمی است که شامل استفاده از میدان های مغناطیسی برای تحریک مناطق خاصی از مغز است. نشان داده شده است که این یک درمان موثر برای افسردگی است، به ویژه برای بیمارانی که به سایر اشکال درمان مانند دارو یا روان درمانی پاسخ خوبی نداده اند.

rTMS با استفاده از یک سیم پیچ برای تولید یک میدان مغناطیسی که از پوست سر و جمجمه به ناحیه مورد نظر مغز می گذرد، کار می کند. میدان مغناطیسی یک جریان الکتریکی در نورون‌های آن ناحیه ایجاد می‌کند که بسته به فرکانس و شدت تحریک می‌تواند فعالیت آنها را افزایش یا کاهش دهد. با تحریک نواحی خاصی از مغز که با افسردگی مرتبط هستند، مانند قشر جلوی پیشانی پشتی جانبی (DLPFC)، rTMS می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند.

درمان افسردگی با آر تی ام اس معمولاً شامل یک سری جلسات روزانه در طول چند هفته است. تعداد جلسات و مدت هر جلسه بسته به هر بیمار و شدت افسردگی او می تواند متفاوت باشد. در طول هر جلسه، بیمار روی یک صندلی راحت می نشیند و یک سیم پیچ روی پوست سر او قرار می گیرد. سیم پیچ مجموعه ای از پالس های مغناطیسی را به ناحیه مورد نظر مغز ارسال می کند که بیمار ممکن است آن را به صورت ضربه زدن یا ضربه زدن احساس کند. درمان به طور کلی به خوبی تحمل می شود و نیازی به بیهوشی یا آرام بخشی ندارد.

مزایای درمان افسردگی با آر تی ام اس

یکی از مزایای rTMS به عنوان درمان افسردگی غیر تهاجمی بودن آن است و به هیچ دارویی نیاز ندارد. این می تواند به ویژه برای بیمارانی که به خوبی به داروهای ضد افسردگی پاسخ نداده اند یا عوارض جانبی قابل توجهی را از آن داروها تجربه کرده اند مفید باشد. rTMS همچنین خطرات مرتبط با الکتروشوک درمانی (ECT) را ندارد، که گزینه درمانی دیگری برای افسردگی است که شامل ایجاد تشنج از طریق تحریک الکتریکی مغز است.

یکی دیگر از مزایای rTMS این است که نشان داده شده است که عوارض جانبی کمتری نسبت به دارو یا ECT دارد. شایع ترین عارضه جانبی rTMS یک سردرد خفیف است که معمولاً ظرف چند ساعت پس از جلسه از بین می رود. برخی از بیماران نیز ممکن است در طول جلسه احساس ناراحتی یا سوزن سوزن شدن پوست سر را تجربه کنند، اما معمولاً خفیف هستند و نیازی به مداخله ندارند.

مطالعات نشان داده اند که rTMS می تواند یک درمان موثر برای افسردگی باشد، با نرخ پاسخ از ۳۰٪ تا ۶۰٪ بسته به شدت افسردگی و پارامترهای خاص درمان rTMS. نرخ پاسخ به طور کلی برای بیمارانی که به سایر اشکال درمان مانند دارو یا روان درمانی پاسخ خوبی نداده اند بالاتر است.

rTMS علاوه بر اثربخشی آن به عنوان درمانی برای افسردگی، به عنوان یک درمان بالقوه برای سایر اختلالات روانپزشکی و عصبی، مانند اضطراب، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) و درد مزمن نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. در حالی که تحقیقات بیشتری برای تعیین اثربخشی rTMS برای این شرایط مورد نیاز است، مطالعات اولیه نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داده‌اند.

به طور کلی، rTMS یک گزینه درمانی غیر تهاجمی و قابل تحمل برای افسردگی است که می تواند برای بیمارانی که به سایر اشکال درمان پاسخ خوبی نداده اند مفید باشد. اگرچه ممکن است برای همه موثر نباشد، اما یک ابزار ارزشمند در درمان افسردگی و سایر اختلالات روانپزشکی و عصبی است.

کلینیک روانشناسی در شرق تهران

برای مراجعه به یک مرکز روانشناسی معتبر با کادری مجرب و متعهد می توانید به کلینیک روانشناسی و توانبخشی برنا مراجعه کنید تا از خدمات درمانگران ما بهره مند شوید.

متخصصان ما خدمات روانشناسی ، روانپزشکی و توانبخشی را برای کودکان و بزرگسالان در طیف وسیعی از مشکلات و با بهره گیری از بروزترین متدهای درمانی ارائه می دهند.