درمان کمردرد با فیزیوتراپی

 1. خانه
 2. خدمات کلینیک
 3. درمان کمردرد با فیزیوتراپی
درمان کمردرد با فیزیوتراپی

درمان کمردرد با فیزیوتراپی ممکن است به شما کمک کند زمانی که کمردرد حرکت کردن و انجام کارهای روزمره را دشوار می کند. این درمان به شما کمک می کند بهتر حرکت کنید و ممکن است درد را تسکین دهید. همچنین به بهبود یا بازیابی سطح تناسب اندام و عملکرد شما کمک می کند.

اگر تا به حال از کمردرد حاد یا مزمن رنج برده اید، می دانید که می تواند ناتوان کننده باشد. با این حال، بسیاری از مردم تا زمانی که کمردرد سبک زندگی آنها را محدود کند، به فیزیوتراپ مراجعه نمی کنند. ممکن است شما را از شرکت در فعالیت های ورزشی یا اوقات فراغت منع کند، بر توانایی شما برای کار تأثیر بگذارد یا شما را در شب بیدار نگه دارد.

علت کمردرد هرچه که باشد، یک فیزیوتراپیست ماهر می تواند کمک کند. فیزیوتراپیست ها برای ارزیابی نحوه حرکت افراد و چرایی ارتباط الگوهای حرکتی با درد آموزش دیده اند. ما محدوده حرکت، کیفیت و محدودیت‌های حرکت را بررسی می‌کنیم.

سپس بررسی می کنیم که چرا این حرکت غیرعادی است. آیا مشکل مفصلی است یا عضلانی؟ آیا می تواند کنترل ضعیف یا ضعف باشد؟ ما از این دانش بیومکانیک برای بازآموزی و بهبود حرکت شما و جلوگیری از عود کمردرد استفاده می کنیم.

هدف این است که کارها و فعالیت های روزانه را آسان تر کنید. به عنوان مثال، فیزیوتراپی ممکن است به راه رفتن، بالا رفتن از پله ها، یا داخل و خارج شدن از تخت کمک کند.

فیزیوتراپیست شما را معاینه می کند و یک برنامه درمانی تهیه می کند. ممکن است برای انعطاف پذیری، قدرت، استقامت، هماهنگی و یا تعادل به کمک نیاز داشته باشید.

درمان کمردرد با فیزیوتراپی تقریباً همیشه شامل ورزش است. این می تواند شامل کشش، تمرینات اصلی، وزنه برداری و پیاده روی باشد. ممکن است یک برنامه ورزشی یاد بگیرید تا بتوانید آن را در خانه انجام دهید.

همچنین ممکن است درمانگر از درمان دستی، آموزش و تکنیک هایی مانند گرما، سرما، آب درمانی، اولتراسوند و تحریک الکتریکی استفاده کند.

فیزیوتراپی ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر درمان ها استفاده شود.

علل شایع کمردرد
کمردرد، به ندرت نتیجه یک علت واحد است. 

بنابراین، اگر یک مفصل در ستون فقرات شما در اثر یک وضعیت کار مداوم سفت شود، بدن شما با استفاده از سایر نواحی، مانند لگن یا باسن، سازگار خواهد شد. در ابتدا، این به خوبی کار می کند. اما عدم تعادل مداوم منجر به عادات حرکتی ضعیف می شود. آن وقت است که درد می تواند شروع شود.

درک ما از بیومکانیک و نحوه تعامل نواحی مختلف بدن در دهه گذشته پیشرفت زیادی داشته است و به ما امکان می دهد علائم را بهتر از قبل شناسایی و توضیح دهیم.

علل کمردرد می تواند شامل موارد زیر باشد اما محدود به آنها نیست:

 • ضعف عضلات
 • کشیدگی ماهیچه یا رباط ها
 • کم تحرکی (کاهش دامنه حرکتی) یا بیش حرکتی (افزایش انعطاف پذیری)
 • اختلال عملکرد مفاصل ساکروایلیاک
 • آرتروز ستون فقرات
 • ثبات هسته ضعیف.
 • آسیب های دیسک بین مهره ای
 • عوامل مرتبط با سن مانند رشد در نوجوانان و پوکی استخوان در سالمندان.

درمان کمردرد با فیزیوتراپی

به طور کلی، هر چیزی که مربوط به عضلات و مفاصل باشد توسط فیزیوتراپیست قابل کنترل است. بسیاری از مشکلات عضلانی و مفصلی می توانند باعث ایجاد کمردرد شوند که فیزیوس می تواند آن ها را مدیریت کند، از جمله اسپاسم، رگ به رگ شدن، پارگی و ضعف.

برای یافتن علت یا علل، کاوش عمیق‌تر ضروری است. فیزیوتراپیست ها می توانند عوامل موثر را ارزیابی و تعیین کنند و درمان فردی را ارائه دهند. ما این کار را با ارزیابی کامل الگوهای حرکتی انجام می دهیم، به دنبال هرگونه عدم تعادل یا تفاوت در حالت عادی هستیم. ما همچنین یک تاریخچه کامل از پیشرفت درد شما می گیریم. گاهی اوقات تغییر روال، وظایف کاری متفاوت، فعالیت های ورزشی جدید یا سرگرمی می تواند بارهای زیادی را بر سازه هایی وارد کند که قادر به مقابله نیستند. ما از یک رویکرد عملی استفاده می کنیم، حرکت مفاصل فردی را احساس می کنیم، عضلات و سایر بافت های نرم را لمس می کنیم و این اطلاعات را برای تعیین علت احتمالی تجزیه و تحلیل می کنیم.

اگر تا به حال برای کمردرد تحت درمان قرار گرفته اید، ممکن است متوجه شده باشید که در ناحیه هایی غیر از محل درد درگیر شده است. اغلب اوقات، کمردرد می تواند ناشی از حرکت ضعیف در سایر نواحی بدن شما باشد. به عنوان مثال، دامنه حرکتی ضعیف لگن می‌تواند بار بر روی کمر شما را افزایش دهد، در حالی که حرکت یا تراز ضعیف لگن می‌تواند بارهای مفصلی را در ستون فقرات کمری افزایش دهد. بیومکانیک پا و زانو می تواند کمر را به طور ناهموار بارگذاری کند و در نتیجه باعث درد شود.

تکنیک های فیزیوتراپی برای کمردرد

فیزیوتراپی برای تسکین کمر درد ممکن است از مداخلات مختلفی استفاده کند، از جمله:

 • تحرک و دستکاری مفاصل.
 • ماساژ بافت عمیق و درمان نقطه ماشه ای.
 • سوزن خشک برای اسپاسم عضلانی و کنترل درد.
 • بازآموزی حرکتی تقویت عضلات و کشش/دامنه تمرینات حرکتی.
 • تجویز بریس و کمربند طبی

 

کلمات مرتبط :

درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی برای کمردرد – فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی در پیروزی – بهترین مرکز درمان کمردرد در شرق تهران