دست خط بخش مهمی از سواد و یک مهارت ضروری برای زندگی است.

برای کودکان نوپا و پیش دبستانی، دست خط در مورد نقاشی و خط کشیدن با مداد رنگی، مداد و گچ است.

بچه های بزرگتر در مدرسه دستخط رسمی را یاد می گیرند.

فعالیت‌های روزمره مانند نقاشی، نوشتن فهرست خرید و نوشتن روی کارت‌ها می‌توانند به کودک شما در یادگیری نوشتن کمک کنند.

دست خط یک مهارت ضروری زندگی است.

به عنوان مثال، کودکانی که می توانند روان و واضح بنویسند، بهتر می توانند از نوشتن برای ثبت افکار و ایده های خود استفاده کنند. هنگامی که دست خط خودکار است، ایده های آنها می تواند جریان یابد. کودکان همچنین برای بسیاری از درس ها و وظایف مدرسه نیاز به نوشتن دارند.

مهارت های دستخط به کودکان کمک می کند تا مهارت های خواندن و املا را توسعه دهند. همچنین به توانایی یادآوری و به خاطر سپردن اطلاعات کمک می کند و ما برای انجام بسیاری از کارهای بعدی مانند نوشتن کارت تولد، پر کردن فرم ها و امضای اسناد مهم به مهارت های دست خط نیاز داریم.

چگونه کودکان دست خط را یاد می گیرند؟

دست‌نویسی مهارت پیچیده‌ای است که در طول زمان رشد می‌کند. برای یادگیری دستخط، کودکان نیاز به ترکیب مهارت های حرکتی ظریف، زبان، حافظه و تمرکز دارند. آنها همچنین نیاز به تمرین و پیروی از دستورالعمل ها دارند.

دستخط با خط خطی و طراحی شروع می شود و سپس به شکل گیری حروف و کلمات ادامه می یابد.

شما می توانید با دادن فرصت هایی برای کشیدن، خط خطی کردن و نوشتن، فرزندتان را تشویق کنید که به دست خط علاقه پیدا کند. این کار کودک شما را برای دستخط رسمی که در مدرسه یاد می گیرد آماده می کند.

چپ نویسی در کودکان

اکثر کودکان نوشتن و نقاشی را با دست راست خود انتخاب می کنند. اما برخی از کودکان دست چپ خود را انتخاب می کنند. این مشکلی ندارد. وقتی کودکان دست چپ خود را برای نوشتن انتخاب می کنند، نیازی به تعویض دست ندارند.

نقاشی و مهارت های اولیه دست خط

نقاشی شروع دستخط برای کودکان نوپا است. کودکان نوپا معمولاً از حدود دو سالگی به نقاشی با مداد رنگی یا گچ علاقه نشان می دهند.

در اینجا چند ایده برای تشویق کودک نوپا به نقاشی، خط خطی کردن و “نوشتن” وجود دارد:

 • مداد رنگی و کاغذ یا گچ و تخته سیاه در دست داشته باشید. تکه های کوچک گچ یا مداد رنگی کودک شما را تشویق می کند تا از یک دستگیره با نوک انگشت استفاده کند. این به کودک شما کمک می کند یاد بگیرد که مداد را در دست بگیرد.
 • فرزندتان را تشویق کنید تا چیزهایی را بکشد که برایش جالب است. به عنوان مثال، اگر کودک شما حشرات را دوست دارد، می توانید یک صدپا بکشید و کودک شما می تواند پاهای زیادی به آن اضافه کند. یا در یک روز بارانی می‌توانید یک ابر بزرگ بکشید و فرزندتان می‌تواند باران را به سمت پایین بکشد.
 • به کودک خود فعالیت هایی بدهید که شامل فشردن و نیشگون گرفتن چیزها می شود. این کار می تواند نخ زدن مهره های بزرگ، فشردن و فشرده کردن خمیر بازی به شکل، و ساختن با بلوک و دوپلو باشد. این به کودک شما کمک می کند تا عضلات دست مورد نیاز برای استفاده از مداد را رشد دهد.
 • سطح نقاشی کودک خود را طوری نگه دارید که در یک زاویه قرار گیرد. می توانید از یک تخته یا تخته سیاه استفاده کنید. 
 • از نشانگرهای نمدی و مداد خودداری کنید. نگه داشتن آنها تا زمانی که ماهیچه های کوچک دست مورد نیاز برای گرفتن بهتر را توسعه ندهد برای کودک نوپای شما ممکن است سخت باشد.

کودکان پیش دبستانی: شروع کار با دست خط

کودکان معمولاً از سنین پیش دبستانی شروع به کشیدن خطوط مستقیم و دایره ای می کنند. حتی ممکن است کودک پیش دبستانی شما این خطوط و اشکال را کنار هم قرار دهد تا افراد و اشیا را بکشد. ممکن است کودک پیش دبستانی شما نیز شروع به تشکیل حروف کند.

فرصت های زیاد برای نقاشی به کودک شما کمک می کند تا مهارت های مورد نیاز برای دست خط را توسعه دهد. در اینجا نحوه کمک آمده است:

 • مداد رنگی و گچ درشت را به کودک خود بدهید تا زمانی که انگشت و شست مورد نیاز برای گرفتن مداد را در دست بگیرد.
 • فرزندتان را تشویق کنید تا خطوط ساده از بالا به پایین و از چپ به راست را در یک صفحه دنبال کند و سعی کنید تا انتها روی خطوط باقی بماند. داستانی بسازید تا به این فعالیت علاقه مند شوید – به عنوان مثال، “به این توله سگ کمک کنید راه خانه را پیدا کند”.
 • رسم دایره هایی در خلاف جهت عقربه های ساعت که از بالای صفحه شروع می شوند را تمرین کنید. این الگویی است که ما برای تشکیل حروف استفاده می کنیم.
 • همانطور که کودک شما کنترل بیشتری بر مداد رنگی یا مداد پیدا می کند، او را تشویق کنید تا افراد ساده چوبی را بکشد. اگر عکس‌های فرزندتان را روی یخچال یا دیوار قرار دهید، از کار خود احساس غرور می‌کند.
 • به فرزندتان کمک کنید تا نام خود را بشناسد و بنویسد و به او کمک کنید تا حروف نام خود را ردیابی کند. در ابتدا ممکن است لازم باشد دست خود را روی دست فرزندتان بگذارید تا به او کمک کنید.
 • به فرزندتان کمک کنید دنباله حروف الفبا را یاد بگیرد. یک راه سرگرم کننده برای یادگیری این است که در حالی که حروف را با هم می گویید، دستان خود را با ریتمی ثابت کف بزنید. انجام این کار با موسیقی یا خواندن الفبای مشترک نیز می تواند کمک کننده باشد.
 • به کودک خود فرصت نوشتن و نقاشی با مواد دیگر بدهید. به عنوان مثال، فرزند شما می تواند خطوطی را در ماسه یا گل بکشد، حروف را روی علائم با انگشت خود ردیابی کند، حروف سه بعدی را از خمیر بازی تشکیل دهد و غیره. اگر می خواهید این نقاشی ها را چاپ کنید و نمایش دهید، از آنها عکس بگیرید.

 

کلمات مرتبط :

مهارت دست نویسی – مهارتهای دستی – کاردرمانی ذهنی – کاردرمانی کودکان – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در نیروهوایی