مزایای گروه درمانی

حمایت، ایمنی و تشویق
گروه درمانی به افراد اجازه می دهد تا از حمایت و تشویق سایر اعضای گروه بهره مند شوند. افرادی که در گروه شرکت می‌کنند می‌توانند ببینند که دیگران در حال گذراندن شرایط مشابه هستند، که می‌تواند به آنها کمک کند کمتر احساس تنهایی کنند. این تنظیمات به افراد اجازه می‌دهد تا رفتارها و اقداماتی را در محدوده ایمنی و امنیت گروه تمرین کنند.

مدل سازی نقش
اعضای گروه می توانند به عنوان الگو برای سایر اعضای گروه باشند. با مشاهده فردی که با مشکل کنار می آید، سایر اعضای گروه می توانند ببینند که امیدی برای بهبودی وجود دارد. همانطور که هر فرد پیشرفت می کند، به نوبه خود می تواند به عنوان یک الگو و شخصیت حمایت کننده برای دیگران باشد. این می تواند به تقویت احساس موفقیت و موفقیت کمک کند.

سایر مزایای گروه درمانی چیست؟

کاهش هزینه های درمانی
گروه درمانی اغلب بسیار مقرون به صرفه است. درمانگر می‌تواند به جای تمرکز بر یک مراجع در یک زمان، وقت خود را به گروه بزرگ‌تری از افراد اختصاص دهد که این امر هزینه شرکت‌کنندگان را کاهش می‌دهد.
در حالی که هزینه ها بسته به عوامل مختلفی متفاوت است، برآوردها نشان می دهد که هزینه های گروه درمانی به طور متوسط ​​نیم تا یک سوم کمتر از درمان فردی است.

بینش در مورد مهارت های اجتماعی
با کار با یک گروه، درمانگر می تواند به طور مستقیم ببیند که هر فرد چگونه به افراد دیگر واکنش نشان می دهد و در موقعیت های اجتماعی چگونه رفتار می کند. با استفاده از این اطلاعات، درمانگر می تواند بازخورد ارزشمندی را به هر مراجعه کننده ارائه دهد.

اثربخشی گروه درمانی
گروه درمانی می تواند برای افسردگی موثر باشد. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، محققان آنچه را که وقتی افراد مبتلا به افسردگی درمان‌های رفتاری شناختی گروهی (CBT) دریافت کردند، تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که ۴۴ درصد از بیماران بهبود قابل توجهی را گزارش کردند. 

گروه درمانی در چه مشکلاتی کاربرد دارد؟

  • اختلال دو قطبی
  • اختلال وسواس اجباری (OCD)
  • اختلال هراس
  • فوبیای اجتماعی
  • اختلال مصرف مواد

آیا گروه درمانی برای شما مناسب است؟

اگر شما یا کسی که دوستش دارید به گروه درمانی فکر می کنید، چندین نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

شما باید مایل به اشتراک گذاری باشید
به خصوص اگر با اضطراب اجتماعی یا فوبیا دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است اشتراک در یک گروه برای شما مناسب نباشد. بعلاوه، برخی از انواع گروه درمانی شامل تمریناتی مانند ایفای نقش و بحث های شخصی شدید است که می تواند برای افرادی که به شدت خصوصی هستند یا در اطراف غریبه ها ناراحت هستند، طاقت فرسا باشد.

برای بحران در نظر گرفته نشده است
گروه درمانی محدودیت هایی دارد و همه افراد کاندیدای خوبی نیستند. اگر شما یا کسی که دوستش دارید در بحران هستید یا افکار خودکشی دارید، درمان فردی انتخاب بهتری نسبت به گروه درمانی است. به طور کلی، تنظیمات گروهی برای افرادی که در حال حاضر در بحران نیستند، بهترین است.

شاید لازم باشد چند گروه را امتحان کنید
همانطور که ممکن است برای یافتن درمانگر مناسب نیاز به خرید داشته باشید، ممکن است لازم باشد قبل از اینکه بهترین درمانگر را پیدا کنید، چند گروه را امتحان کنید. کمی در مورد آنچه می خواهید و نیاز دارید فکر کنید و در نظر بگیرید که چه چیزی می تواند راحت ترین یا بهترین تطابق برای شما باشد.

 

کلمات مرتبط :

مزایای گروه درمانی – هزینه گروه درمانی – مرکز روانپزشکی در شرق تهران – کلینیک مشاوره روانشناسی در پیروزی