روشهای درمان دیسفاژی

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. روشهای درمان دیسفاژی
روشهای درمان دسفاژی

روشهای درمان دیسفاژی

مصرف دارو

اگر افراد مسن شما قبلاً داروهای خوراکی را با آب مصرف می کردند، اکنون باید آنها را با یک نوشیدنی غلیظ ببلعند. یا باید قرص ها را خرد کرده و با غذای غلیظ تری مخلوط کنند. قرص ها معمولاً طعم بسیار منزجر کننده ای دارند، به خصوص زمانی که پوشش روی آنها وجود دارد.

اجتناب از نی

بسته به وضعیت بزرگسالان مسن شما، آسیب شناس گفتار و زبان ممکن است به شما توضیح دهد که معمولاً استفاده از نی برای بیماران دیسفاژی ایده خوبی نیست.

برای افرادی که در نوشیدن مشکل دارند، استفاده از نی ممکن است کمک مفیدی به نظر برسد، اما نی احتمال بیشتری دارد که سرعت جریان مایعات را در دهان افزایش دهد.

این امر باعث می‌شود که ماهیچه‌های ضعیف نتوانند مایع را از لوله مناسب پایین بیاورند – که ممکن است منجر به خفگی یا آسپیراسیون شود.

هیدراته ماندن

هیدراتاسیون سالم برای هر کسی که از یک فرد مسن مراقبت می کند، کلیدی است. با تشخیص دیسفاژی، تمام آب و نوشیدنی ها باید غلیظ شوند.

نوشیدن مایعات غلیظ بیشتر از نوشیدن مایعات بدون غلیظ طول می کشد، بنابراین مدیریت هیدراتاسیون سالم نیاز به صبر و حتی توجه بیشتر شما دارد.

عوامل غلیظ کننده ممکن است به صورت ژل یا پودری باشند که با یک نوشیدنی مخلوط می شوند – معمولاً در داروخانه ها یا آنلاین یافت می شوند.

سایر روشهای درمان دیسفاژی

تغذیه کافی

برای بسیاری از بیماران دیسفاژی، دریافت کالری کافی و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی به یک چالش سخت تبدیل می شود.

راه‌های دیگری نیز برای ترکیب مواد غذایی کامل و مواد مغذی در رژیم غذایی دیسفاژی وجود دارد.

وضعیت بدن

برای بیماران مبتلا به اختلال بلع بسیار مهم است که هنگام خوردن و آشامیدن کاملا صاف بنشینند. این به کاهش موفقیت آمیز غذا و نوشیدنی کمک می کند.

اگر بزرگسالان مسن شما روی تخت بیمارستان، ویلچر یا زمانی را روی صندلی سپری می کنند، ممکن است لازم باشد پشتی او را تنظیم کنید یا به او کمک کنید سر خود را هنگام غذا خوردن و نوشیدن بالا نگه دارد.

زمان بندی

برای افرادی که علائم دیسفاژی همراه با بیماری های مزمن مانند ام اس یا پارکینسون دارند، خستگی و ضعف شدید می تواند خوردن بیش از ۱۵ دقیقه در یک زمان را به سادگی خسته کند.

هر چه فرد مسن شما خسته تر باشد، بلع صحیح غذا و نوشیدنی برای آنها سخت تر خواهد بود.

یک آسیب شناس گفتار ممکن است به آنها توصیه کند که برای مدت کوتاهی در طول روز بخورند و بنوشند.

تشخیص دیسفاژی مراقبت را به سطح بعدی می برد، به خصوص اگر در حال مدیریت مراقبت از والدین سالخورده یا بزرگسالانی باشید که قبلاً بیماری های مزمن دیگری دارند.

اگر نگران هرگونه مشکل در بلع هستید یا اگر متوجه علائم دیسفاژی شدید، فوراً با پزشک بزرگسال خود صحبت کنید.

 

کلمات مرتبط :

روشهای درمان دیسفاژی – درمان اختلال بلع – گفتاردرمانی برای اختلال بلع – گفتاردرمانی در پیروزی