مانیپولاسیون یکی از تکنیک های درمان دستی است که با استفاده از نیرو بر مفاصل بدن بخصوص ستون فقرات به تسکین درد و درمان مشکلات بیماران کمک می کند.

از این تکنیک درمانی برای درمان مشکلاتی همچون کمردرد ، گردن درد و دیگر بیماری ها و اختلالات اسکلتی ـ عضلانی استفاده می شود و در صورتی که توسط فیزیوتراپیست متخصص انجام بگیرد تقریبا عارضه حانبی خاصی ندارد.

این روش درمانی در مناطق ناکارآمد ستون فقرات می تواند یکپارچگی ساختاری ستون فقرات را بازیابی کند و به کاهش درد و آغاز فرایندهای طبیعی بهبودی بدن کمک کند.

مانيپولاسيون یکی از تکنیک های درمان دستی ( منوال تراپی ) است كه با استفاده از مانورهای حرکتی دست روی ستون فقرات توسط دستان ماهر پزشک متخصص فیزیوتراپی انجام مي‌گيرد.

تکنیک های درمان دستی برای کمک بهبود تحرک و عملکرد بافت های نرم ، مفاصل ، ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط ها توسط متخصصان فیزیوتراپی استفاده می شود.

دستکاری ستون فقرات با حرکات دقیق بر روی ناحیه گردن یا پشت انجام می شود و باعث تسکین درد و افزایش انعطاف پذیری می شود. این یک تکنیک ایمن و موثر است که به عنوان بخشی از برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست توصیه می شود.

مانیپولاسیون برای کاهش درد و افزایش توانایی حرکتd در بیمارانی که از کمردرد رنج می برند بسیار مناسب است.

فیزیوتراپیست با آگاهی کامل از بیومکانیک بدن انسان و نحوه بروز اختلالات فیزیکی در سیستم اسکلتی بدن و نحوه درمان آن ها از موثرترین تکنیک های درمان دستی برای کمک به بیماران بهره می برد.

این روش درمان دستی یک نوع روش غیر جراحی است و نقش موثری در درمان اکثر بیماری های مرتبط با ستون فقرات و مفاصل محیطی دارد.

اختلال در یک قسمت از ستون مهره ای، سایر نواحی آنرا متاثر می کند بطور مثال بیرون زدگی دیسک کمر باعث فشار به مهره ها، مفاصل بین مهره ای (مفاصل فاست) و لیگامان شده و باعث درد و تغییرات پاتولوژیک حاد و مزمن در این ساختارها می شود به نحوی که گاهی این عوارض ثانویه مشکل اصلی بیمار را تشکیل می دهد.

فواید مانیپولاسیون

  • تسکین دردهایی که به وضوح دارای منشاء ستون فقرات هستند.
  • تسکین دردهای ارجاعی به ستون فقرات
  • بهبود عملکرد ستون فقرات
  • تسریع روند بهبودی
  • از بین بردن گرفتگی و اسپاسم عضلات ستون فقرات
  • بهبود دامنه حرکتی ستون فقرات

 

کلمات مرتبط :

مانیپولاسیون ستون فقرات – فیزیوتراپی کمردرد – درمان دیسک کمر – فیزیوتراپی در شرق تهران