دلایل اختلالات گفتاری

 1. خانه
 2. خدمات کلینیک
 3. دلایل اختلالات گفتاری
دلایل اختلالات گفتاری

دلایل اختلالات گفتاری

هنگامی که به گفتار درمانگر مراجعه می کنید، اولین قرار ملاقات شما با ارزیابی برای تعیین نیازهای شما آغاز می شود. سپس، با هم کار خواهید کرد تا برنامه ای برای درمان خود ارائه دهید.

بسته به اهداف شما، گفتار درمانگر شما از طریق انواع تمرینات صوتی با شما کار خواهد کرد. این تمرینات گفتار درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فعالیت های حل مسئله، حافظه و سازمانی با هدف بهبود شناختی- ارتباطی
 • راهبردهای گفتگو برای بهبود تعاملات اجتماعی
 • تمرینات تنفسی برای اختلالات رزونانس
 • ورزش هایی که عضلات دهان را تقویت می کند
 • متخصص گفتاردرمانی شما همچنین ممکن است برنامه‌های گفتار درمانی، بازی‌های توسعه زبان، کتاب‌های کار و تمرین‌هایی را برای تمرین در خانه توصیه کند.

اگر یک اختلال گفتاری جدی و غیرقابل کنترل دارید، گفتار درمانگر می تواند به شما کمک کند.

دلایل اختلالات گفتاری

اختلالات عصبی که می توانند باعث مشکلات گفتاری شوند عبارتند از:

 • اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (همچنین به عنوان ALD یا بیماری لو گریگ شناخته می شود)
 • فلج مغزی
 • آسیب مغزی یا تومور مغزی
 • سندرم گیلن باره
 • بیماری هانتینگتون
 • اسکلروز چندگانه
 • بیماری پارکینسون

اختلالات عصبی آنهایی هستند که بر سیستم عصبی مرکزی و محیطی از جمله مغز، نخاع، اعصاب و ماهیچه ها تأثیر می گذارند.

با این حال، مشکلات گفتاری همچنین می تواند ناشی از شرایط غیر عصبی مانند آسیب سر، بیماری لایم، دیستروفی میاستنی، بیماری ویلسون و سکته باشد.

با این حال، اگرچه این شرایط در شروع عصبی در نظر گرفته نمی شوند، اما هنوز به نوعی بر سیستم عصبی تأثیر می گذارند. از این رو، بیشتر مشکلات گفتاری ناشی از نوعی تداخل عصبی است.

اختلالات ناگهانی

مشکلات گفتاری ناگهانی می تواند ناشی از استرس و خستگی، مصرف زیاد الکل، سکته مغزی، میگرن، اختلالات عصبی یا برخی داروها باشد.

هنگامی که به طور ناگهانی توانایی برقراری ارتباط از طریق گفتار را از دست می دهید، مطمئناً می تواند یک تجربه نگران کننده باشد. با این حال، یکی از دلایل بالا می تواند مقصر باشد.

استرس و خستگی می تواند بیان کردن افکارتان را در قالب کلمات دشوار کند. علاوه بر این، زمانی که در مورد صحبت کردن با دیگران یا گروه‌های بزرگ استرس دارید یا نگران صحبت کردن با دیگران هستید، زبان بند شدن یک تجربه رایج است.

خواب کافی به شما کمک می‌کند تا به وضوح فکر کنید و ارتباط برقرار کنید و کار با یک متخصص گفتاردرمانی می‌تواند به شما کمک کند تا از طریق اضطراب اجتماعی خود برای کاهش برخی از این مشکلات گفتاری که ممکن است با آن مواجه هستید، کار کنید.

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که اکسیژن به مغز قطع شود. باعث اختلال در تکلم، بی حسی یک طرف و افتادگی یک طرف صورت می شود. سکته مغزی فوق العاده جدی است که نیاز به مراقبت فوری دارد. برای دریافت کمک فوری و جلوگیری از مشکلات گفتاری دائمی به نام آفازی، در اولین علائم سکته با ۰۰۰ تماس بگیرید.

میگرن همچنین می تواند باعث مشکلات گفتاری و همچنین ایجاد مشکلاتی در تمام حواس شما شود. این مشکلات گفتاری پس از فروکش کردن میگرن از بین می‌روند، اما اگر میگرن‌های مکرر را تجربه می‌کنید، در صورت بروز یک اختلال عصبی عمیق‌تر به پزشک مراجعه کنید.

اختلالات عصبی بر مغز، نخاع و اعصاب شما تأثیر می گذارد که بر توانایی مغز شما برای ارتباط با بدن شما تأثیر می گذارد. اختلالات عصبی مختلف به دلیل این قطع ارتباط می توانند باعث مشکلات گفتاری شوند.

برخی از داروها می توانند به دلیل آلرژی، ترکیبات آرام بخش یا عوارض جانبی مانند خشک شدن تارهای صوتی، مشکلات گفتاری ایجاد کنند. اگر اخیراً داروی جدیدی را شروع کرده اید و مشکلات گفتاری را تجربه کرده اید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

 

کلمات مرتبط :

دلایل اختلالات گفتاری – دلایل مشکلات گفتاری در بزرگسالان – للکنت زبان – گفتاردرمانی برای لکنت زبان – گفتاردرمانی برای کودکان در شرق تهران – مرکز روانپزشکی در شرق تهران – مرکز روانشناسی در شرق تهران – کلینیک روانشناسی در پیروزی