نکات فرزند پروری

نکات ذکر شده در این مقاله برای تربیت کودک می تواند به شما کمک کند تا به عنوان والدین احساس رضایت بیشتری از فرزند پروری خود داشته باشید.

برای فرزندتان الگوی خوبی باشید
کودکان و نوجوانان با تماشای والدین خود چیزهای زیادی در مورد نحوه رفتار کردن یاد می گیرند. هر چه سن کمتری داشته باشند، نشانه های بیشتری از شما می گیرند. 

ویژگی هایی را که می خواهید در فرزندان خود ببینید الگو کنید: احترام، صمیمیت، صداقت، مهربانی، بردباری. از خودگذشتگی از خود نشان دهید. کارهایی را برای دیگران انجام دهید بدون اینکه انتظار پاداشی داشته باشید. تشکر و قدردانی کنید. مهمتر از همه، با فرزندانتان همان طور رفتار کنید که انتظار دارید دیگران با شما رفتار کنند.

اعتماد بنفس فرزند خود را تقویت کنید.
لحن صدای شما، زبان بدن و هر بیانی که دارید جذب بچه هایتان می شود. گفتار و رفتار شما به عنوان والدین بیش از هر چیز دیگری بر رشد عزت نفس آنها تأثیر می گذارد.

تمجید از دستاوردها، هر چند کوچک، باعث می شود آنها احساس غرور کنند. اجازه دادن به فرزندان برای انجام کارها به طور مستقل باعث می شود آنها احساس توانایی و قدرت کنند. در مقابل، تحقیر یا مقایسه نامطلوب یک کودک با همسالان باعث می شود که فرزندتان اهتماد بنفس خود را از دست داده و احساس بی ارزشی کنند.

همانطور که ضربات فیزیکی باعث آسیب می شود ، جملات مخرب همچون از دوست خود یاد بگیر ، تو همیشه کارهای اشتباه انجام می دهی و … می توانند سبب تخریب روحیه و از دست دادن اعتماد بنفس در کودکان شوند.

سایر نکات فرزند پروری

تعریف و تمجید را فراموش نکنید
آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چند بار در یک روز به فرزندان خود واکنش منفی نشان می دهید؟ ممکن است متوجه شوید که خیلی بیشتر از تعریف کردن انتقاد می کنید. خود را جای فرزندتان قرار دهید، چه احساسی خواهید داشت؟

سعی کنید برای رفتارهای مثبت کودکتان هرچند کوچک پاداش قرار دهید ، آن گاه می بینید که رفتارهای مثبت او روز بروز بیشتر خواهد شد.

را  در مورد پاداش ها سخاوتمند باشید – عشق، در آغوش گرفتن و تعارف شما می تواند معجزه کند و اغلب پاداش کافی دارد. به زودی متوجه خواهید شد که رفتاری را که دوست دارید مشاهده کنید، “رشد” می کنید.

محدودیت ها را تعیین کنید و با نظم و انضباط خود سازگار باشید
نظم و انضباط در هر خانه ای ضروری است. هدف نظم و انضباط کمک به کودکان در انتخاب رفتارهای قابل قبول و یادگیری خودکنترلی است. آنها ممکن است محدودیت هایی را که برای آنها تعیین می کنید آزمایش کنند، اما آنها برای تبدیل شدن به بزرگسالانی مسئولیت پذیر به این محدودیت ها نیاز دارند.

ایجاد قوانین خانه به بچه ها کمک می کند تا انتظارات شما را درک کنند و خودکنترلی را توسعه دهند. 

دیگر نکات فرزند پروری

با فرزند خود صحبت کنید
اگر مشکلی وجود دارد، برای فرزند خود توضیح دهید و انتظارات خود را بازگو کنید، احساسات خود را بیان کنید و از فرزندتان دعوت کنید تا روی راه حلی با شما کار کند. حتماً عواقب آن را نیز در نظر بگیرید. پذیرای پیشنهادات فرزندتان نیز باشید. با فرزندتان مشورت کنید. کودکانی که در تصمیم گیری ها شرکت می کنند، انگیزه بیشتری برای اجرای تصمیمات خانوادگی دارند.

برای فرزندتان وقت بگذارید
برای والدین و بچه ها اغلب سخت است که برای یک وعده غذایی خانوادگی دور هم جمع شوند، چه رسد به اینکه زمان با کیفیتی را با هم بگذرانند. اما به عنوان والدین و برای بهبود روابط خود با فرزندتان سعی کنید هر روز حداقل یک ساعت را برای فرزند خود اختصاص دهید. بچه‌هایی که توجهی که می‌خواهند از والدین خود دریافت نمی‌کنند بخصوص در دوران نوجوانی، اغلب دچار مشکلات رفتاری و دوری از خانواده می شوند.

 

کلمات مرتبط :

فرزند پروری صحیح – متخصص روانپزشکی کودک و نوجوان – متخصص روانشناسی کودک و نوجوان – مرکز روانشناسی در شرق تهران – مرکز روانشناسی در پیروزی