روانپزشکی چیست؟

روانپزشکی حوزه ای از پزشکی است که شامل مطالعه، تشخیص و درمان اختلالات سلامت روان است. سلامت روان یک فرد تحت تأثیر ترکیبی از عواملی است که هم مختص یک فرد است و هم به تعامل با جامعه، جامعه و خانواده مربوط می شود. چندین مؤلفه برای سلامت روانی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به عزت نفس سالم، مهارت‌های ارتباطی و توسعه تاب‌آوری اشاره کرد.

مشکلات سلامت روان نباید صرفاً به عنوان ضعف هایی تلقی شوند که یک فرد می تواند به سادگی بر آنها غلبه کند، زیرا می توانند شرایط بسیار مشکل ساز و ناتوان کننده باشند و بر بخش بزرگی از جمعیت در سراسر جهان تأثیر بگذارند. مسائل مربوط به سلامت روان باید قبل از ایجاد اختلال شدید در خانواده ها، روابط و اجتماعات مورد توجه و درمان قرار گیرند.

روانپزشک پزشکی است که با تشخیص، درمان، مدیریت و پیشگیری از سلامت روان و مشکلات عاطفی سروکار دارد. روانپزشک چهار سال آموزش اجباری دانشکده پزشکی را قبل از تخصص در زمینه روانپزشکی می گذراند.

در طول این سال ها، روانپزشک درک عمیقی از عملکردهای بدن و ارتباط بین سلامت روان و سلامت عمومی به دست می آورد. دانشجو روانپزشک همچنین یاد می گیرد که بین علل جسمی و روانی پریشانی تمایز قائل شود.

دلایل مراجعه به متخصص روانپزشکی چیست؟

نمونه هایی از مشکلات سلامت روانی که روانپزشکان با آن سروکار دارند عبارتند از اختلال دوقطبی، افسردگی، اختلال اضطراب، اختلال شخصیت، اختلال هراس، اختلال استرس پس از سانحه و اسکیزوفرنی. آنها همچنین با سوء مصرف مواد مخدر و مواد، اعتیاد و وابستگی مقابله می کنند.

اختلالات شدید سلامت روان مانند اسکیزوفرنی یا اختلال دوقطبی تقریباً ۲٫۸٪ از کل بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد و شرایط مختلف دیگر تأثیرات مخربی بر رفاه فرد دارد.

تخصص های روانپزشکی چیست؟

  • مدیریت اعتیاد و توانبخشی
  • روانپزشکی کودک و نوجوان
  • روانپزشکی سالمندان در مورد بیماران سالمند
  • روانپزشکی اورژانسی
  • روانپزشکی نظامی
  • اعصاب و روان
  • متخصصان خواب

برای اکثر اختلالات روانپزشکی، هیچ آزمایش آزمایشگاهی برای تایید این بیماری وجود ندارد. در عوض، یک بیمار تحت یک سری آزمایش‌های روان‌شناختی قرار می‌گیرد، اگرچه آزمایش‌های بیوشیمیایی نیز برای بررسی وضعیت سلامت جسمی بیمار انجام می‌شود.

روانپزشکان از انواع مختلفی از درمان در مدیریت بیماری های سلامت روان استفاده می کنند، از جمله روان درمانی، داروهایی مانند داروهای ضد روان پریشی، تثبیت کننده های خلق و خو و داروهای ضد افسردگی. روان درمانی ممکن است شامل درمان شناختی رفتاری، خانواده درمانی یا مشاوره گروهی باشد. در موارد شدید نیز ممکن است نیاز به بستری شدن باشد.

روانپزشکی یکی از قدیمی ترین شاخه های پزشکی است، اما این رشته از زمان ظهور علوم اعصاب پیشرفت قابل توجهی داشته است. دستورالعمل های استاندارد برای تشخیص و درمان اختلالات سلامت روان در نسخه های مختلف راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات سلامت روان موجود است.

 

کلمات مرتبط :

روانپزشکی چیست؟ – روانپزشکی در شرق تهران – متخصص روانپزشک در پیروزی – روانپزشک کودک و نوجوان در شرق تهران