لورتا نوروفیدبک که با نام نوروفیدبک LORETA یا نوروفیدبک سه بعدی نیز شناخته می‌شود، نوعی نوروفیدبک است که از تکنیک تخصصی به نام توموگرافی الکترومغناطیسی (LORETA) برای به دست آوردن دید دقیق‌تر و جامع‌ تری از فعالیت مغز در مقایسه با روش‌های سنتی نوروفیدبک استفاده می‌کند.

LORETA به پزشکان اجازه می دهد تا مناطق خاصی از مغز، از جمله ساختارهای عمیق مغز را شناسایی و آموزش دهند، که با تکنیک های مرسوم نوروفیدبک که فقط فعالیت EEG پوست سر را اندازه گیری می کند، امکان پذیر نیست.

نحوه عملکرد لورتا نوروفیدبک

نوروفیدبک LORETA شامل قرار دادن ۱۹ الکترود EEG روی پوست سر برای ثبت فعالیت الکتریکی مغز است. سپس سیگنال ها با استفاده از نرم افزار LORETA پردازش می شوند که نمایشی سه بعدی از فعالیت مغز ایجاد می کند. این تصویر سه بعدی که به عنوان نقشه محلی سازی منبع شناخته می شود، مناطق خاصی از مغز را که در الگوهای EEG مشاهده شده نقش دارند، برجسته می کند.

در طول یک جلسه نوروفیدبک لورتا، افراد در زمان واقعی بازخورد فعالیت مغز خود را دریافت می کنند. آنها آموزش دیده اند تا امواج مغزی خود را به گونه ای تغییر دهند که باعث افزایش انعطاف پذیری عصبی، توانایی مغز برای سازگاری و تغییر ساختار و عملکرد آن شود. هدف این آموزش بهبود عملکرد کلی مغز، رسیدگی به شرایط مختلف و افزایش عملکرد شناختی است.

موارد کاربرد

نوروفیدبک LORETA برای مزایای بالقوه آن در زمینه های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است، از جمله:

  • اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD)
  • اختلالات اضطرابی
  • افسردگی
  • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
  • اختلالات یادگیری
  • آسیب های تروماتیک مغزی (TBI)
  • اختلالات خواب

تحقیقات نشان می دهد که نوروفیدبک لورتا ممکن است به بهبود علائم، تقویت عملکرد شناختی و ارتقای رفاه کلی کمک کند. با این حال، برای ارزیابی کامل اثربخشی و اثرات بلندمدت آن، به مطالعات کنترل شده بیشتری نیاز است.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی برنا در شرق تهران از بروزترین متدها و پیشرفته ترین تجهیزات درمانی از جمله نوروفیدبک برای کمک به بهبود شرایط مراجعه کنندگان عزیز بهره می برند.