مزایای اتاق تاریک برای افراد مبتلا به اختلال پردازش حسی

  1. خانه
  2. خدمات کلینیک
  3. مزایای اتاق تاریک برای افراد مبتلا به اختلال پردازش حسی
مزایای اتاق تاریک

مزایای اتاق تاریک برای افراد مبتلا به اختلال پردازش حسی

اتاق حسی کاردرمانی مزایای زیادی را برای افراد مبتلا به اختلال پردازش حسی (SPD) فراهم می کند. شرکت در فعالیت‌های پردازش حسی در طول جلسات کاردرمانی به رشد و بهبود رفاه افراد مبتلا به SPD کمک می‌کند. مغز ما برای پردازش حواس مختلف هر روز طراحی شده است. با این حال، افراد مبتلا به SPD برای تنظیم پاسخ های خود به محرک های حسی تلاش می کنند. آنها ممکن است بیش از حد یا کمتر به برخی از محرک های حسی واکنش نشان دهند و این تجربه می تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی، به ویژه برای کودکان شود. یک اتاق حسی کاردرمانی که به خوبی طراحی شده باشد به عنوان محل آرامش برای مبتلایان به SPD عمل می کند. ادغام ابزارها و فعالیت‌های حسی مناسب باید ضمن ارتقای رشد حسی، محیطی آرام و امن را فراهم کند.

مزایای اتاق تاریک

  • صدا و موسیقی درمانی برای ارتقاء رشد و بهبود سلامتی افراد مبتلا به SPD شناخته شده است. استفاده از آلات موسیقی یکی دیگر از فعالیت های ساده و در عین حال موثر دیگری است که در اتاق حسی کاردرمانی شما به نمایش در می آید. ایجاد موسیقی معمولاً یک تجربه شاد است و امکان ابراز وجود را فراهم می کند، که گاهی اوقات می تواند برای افراد مبتلا به SPD چالش برانگیز باشد. همچنین ریتم را آموزش می دهد، هماهنگی دست و چشم را تقویت می کند و به رشد گفتار و زبان کمک می کند.
  • یک اتاق حسی کاردرمانی باید ظرفیت ایجاد یک محیط آرام و آرامش بخش را داشته باشد. این به این دلیل است که برای افراد مبتلا به SPD معمول است که وقتی با ورودی‌های حسی دست و پنجه نرم می‌کنند، احساس آشفتگی می‌کنند و واکنش منفی نشان می‌دهند. تمرین رایحه درمانی روشی موثر برای تسکین احساس پریشانی، اضطراب و بیش فعالی است. این آن را به یک فعالیت پردازش حسی کاردرمانی ایده آل تبدیل می کند. بوی روغن های ضروری می تواند به تمرکز ذهن کمک کند. نور نیز نقش مهمی در کمک به آرامش افراد دارد. لوله حباب یک ابزار حسی تخصصی است که برای متمرکز کردن فعالیت های حسی در اطراف بسیار مناسب است. لوله های حباب ال ای دی به آرامی نور رنگارنگ ساطع می کنند که توجه کاربر را به خود جلب می کند و احساس آرامش را ایجاد می کند. در یک اتاق تاریک، لوله‌های حباب‌دار مؤثرتر هستند و به تسکین اضطراب در افراد آشفته یا گوشه‌گیر کمک می‌کنند.
  • مهارت های حرکتی و تعادل گاهی اوقات برای افراد مبتلا به SPD دشوار است. برای کاردرمانگران ضروری است که نقش فعالی در ایجاد فضای امن برای رشد مهارت های حرکتی، به ویژه هنگام کار با کودکان، ایفا کنند. هنگامی که صحبت از کاردرمانی برای SPD به میان می آید، تجهیزات بازی نرم ایده آل هستند – سرگرم کننده، ایمن و برای تقویت مهارت های حرکتی عالی هستند.
  • استخر توپ تعاملی یکی دیگر از ابزارهای حسی سرگرم کننده و تعاملی است. استخرهای توپ محرک های لمسی را ارائه می دهند که به رشد مهارت های حرکتی درشت کمک می کند. توپ ها همچنین احساس آرامش می کنند، که اضطراب را تسکین می دهد.

 

کلمات مرتبط :

مزایای اتاق تاریک حسی – کاردرمانی برای اختلال پردازش حسی – کاردرمانی حسی – کاردرمانی ذهنی – اتاق تاریک در شرق تهران