صافی کف پا در کودکان

 1. خانه
 2. خدمات کلینیک
 3. صافی کف پا در کودکان
صافی کف پا در کودکان

صافی کف پا در کودکان یکی از ناهنجاری های شایع پا است که در بسیاری از کودکان نوپا دیده می شود. به طور معمول، پاها دارای قوس هستند. اما برای بچه‌هایی که کف پایشان صاف است، بیشتر یا تمام پایشان زمین را لمس می‌کند.

اگرچه به نظر می رسد این مشکل یک پا باشد، اما در واقع از پاشنه پا شروع می شود. استخوان پاشنه (استخوان پاشنه پا) کودک شما به سمت داخل می چرخد. این باعث می شود پا به داخل جایی که قوس باید باشد فرو بریزد. بنابراین به جای اینکه وزن بدن به طور مساوی توزیع شود، کودک شما روی قسمت داخلی پا راه می رود.

یک راه ساده برای بررسی صافی کف پا در کودکان وجود دارد. از کوچولوی خود بخواهید با پای برهنه و رو به روی شما بایستد. از پشت مستقیم عکس بگیرید. اگر می توانید انگشت صورتی و انگشت شست پا را ببینید، احتمالاً پای او خوب است. اگر می‌توانید انگشت صورتی، انگشت حلقه‌ای، اما نه انگشت شست پا را ببینید، احتمالاً فرزندتان در حال پروری است.

اگرچه صافی کف پای درمان نشده می تواند مشکلاتی ایجاد کند، اما همیشه دلیلی برای هشدار نیست. از آنجایی که کودکان نوپا ایستادن و راه رفتن را یاد می گیرند، صافی کف پا رایج است. فرزند شما هنوز در حال رشد است. اما اگر بیش از شش ماه است که راه می‌رود و همچنان کف پای صافی می‌بینید، مراقب آن باشید. آنچه شما می خواهید به دنبال آن باشید نشانه هایی از آنچه که پروناسیون بیش از حد نامیده می شود است:

 • درد
 • خستگی
 • دست و پا چلفتی بودن کودک
 • تاخیر در توسعه

دلایل صافی کف پا در کودکان

بیش از یک دلیل احتمالی وجود دارد و یک شاخص بزرگ از جایی که او در طیف تون عضلانی قرار می گیرد می آید:

تون عضلانی پایین
برای بچه‌هایی با تن عضلانی کم، مقصر شلی رباط است. این به سادگی به این معنی است که رباط ها (بافت همبند) بیش از حد کششی هستند. این امکان حرکت فراتر از محدوده حرکتی طبیعی را فراهم می کند. استخوان پاشنه به داخل می چرخد ​​که باعث فرو ریختن قوس می شود.

تون عضلانی بالا
برای بچه‌های با تن بلند، تاندون آشیل خیلی کوتاه است که پا را به سمت داخل می‌کشد.

عوارض صافی کف پا در کودکان

اگرچه ممکن است فقط یک مشکل پا به نظر برسد، کف پای صاف می‌تواند باعث ایجاد واکنش زنجیره‌ای در بدن کودک شما شود که باعث می‌شود مچ پا، زانو و باسن از هم ترازی مناسب خارج شوند. سایر مشکلات احتمالی عبارتند از:

 • درد مفاصل
 • خستگی/ضعف عضلانی
 • الگوی راه رفتن نامناسب
 • امکان راه رفتن با انگشت پا
 • رشد ضعیف پا

روشهای درمان

خوشبختانه در بسیاری از موارد صافی کف پا در کودکان با رشد کودکان برطرف شده و کمی قوس در کف پا ایجاد می شود.

این عارضه در موارد صافی کف پای انعطاف پذیر که درد و مشکل خاصی ایجاد نکرده نیاز به اقدامات درمانی نیز ندارد.

استفاده از کفی و کفش طبی از انواع ارتز هستند که می توانند به تسکین علائم ناشی از این عارضه کمک کنند.

فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی نیز در برخی شرایط توصیه می شوند که با مراجعه به مرکز توانبخشی برنا در شرق تهران می توانید از آن بهره مند شوید.

در صورتی که جراح ارتوپد کودکان جراحی را برای ایجاد قوس در کف پا توصیه کند این روش نیز یکی از روشهای صافی کف پا در کودکان در نظر گرفته می شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی خوب در پیروزی – بهترین مرکز فیزیوتراپی شرق تهران – فیزیوتراپی در نیروهوایی