فرزندپروری در نوجوانی

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. فرزندپروری در نوجوانی
فرزندپروری در نوجوانی

فرزندپروری در نوجوانی

نوجوانان که با تغییرات هورمونی و مسائل مربوط به هویت، جنسیت و الکل سروکار دارند، ممکن است احساس کنند که هیچ کس نمی تواند احساسات آنها را درک کند، به ویژه والدین.

سال های نوجوانی برخی از سخت ترین چالش ها را برای خانواده ها ایجاد می کند و فرزندپروری را پرچالش می کند. نوجوانان که با تغییرات هورمونی و دنیای همیشه پیچیده سر و کار دارند، ممکن است احساس کنند که هیچ کس نمی تواند احساسات آنها را درک کند، به خصوص والدین. در نتیجه، نوجوان ممکن است در هنگام مواجهه با مسائل پیچیده در مورد هویت، همسالان، رفتار جنسی، نوشیدن الکل و مواد مخدر احساس عصبانیت، تنهایی و سردرگمی کند.

فرزندپروری در نوجوانی

والدین ممکن است از اینکه نوجوان دیگر به اختیارات والدین پاسخ نمی دهد، ناامید و عصبانی باشند. روش‌های انضباط که در سال‌های قبل به خوبی کار می‌کردند، ممکن است دیگر تأثیری نداشته باشند. و والدین ممکن است نسبت به انتخاب هایی که نوجوانشان می کند احساس ترس و درماندگی کنند.

در نتیجه، سال های نوجوانی برای ایجاد تعارض در خانواده آماده است.

اختلاف بر سر ممنوعیت تردد نوجوان انتخاب دوستان نوجوان گذراندن وقت با خانواده در مقابل همسالان عملکرد مدرسه و کار اتومبیل و امتیازات رانندگی قرار ملاقات و تمایلات جنسی لباس، مدل مو و آرایش رفتارهای مخرب خود مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر
پرداختن به مسائل مربوط به دوران نوجوانی می تواند برای همه افراد درگیر تلاش باشد. اما خانواده‌ها عموماً در کمک به فرزندان خود در دستیابی به اهداف رشدی سال‌های نوجوانی موفق هستند – کاهش وابستگی به والدین، در حالی که به طور فزاینده‌ای مسئولیت‌پذیر و مستقل می‌شوند.

با این حال، تعدادی از علائم هشداردهنده وجود دارد که نشان می دهد همه چیز خوب پیش نمی رود و ممکن است خانواده بخواهند از بیرون کمک بگیرند. اینها شامل رفتار پرخاشگرانه یا خشونت توسط نوجوان، سوء مصرف مواد مخدر یا الکل، بی بند و باری، فرار از مدرسه، عدم رعایت قانون، یا رفتار فراری است. به همین ترتیب، اگر والدین در تلاش برای حفظ نظم و انضباط به کتک زدن یا سایر رفتارهای خشونت آمیز متوسل شوند، این یک علامت خطر قوی است.

برای مشاوره روانشناسی در دوران نوجوانی و مشورت با کارشناسان حوزه فرزندپروری می توانید به پلی کلینیک توانبخشی برنا مراجعه بفرمایید. متخصصان روانپزشکی و روانشناسی ما در مرکز برنا خدمات تخصصی مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان را ارائه می دهند.