فرزندپروری مقتدرانه

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. فرزندپروری مقتدرانه
فرزندپروری مقتدرانه

فرزندپروری مقتدرانه یکی از سبکهای فرزندپروری است که به عقیده متخصصان این حوزه بهترین سبک فرزندپروری است که والیدن می توانند انتخاب کنند.

روشی که ما فرزندان خود را تربیت می کنیم می تواند تأثیرات عمیقی بر رفاه عاطفی، رشد و موفقیت بعدی آنها در زندگی داشته باشد. 

از میان چهار نوع فرزندپروری، کارشناسان موافقند که فرزندپروری مقتدرانه که در آن گرما و ارتباط با پایبندی به قوانین و ساختار متعادل می شود، بیشتر مورد علاقه است. کودکانی که با سبک مقتدرانه تربیت می شوند، به احتمال زیاد از نظر عاطفی متعادل و سازگار هستند

بیایید ببینیم که فرزندپروری مقتدر چیست، چگونه بر کودکان تأثیر می گذارد، و چگونه می توانید جنبه هایی از این سبک را در فرزندپروری خود بپذیرید.
فرهنگ های مختلف کودکان را با چرخش منحصر به فرد خود در تربیت فرزند بزرگ می کنند

فرزندپروری مقتدرانه چیست؟

یک سبک فرزندپروری است که برای ارتباط ارزش قائل است اما از قوانین یا اختیارات دوری نمی‌کند. 

فرزندپروری مقتدرانه به‌عنوان سبکی از فرزندپروری یا مراقبت تعریف می‌شود که در آن مراقبان در تعاملات خود با فرزندان خود پرورش می‌دهند، پاسخگو و حمایت می‌کنند، در حالی که این گرما را با تعیین محدودیت‌های محکم (و در عین حال ایمن) و ثابت متعادل می‌کنند. 

این سبک فرزندپروری شامل تعیین محدودیت برای کودکان است، اما والدینی که ذاتاً مستبد هستند، گرما و پاسخگویی به فرزندان خود را به همان روشی که والدین مقتدر انجام می دهند نشان نمی دهند.

ویژگی های یک والدین مقتدر

والدینی که سبک فرزندپروری مقتدرانه را انجام می‌دهند، مرزهای روشنی را تعیین می‌کنند و انتظارات زیادی از فرزندان خود دارند. والدین مقتدر ممکن است چیزی مانند این را بگویند: “من می دانم که شما قادر به انجام کارهای شگفت انگیز هستید و من به شما کمک خواهم کرد تا به آنجا برسید.”

علاوه بر این، والدین مقتدر شنوندگان خوبی هستند و به افکار و احساسات فرزندان خود ابراز توجه و علاقه می‌کنند. والدین مقتدر فرزند خود را فردی کامل می‌بینند و با آنها با محبت و شفقت رفتار می‌کنند. نکته مهم این است که والدین مقتدر به آرامی فرزندان خود را تشویق می کنند تا از مناطق امن خود خارج شوند تا آنها چیزهای جدیدی را امتحان کنند و خود را به چالش بکشند.

آنها انتظارات واضحی را تعیین می‌کنند، آن انتظارات را منتقل می‌کنند و آن انتظارات و مرزها را اعمال می‌کنند. بچه ها برای شکوفایی به عشق و ثبات نیاز دارند.

والدین مقتدر اغلب به فرزندانشان کمک می‌کنند تا با مواقع اضطراب کنار بیایند، نه با مجبور کردن آنها به انجام کارهایی که از آنها می‌ترسند و نه با اجازه دادن به آنها برای کمک به چیزهایی که آنها را به چالش می‌کشد. در عوض، والدین مقتدر به فرزندانشان قدرت می‌دهند تا با ترس‌هایشان روبرو شوند.

اثرات فرزندپروری مقتدرانه

تحقیقات نشان داده است که کودکانی که با سبک‌های فرزندپروری مقتدر بزرگ شده‌اند، به خوبی تعدیل شده‌اند و نتایج رشدی مناسبی دارند.

تحقیقات نشان می‌دهد که فرزندان والدینی که سبک فرزندپروری مقتدر دارند، اعتماد به‌نفس‌ بیشتری دارند و مهارت‌های اجتماعی و مهارت‌های حل مسئله بهتری دارند. این به پیامدهای مثبت بسیاری برای کودک تبدیل می شود، مانند پیشرفت تحصیلی و سلامت روانی بهتر، عزت نفس بالاتر و روابط سالم تر.

 

کلمات مرتبط :

سبک فرزندپروری – فرزند پروری صحیح – تربیت فرزندان – مرکز روانشناسی کودک و نوجوان در شرق تهران – کلینیک مشاوره روانشناسی و روانپزشکی در پیروزی